LIT - SPA 4:5sn - Severní vítr je štědrý

42., pátek 19. 1. 2007
Litvínov - Sparta LIT - SPA
Litvínov: J. Hübl ml. (9. R. Fiala) - Hranáč, Šlégr, Punčochář, Skuhrovec, Gýna (21. Nikolov), Poživil - Kubinčák, Reichel, Prorok - Trávníček, Branda, Benda - Jenáček, Lukeš, Jánský - Sklenička, Kopecký, Bednařík.
Sparta: Duba - Ptáček, Černošek, Stehlík, Benýšek, Vykoukal, Jan Hanzlík, Tabaček - Sivek, J. Hlinka, Dragoun - P. Ton, Netík, O. Kratěna - Vrbata, Langhammer, Hromas - K. Ton, Podlešák.
Branky a nahrávky: 23. Kubinčák (Punčochář), 30. Sklenička (Šlégr), 31. Branda (Trávníček), 53. Kubinčák (Reichel) - 5. Jan Hanzlík (P. Ton), 6. Jan Hanzlík (Hlinka), 9. Stehlík (Podlešák), 47. O. Kratěna (Netík), rozhodující sam. nájezd P. Ton. Rozhodčí: Kurmann (SUI)-Barvíř,Blümel. Vyloučení: 7:12. Využití: 2:2. V oslabení: 1:0. Diváci: 6212.
V prvních deseti minutách se litvínovským stadionem prohnal hurikán „Sparta“. Dva zásahy Hanzlíka a jeden Stehlíka již po devíti minutách vyhnaly Jaroslava Hübla z branky. Litvínovští se v minulém kole ve Zlíně přesvědčili, že podobný stav ztracený není a po vzoru Medvědů dokázali třemi góly vyrovnat! To vše během devíti minut druhé části hry. Ondřej Kratěna ve 46. minutě ještě vrátil Pražanům vedení, ale Vojtěch Kubinčák sedm minut před koncem opět srovnal. Napínavý duel rozhodly samostatné nájezdy, dva nájezdy stačily. Sparťané Kratěna a Ton se na rozdíl od svých protějšků Reichla s Prorokem nemýlili.

Sparta přijela do Litvínova bez útočníků Hlaváče a Štrby. Ve druhé minutě se do dobré šance protlačil Benda, který dorážel Trávníčkovu střelu. O chvíli později obešel Ton v oslabení litvínovskou obranu a domácí jej zastavili jen za cenu faulu. Po dalším vyloučení hráče Chemopetrolu si Sparta vyzkoušela přesilovku 4 na 3. V ní se po Tonově střele radoval Hanzlík, který skóroval do poloodkryté branky. V čase 5:05 využila Sparta i jednoduchou přesilovku. Hlinka nahrál a Hanzlík z mezikruží vystřelil nahoru - Sparta vedla 2:0. Přesilovku hrál i Litvínov, Dubu ohrozil jen od modré Šlégr. Černé minuty Litvínova dokončil v čase 8:37 Stehlík, který vystřelil kousek za modrou čárou a brankář Hübl přepustil své místo Fialovi. V jedenácté minutě prověřil Dubu Sklenička, sparťanský gólman našel puk v náruči. O čtyři minuty později vychytal přesunem Kratěnu agilní Fiala. V šestnácté minutě se před Dubou zjevil osamocený Šlégr, sparťanský brankář si spodek branky pohlídal. Před koncem první dvacetiminutovky se ještě z úhlu snažil prosadil Reichel, ale neuspěl.

