LIB-SPA 2:1sn - Zelenkův 250. gól nestačil

51., neděle 18. 2. 2007
Liberec - Sparta LIB - SPA
Liberec: Hnilička - J. Moravec, Jiruš, Žabka, Zíb, Krstev, Kočí, Derner - L. Čermák, Podkonický, Pletka - Vaic, Šachl, V. Novák - Klimenta, Plodek, Víšek - O. Hruška, Pabiška, S. Procházka
Sparta: T. Duba - Ptáček, Stehlík, Vykoukal, Benýšek, Černošek, Tabaček, J. Mrázek - Zelenka, J. Hlinka, O. Kratěna - P. Ton, Langhammer, Sivek - Dragoun, Rob, Hromas - Mrňa, D. Vrbata.
Branky a nahrávky: 50. Zíb (Žabka), rozhodující sam. nájezd Pletka - 7. Zelenka (Hlinka). Rozhodčí: Turčan, Bolina - Bláha, Kostka. Vyloučení: 11:9. Bez využití. Diváci: 7500 (vyprodáno).
Ve vyprodané liberecké Tipsport Areně viděli diváci napínavý zápas. Hosté z Prahy šli do vedení v sedmé minutě Zelenkou, který po sporné situaci vstřelil svůj 250. gól ve Spartě. Vyrovnání se Bílí Tygři dočkali v padesáté minutě, kdy Dubu prostřelil bombou od modré čáry zadák Zíb. V prodloužení spálil velkou šanci Podkonický, a tak o vítězi musely rozhodnout samostatné nájezdy. V nich vystřelil prémiový bod pro Liberec úspěšný exekutor Pletka.

Liberec pojal začátek utkání dravě a měl více ze hry. Blízko k brance byla formace vedená Janem Plodkem, její vedoucí, ale nedokázal v těsné blízkosti Duby zkrotit puk. Poté se do šance probíjel Pletka, jeho úmysl ale zastavil faul Zelenky. Přesilovku sehráli domácí velmi dobře, zejména Václav Novák a po něm Petr Šachl měli velmi blízko k otevření skóre, zabránil jim v tom ale dobrými zákroky Duba.

Zahřmělo ale na druhé straně před Hniličkou. Liberečtí se dožadovali odpískání ofsajdu a přestali hrát, rozhodčí ale jejich prosbu nevyslyšel a nechal hru pokračovat pro přihrávajícího Hlinku i skórujícího Jiřího Zelenku už bylo snadné překonat libereckého gólmana. Pro útočníka Sparty to byl 250. gól v dresu s „S“ na prsou. Následně šel na trestnou Derner a Sparta dostala příležitost zahrát si proti čtyřem. Oslabení sehráli domácí dobře, tedy až na jeho závěr, to se hákováním provinil Krstev a následovala tak další přesilovka Pražanů. Ani tuto přesilovku Sparta nevyužila a Hnilička dokonce nemusel zasahovat.

Ve třinácté minutě si vysloužil za vysokou hůl dvouminutový pobyt na trestné Hromas. O necelou minutu si k němu za hákování přisedl Tabaček a Liberec tak mohl hrát dvojnásobnou přesilovku více než minutu. Téměr ihned po buly sekl Vykoukal Víška a taktéž zamířil k trestoměřičům. Druhá formace Liberce měla hodně blízko k vyrovnání a Duba se musel cítil jako terč na střelnici, míříla na něj jedna střela za druhou. Tlak Bílých Tygrů přerušil až faul Lukáše Pabišky, který byl vyloučen za vysokou hůl, a to na dvě plus dvě minuty. Pokračovala tedy přesilovka Liberce ve čtyřech proti třem.

V ní vychytal Duba Moravce, který si sjel na přihrávku Pletky. Zbytek oslabení už Sparta dokázala ubránit. Pak přišla její přesilovka, v ní ale měli větší šance liberečtí hokejisté. V poslední minutě se ještě pokoušel překonat Dubu Vaic, ale ani nadvakrát se mu to nepodařilo. Zbytek třetiny už se dohrál bez vážnějších situací na obou stranách.

I nástup do druhé třetiny měli lepší domácí hokejisté. Několikrát se jim podařilo usadit se v pásmu, ale žádnou vážnější šanci si vypracovat nedokázali. Ve čtyřiadvacáté minutě zkoušel štěstí Klimenta, když prověřil pozornost Duby, puk se ale jen svezl podél branky Sparty. Druhá formace si i nadále počínala v pásmu Sparty velmi neohroženě z čehož vyplynul v pětadvacáté minutě faul Benýška. Po střele Víška od modré se za zády Duby rozezněla tyč. PO dalším neskutečném závaru se do odkryté branky netrefili Víšek, Plodek ani Klimenta. Znamenalo to ale další vyloučení pro Spartu, přistiženým byl podruhé v utkání Vykoukal.

