LUL - SPA 5:2 - O postup si zahrajeme s Finy

4., neděle 11. 9. 2022
Lulea - Sparta LUL - SPA
Lulea: Lassinantti – Gustafsson, Sellgren, Engsund, Honka, Sjalin, Pyrochta, Andersson – Komarov, Connolly, Shinnimin – Brannstrom, Tyrvainen, Emanuelsson – Komarek, Froberg, Rask – Kant, Mattson, Berglund – Mužík.
Sparta: Kovář – Krejčík, Moravčík, Polášek, Mikliš, Němeček, Jandus, Jurčina, – Sobotka, Horák, Řepík – Safin, G. Thorell, Kaše – Buchtele, Přibyl, Forman – Konečný, Vitouch, Dvořáček.
Branky a nahrávky: 26. Honka (Berglund), 39. Brannstrom (Froberg, Gustafsson), 40. Tyrvainen (Connolly, Sellgren), 45. Komarov (Sellgren, Andersson), 58. Shinnimin (Froberg, Komarek) – 19. Krejčík (Moravčík, Vitouch), 37. Konečný (Vitouch, Kaše) Rozhodčí: Stricker, Bjork – Lundgren, Jonsson. Vyloučení: 2:3. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 2845. Střely na branku: 25:15. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 5:2.
Ani ve druhém vzájemném zápase se nám nepodařilo i přes povedený začátek švédského soupeře porazit. Soupeř rozhodl díky povedené koncovce druhé třetiny a v přesilových hrách, které využil hned třikrát. V závěrečných dvou kolech tak budeme bojovat o postup s finským Jukuritem.

Domácí nastoupili do utkání velice aktivně a hned od začátku se snažili sparťany zamknout v obranném pásmu. Úvodní nápor jsme ale přežili a získávali jsme čím dál více ze hry. První velkou šanci měl David Vitouch, když se natlačil až před Lassinanttiho a pokusil se ho překvapit bekhendovou střelou. Nemířil ale přesně. Jen o chvíli později pak Ostap Safin výborně vybojoval kotouč v útočném pásmu a předložil ho Kašemu, ten ale brankáře hostí nepropálil.

Švédov paradoxně nejvíce zahrozili v naší následné přesilové hře. Hned několikrát ujeli do přečíslení a daleko od skórování nebyl Leo Komarov, Kovář ho ale skvěle vychytal. Vladimír Sobotka pak fantasticky našel Davida Němečka na levém křídle, ten ale v obrovské šanci nemířil přesně.

Už se zdálo, že se do kabin půjde za vyrovnaného stavu, ale to se nelíbilo Jakubu Krejčíkovi, který si vzal kotouč ve středním pásmu, najel si s ním za modrou čáru a poslal ho nechytatelně do šibenice soupeřovy branky. Do kabin jsme tak po úvodní části odcházeli spokojenější.

Sparťané se museli hned na začátku prostřední části bránit oslabení, to se jim podařilo díky obětavé obranné hře ustát. Už při rovnovážném stavu na ledě se druhé obrovské šance v zápase dostal po přihrávce Řepíka David Němeček, ale ani podruhé nemířil přesně. Naopak na druhé straně se ihned po buly do kotouče opřel Julius Honka a propálil Kováře, který měl zakrytý výhled.

Hrál se velmi svižný hokej s téměř žádným přerušováním a sparťané se po několika slibných akcích dostali znovu do vedení. Po bleskovém založení útoku od Davida Kašeho přiťukl kotouč David Vitouch na Jakuba Konečného, který udělal krásnou kličku obránci a nechytatelně poslal kotouč pod břevno.

Pak přišly ale pekelné závěrečné dvě minuty. Nejprve dokázal Horákovo vyloučení využít nejproduktivnější hráč Luley Isac Brannstrom a vyrovnal. A hned vzápětí po dalším faulu Poláška otočil utkání Juhani Tyrvainen. Po divoké prostřední části jsme tak odcházeli s jednobrankovým mankem.

Sparťané v závěrečné části přitvrdili hru a vyplynula z toho první větší rozmíška před Kovářovou brankou. Vylučovalo se na obou stranách a při hře ve čtyřech předvedl nádhernou akci hostující Leo Komarov a zvýšil na rozdíl dvou branek. Následovala rozháraná pasáž hry s několika vyloučeními, ani nám ani soupeři se ale využít přesilovku nepodařilo.

To se změnilo až tři minuty před koncem, když další nedisciplinovanost našeho týmu potrestala Lulea skvělou kombinací, na jejímž konci byl Brendan Shinnimin a definitivně rozhodl utkání. Závěr už se pouze dohrával a před závěrečnými dvěma koly skupiny jsme tak ve složité situaci.

Pavel Patera (HC Sparta Praha):„Myslím si, že půlka zápasu byla vyrovnaná a podobná jako domácí utkání. Bohužel potom jsme začali tahat za kratší konec a ke konci druhé třetiny jsme dostali dva góly, kdy jsme špatně sehráli oslabení a to rozhodnulo.“