Ač na začátku druhé třetiny hrála Sparta přesilovku, byli to domácí, kdo diktovali tempo hry. Trávníček ze střední vzdálenosti střílel přes beka, Duba dále odolával. V čase 22:07 už domácí recept na Dubu našli. Kubinčák totiž v oslabení od modré čáry našel mezírku u tyčky. Ve čtyřiadvacáté minutě Sivek střílel zprostředka nahoru, Fiala vytáhl perfektní zákrok. V sedmadvacáté minutě v končící přesilové hře pálil z levého kruhu Lukeš, Duba touš vyrazil mimo. O chvíli později měla početní výhodu Sparta, šance si připisoval opět Chemopetrol. Benda nechal do tandemu Nikolovovi, na druhé straně se v ojedinělé šanci objevil Netík, puk k tyčce ale nezasunul. V polovině zápasu zachytil špatnou rozehrávku Hlinka, Fiala jeho pokus zachytil a Litvínov se rozjel na druhou stranu. Před Dubou po Šlégrově akci sklepl ze vzduchu puk Sklenička a Litvínov snížil na 2:3. Krátce potom na trestnou lavici putoval Langhammer a domácím se podařilo vyrovnat. Zblízka z úhlu se totiž trefil Branda. Domácí byli i nadále aktivnější, v přesilových hrách Litvínov obranu Sparty rozebíral, skórovat se jim však už nepodařilo. Na konci druhé třetiny měla výhodu přesilovky Sparta, oba tvrdé Vykoukalovy pokusy Fiala chytil.

Také úvod třetího dějství hráli domácí oslabení, nervózní sparťané se ale k ničemu nedostali. V pětačtyřicáté minutě vypálil Jenáček zleva, další domácí hráči se tlačili do zakončení, Duba všechny pokusy se štěstím vychytal. Na začátku sedmačtyřicáté minuty nahrál zleva Netík a Kratěna přehodil puk přes padajícího Fialu. O pár minut později si v přesilové hře sjel obránce Skuhrovec, v dobré pozici střílel mimo. Také ve třiapadesáté minutě se musela Sparta bránit ve čtyřech. Nejdříve z pozice mezi kruhy tečoval puk Hranáč, Duba skokem zachránil. Na konci třiapadesáté minuty však už Stehlíkovo vyloučení potrestal Kubinčák, který krátce po buly prostřelil Dubu nad lapačkou. Chvíli poté uháněla dvojice Benda – Branda na osamoceného sparťanského zadáka, Duba však Brandovu střelu zázračně zneškodnil. Před vypršením šedesáté minuty se do úniku dostal v oslabení Benda, zastavil ho však ofsajd. Podobně se v osmapadesáté minutě vedlo v úniku Tonovi, kterého z lepší střelecké pozice vytlačili obránci soupeře. Poslední šanci měl v základní hrací době Trávníček, který zadovkou pálil těsně vedle sparťanské svatyně.

Prodloužení začali aktivněji hráči Sparty, nastěhovali se do útočného pásma. Po marném obléhání Fialovy branky se při útočení dopustil ve dvaašedesáté minutě faulu Hanzlík. Litvínov Dubu v přesilovce ohrozil jen Šlégrovou střelou, do samostatného úniku se naopak po Hranáčově chybě dostal Hlinka, Fialu však nepřelstil. Pak si ještě střely vyzkoušeli Branda se Šlégrem, jejich projektily ale postrádaly na přesnosti a důrazu.

O prémiovém bodu navíc tedy měly rozhodnout samostatné nájezdy. Jako první se na Fialu rozjel Petr Ton, který místo obvyklé kličky do bekhendu volil úspěšnou střelu. Na druhé straně Duba betonem vychytal penaltového specialistu Roberta Reichela. Ondřeji Kratěnovi se taktéž podařilo najít mezírku ve Fialově postoji, Prorokovi naopak utekl v rozhodující fázi puk z hokejky. Sparta tedy odjela s dvěma body za výhru 5:4 po samostatných nájezdech.

Jaroslav Hübl (Litvínov): "Těžko jsme otáčeli nepříznivý výsledek. Nakonec se nám podařilo vyrovnat, ale stálo nás to hodně sil. Nájezdy, to je vždycky loterie. Ve Zlíně jsme měli kliku, dneska nikoliv."

Marian Jelínek (Sparta): "Poměrně lacino jsme šli až do tříbrankového vedení. Náskok jsme pak zbytečně prohospodařili. V samostatných nájezdech jsme měli více štěstí."