Dalším, kdo měl hodně blízko k vyrovnání byl Stanislav Procházka, ale puk z bekhendu nedokázal zvednout. Sparta se tak ubránila dalšímu dlouhému oslabení. V devětadvacáté minutě šel na trestnou domácí kapitán Procházka. Sparta hrála přesilovku dobře, dobrou příležitost měl Hlinka, který tečoval střelu od mantinelu. Hniličkova lapačka, ale byla na místě. Když chybělo do konce trestu Procházky třicet vteřin, šel na dvě plus dvě na trestnou Šachl. Sparta se proti třem neprosadila, naopak mohla inkasovat poté co vracející se Procházka řítil sám na Dubu. Liberecký kapitán netrefil branku.

Spartě se přesilovka nehrála dobře. Pražané se nedokázali díky dobře bránícímu Liberci usadit v pásmu. Další dobou příležitost měli, když na trestnou za zdržování hry zamířil Plodek. Proti třem se Spartě hrálo lépe, Hlinka dokonce trefil horní tyč Hniličkovi branky. To ale bylo vše co Pražané ve dvojnásobné výhodě dokázali vymyslet. Liberec, stejně jako Sparta dokázal své oslabení ubránit bez ztráty kytičky. V šestatřicáté minutě ale ujely nervy Vaicovi, který vrazil do stojícího Duby a vysloužil si dvě minuty za napadení.

Ani tato přesilovka se Spartě příliš nepovedla a Hnilička opět nemusel zasahovat. Netrvalo ovšem dlouho a vylučovalo se opět a znova to byl Liberec, který měl hrát v oslabení. Jiruš byl vyloučen za krosček. Přesilovka Sparty netrvala ani minutu a vrátka u trestoměřičů se otevřela znovu. Potrestán byl Luboš Rob za podražení. Do konce druhého dějství už se na ledě neudálo nic co by zde muselo být zaznamenáno.

Třetí třetina začala dohrávkou přesilovky Tygrů z druhé části. Hosté ji ale dokázali ubránit. Na začátku třiačtyřicáté minuty se prokličkoval až před Dubu Plodek, hostující gólman ale vytáhl neskutečný zákrok a tutovku Plodka zneškodnil. Následně byl vyloučen hostující Stehlík, Liberec měl tedy další možnost jak vyrovnat. V přesilovce měli dobré šance Procházka a Hruška, obě ale skončili na vynikajícím Dubovi. Po střele Krsteva byl bolestně zasažen pukem do obličeje Jan Plodek. Přesilovku se domácím využít nepodařilo, pokračovalo se tedy v pěti na obou stranách.

Liberec byl i nadále aktivnějším celkem na ledě, v cestě za vstřelením první branky mu ale stála kvalitně zformovaná obrana hostí a především gólman Duba. Odměna v podobě branky přišla před dovršením padesáté minuty utkání. Boris Žabka nabil na modrou Lukáši Zíbovi a ten prostřelil vše co mu stálo v cestě. Liberec po vyrovnání výrazně ožil a Sparta mnohokrát nevěděla co si počít.

Hrál se oboustranně pohledný hokej s většími šancemi Liberce, na obou stranách ale i nadále dominovaly obrany. Pět minut před koncem odešel na trestnou Vaic, Sparta tak měla dobrou možnost rozhodnout. Ovšem o minutu později se na trestnou lavici musel posadit potřetí Vykoukal, síly se tedy vyrovnaly. Dalším, kdo měl dobrou šanci byl liberecký Pabiška, v osudné chvíli byl ale před zraky sudích hákován. Na konci třetí třetiny zkoušel střelou přes celé hřiště Zíb, Dubův zákrok byl velmi nejistý ale střelu zneškodnil.

Jako první měl šanci rozhodnout Žabka, jemuž na modrou nabil Klimenta. Duba byl ale proti. Bohužel i prodloužení bylo poznamenáno špatným výkonem rozhodčích na obou stranách, při jednom z nich vůbec nezaznamenali hru vysokou holí v libereckém obranném pásmu. Několik vteřin před koncem prodloužení měl dobrou šanci Zíb, který pálil do Duby z mezikruží. Následně jel sám na Dubu Podkonický, svůj nájezd ale neproměnil.

Jako první jel na Hniličku Petr Ton, ale nedal.
Václav Pletka na druhé straně střelou do horního rohu dal.
Jaroslav Hlinka taktéž nebyl úspěšný, když nedokázal dotáhnout kličku.
Andrej Podkonický svůj nájezd také neproměnil.
Jakub Langhammer nedokázal puk zvednout a rozhodl tím o zisku bodu navíc pro Liberec.

Vladimír Čermák (Liberec): "Pokud bychom dnes proměňovali šance, vyznělo by pro nás skóre lépe. Nakonec jsme vyhráli alespoň na samostatné nájezdy, takže jsme spokojeni. Mrzí nás ale zranění dvou hráčů. Plodek má po zásahu kotoučem vyražený zub a tržnou ránu v obličeji, Čermák natažené mezižeberní svaly."

František Výborný (Sparta): "I když jsme nakonec na nájezdy prohráli, musím své hráče pochválit za obětavý výkon. Při absenci Hlaváče, Netíka a poté co nám už v první třetině vypadl Kratěna, který si poranil kolenní vazy, to nebylo jednoduché. Mladí si alespoň ověřili, že i proti tak kvalitnímu soupeři a vítězi základní části soutěže, jsou schopni odehrát vyrovnaný zápas."