LIB - SPA 2:4 - Přesilovky klíčem k úspěchu!

2., neděle 16. 9. 2012
Liberec - Sparta LIB - SPA
Liberec: Pinc - Výtisk, Čakajík, Čutta, Cebák, Derner, Jánošík, Holub - Vantuch, P. Nedvěd, Víšek - T. Urban, Dušek, Špaček - Kica, Krejčík, Galamboš - Kudrna (33. J. Vlach), Filippi, Roman Vlach. Trenéři: M. Jelínek a Pešán.
Sparta: Schwarz - Jan Hanzlík, Milam, Vallin, Philipp, Gawryletz, Krstev, D. Kočí, od 52. navíc D. Sobotka - Ton, Broš, I. Rachůnek - Tenkrát, J. Hlinka, Pacovský - Jánský, Simon, Bahenský - Y. Treille, Foster, S. Treille. Trenéři: Žemlička a Votruba.
Branky a nahrávky:10. L. Krejčík (Galamboš), 15. Víšek (P. Nedvěd, Čakajík) - 2. Tenkrát (J. Hlinka, Pacovský), 25. J. Hlinka (Ton, I. Rachůnek), 32. Jan Hanzlík (Ton, Broš), 51. I. Rachůnek. Rozhodčí: Hribik, Lacina - Barvíř, Lhotský. Vyloučení: 5:7, navíc Kudrna 5 min. a trest ve hře - Vallin 10 min. a do konce utkání. Využití: 1:3. V oslabení: 0:1. Diváci: 4973. Střely na branku: 33:28. Průběh utkání: 0:1, 1:2, 2:4.
L i b e r e c - Zlepšená hra v početních výhodách zajistila sparťanům tříbodový zisk z neoblíbeného libereckého ledu. Z první střely potrestal vyloučení domácích Tenkrát, na dva góly Bílých Tygrů odpověli v přesilovkách také Hlinka s Hanzlíkem. Čtvrtý gól přidal ve vlastním oslabení Rachůnek.

Na libereckou Tipsport arenu nemají Holešovičtí dobré vzpomínky, za posledních pět let dokázali tygří doupě vyloupit pouze dvakrát. Ovšem již v čase 1:10 dali na nelichotivou statistiku alespoň na čas zapomenout, v přesilové hře otřel Petr Tenkrát svoji střelu z pravého kruhu o tyčku a poslal Spartu do vedení.

Po křídle se posléze snažil prosadit Simon, na druhé straně zase odmítl vyrovnávací trefu Víšek, jenž se dostal k odraženému puku před Schwarzovou svatyní. Úspěšného zásahu se Bílí Tygři dostali v desáté minutě, Lukáš Krejčík se natlačil před brankáře a plachtící puk srazil do sítě tělem. Sudí po krátké poradě s kolegou u videa jeho zásah potvrdil.

Liberecký tým se v první třetině radoval ještě jednou. Nedvěd při přesilovce pálil z kruhu, Schwarz jeho střelu vytěsnil, ovšem k volnému puku si následně našel cestu Jan Víšek a stanovil skóre po dvaceti minutách hry na 2:1.

V úvodu prostředního dějství však využili početní převahu také hokejisté Sparty. Ton poslal napříč pásmem přesný pas na Jaroslava Hlinku, jenž z pravé strany prostřelil Pince. O několik vteřin později mohl vrátit modrobílým těsný náskok Dušek, v útočném pásmu dostal až příliš mnoho prostoru. Přiklouzl až těsně před Schwarze, ale svůj blafák nedotáhl do zdárného konce.

Kudrna vzápětí namasíroval na mantinel protihráče Krsteva. Ten se z ledu dlouho nezvedal, nakonec musela být povolána lékařská služba a hostující bek opustil ledové kolbiště na nosítkách. Kudrna dostal za svůj prohřešek trest ve hře. Pražané měli k dispozici pětiminutovou přesilovou hru. Domácí gólman nejprve pokus Tenkráta zneškodnil, na střelu Jana Hanzlíka z mezikruží už ale nestačil, Sparta v dvaatřicáté minutě podruhé v zápase vedla.

Třetí část příliš strhující podívanou nenabízela. Liberečtí naráželi na pozornou obranu soupeře, více hrozil tým z Holešovic. Broš byl tísněn, přesto z nadějné pozice vyzkoušel Pince. Malý muž v libereckém brankovišti musel zakročit také proti střele Jánského z mezikruží.

Úspěch slavil až průnik Ivana Rachůnka při vlastním oslabení. Sparťanský forvard se prodral kolem bránícího beka a Pincovi propadla jeho slabá střela mezi betony. Ze závěrečného tlaku již domácí kontaktní trefu nevytěžili, Sparta si z města pod Ještědem odvezla tříbodové vítězství poprvé od října 2007.

Marian Jelínek (Liberec): Totálně jsme zklamali v přesilových hrách. Paradoxně jsme vyhráli zápas v situaci pět na pět. Sparta nám dala tři přesilovkové góly jako přes kopírák. Víme o jejich dobrých početních výhodách, ale nepodařilo se nám to pokrýt. To rozhodlo zápas.

Jan Votruba (Sparta): Pokračovali jsme ve zlepšeném výkonu, který jsme předvedli ve třetí třetině minulého zápasu. Měli jsme od začátku dobrý pohyb a systém. Hned v první přesilové hře jsme dali gól. Připravovali jsme se na to, že Liberec je velmi silný v předbrankových prostorech. Bohužel z toho dvakrát skóroval. Trochu nám pomohl libereckých faul na Krsteva, kdy se nám podařilo otočit zápas. Do třetí třetiny jsme šli s tím, že nebudeme jen bránit. V závěru jsme se dostali pod tlak, ale dokázali jsme výsledek pohlídat.