LIB - SPA 2:3sn - Atraktivní bitva za dva body

12., pátek 8. 10. 2021
Liberec - Sparta LIB - SPA
Liberec: Kváča – Šmíd (A), Vitásek, Rosandić, Melancon, Derner, Ivan – Birner (A), Filippi, Ordoš – Záborský, Gríger, Zachar – Najman, Klepiš, Faško-Rudáš – Vlach, Jelínek (C), Rychlovský – Šír.
Sparta: Salák – Mikliš, Moravčík, Polášek (A), Pavelka, M. Jandus, Dvořák, Tomov – Kaše, Horák, Řepík (C) – Thorell, Sobotka, Chlapík – Buchtele (A), Zikmund, Doležal – Prymula, Vitouch, Konečný.
Branky a nahrávky: 27. Filippi (Šmíd, Faško-Rudáš), 47. Vlach (Rosandić) – 11. Chlapík (Konečný, Sobotka), 30. Doležal (Pavelka, Chlapík), roz. sam. nájezd Řepík. Rozhodčí: Kika, Sýkora – Gebauer, Hlavatý. Vyloučení: 3:4. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 948. Střely na branku: 33:40. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:3. Nejlepší hráči utkání: Tomáš Filippi - Filip Chlapík.
Návrat do extraligy sparťanům vyšel, když si v atraktivním televizním utkání na ledě Liberce vybojovali dva body za vítězství 3:2 po samostatných nájezdech. Sparťané pod Ještědem díky trefám Filipa Chlapíka se Zdeňkem Doležalem dvakrát vedli, přesto náskok ztratili a zápas musel rozhodnout až rozstřel, ve kterém rozhodl kapitán Michal Řepík.

Vstup do zápasu vyšel lépe Bílým Tygrům, kteří sparťany nepříjemně zatlačili. Naše mužstvo hrozilo zejména z brejků, leč Jakub Konečný ani David Kaše neuspěli. Severočeši měli i nadále optickou převahu, a přestože byl ve výraznější permanenci jistý Alexander Salák, v polovině třetiny udeřil z dorážky nehlídaný Filip Chlapík.

Vzápětí šli sparťané do čtyř, což posadilo Liberec na koně, jenže Alexander Salák pokračoval ve skvělém výkonu. V plném počtu se před Petrem Kváčou zjevili samotní Ladislav Zikmund s Janem Buchtelem, kterého však vychytal pohotový brankář Liberce. V závěru třetiny ustál také únik Michala Řepík, který se ve vlastním oslabení do zakončení neprotlačil.

V úvodu prostředního dějství se v zajímavé šanci objevil Jan Buchtele, jehož střela z levého kruhu neprošla. Na druhé straně se Liberci podařilo vytvořit soustavný tlak, ze kterého prověřil sparťanského brankáře, ale i přes úspěšný zákrok dokázal Tomáš Filippi z pravého kruhu dorazit kotouč do branky a vyrovnat.

Sparta krátce na to hrála přesilovku, celkem 41 vteřin hrál proti třem, ale dvojnásobnou převahu nevyužila. Až po návratu prvního libereckého hráče dostal v kruhu nabito Zdeněk Doležal, jenž prudkou střelou propálil Petra Kváču. Ve vyrovnaném zbytku druhého dějství měla náznaky šancí obě mužstva, leč ani jeden z brankářů už neinkasoval.

Začátek třetí třetina narušila už několikátá úprava ukotvení branky, po které se Liberec dostal do velkého tlaku a držel sparťany pod zámkem. Bílým Tygrům navíc pomohla i následná přesilovka, ve které Alexander Salák odolával.

Když už se zdálo, že náš tým vydrží, dvě vteřiny před Dvořákovým návratem se ujala střela švihem v podání Jaroslava Vlacha. Spartě pro změnu přesilovka nepomohla, přetahovaná pokračovala i nadále, načež v závěru třetiny Vladimír Sobotka orazítkoval pouze tyčku. Utkání tak došlo do nastavení.

Atraktivní prodloužení začal lépe Liberec, který Alexander Salák několikrát skvěle vychytal. Ve druhé půli nastavení se hra přelila na druhou stranu, načež Michal Řepík dokonce orazítkoval horní tyčku! Když v závěru Alexander Salák fantasticky zlikvidoval únik Jakuba Klepiše, utkání dospělo až do samostatných nájezdů.

V individuální disciplíně zazářil Alexander Salák, který vychytal všechny čtyři střelce Liberce, zatímco za Spartu uspěli Michal Řepík s Erikem Thorellem, čímž rozhodli o zisku druhého bodu.

Patrik Augusta (Bílí Tygři Liberec): „Myslím si, že jsme viděli velmi kvalitní utkání. Cením si, že jsme dvakrát dokázali vyrovnat. Bojovali jsme až do konce prodloužení, nakonec rozhodly nájezdy, ve kterých byl soupeř lepší. Sice jsme prohráli, ale v našich výkonech je poznat stoupající tendence, je od čeho se odpíchnout.“

Jaroslav Hlinka (HC Sparta Praha): „Byl to velmi pohledný zápas s šancemi na obou stranách. Odehráli jsme velmi slušné první dvě třetiny, ale proměnili jsme jen dvě šance, což je málo. S koncovkou máme v posledních zápasech obecně trochu problém, chybí nám lehkost. Škoda, že jsme v třetí třetině dostali vyrovnávací gól, mohli jsme mít tři body, ale jsme rádi i za dva.“