26. 12. 2015 | Tomáš Hála, Robin Mana

KVA - SPA 3:5 - Výhru řídil střelec Procházka

30., sobota 26. 12. 2015
Karlovy Vary - Sparta KVA - SPA
Karlovy Vary: Závorka – Bičánek (C), Dvořák, Sičák (A), Redlihs, Gulaši, Benák, Tomeček – Rachůnek, Marosz, Svoboda – Rohan, Bartek, Kůs – Vachovec (A), Bulík, Huna – Harkabus, Gorčík, Koblasa – Kverka. Trenér: Peter Oremus.
Sparta: Pöpperle – Polášek, Eminger, Švrček, Čajkovský, Mikuš, Hrbas, Kalina – Forman, Přibyl, Buchtele (A) – Sabolič, Klimek, Hamilton – Kumstát (A), Pech, Procházka – Kudrna, Dragoun, Netík (C) – Novák. Trenér: Josef Jandač.
Branky a nahrávky: 21. Svoboda (TS), 53. Svoboda (Bičánek, Marosz), 55. Svoboda (Rachůnek, Marosz) – 22. Procházka (Kumstát, Hrbas), 23. Procházka (Pech), 35. Procházka (Hrbas, Pech), 55. Sabolič (Forman, Přibyl), 60. Pech (Kumstát, Mikuš). Rozhodčí: Hodek, Úlehla - Zavřel, Kajínek. Vyloučení: 3:5, navíc Pöpperle (SPA) 10 min. OT. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 5327. Střely na branku: 28:33. Průběh utkání: 1:0, 1:3, 2:3, 2:4, 3:4, 3:5. Nejlepší hráči zápasu: Svoboda - Procházka.
Období Vánoc zdá se sparťanům svědčí. Svěřenci trenéra Jandače dokázali poprvé v sezoně uspět v souboji s Karlovými Vary, a ukončili tak sérii tří proher na ledě západočeského soupeře. I díky premiérovému extraligovému hattricku Martina Procházky si vezou zpět do Prahy tři body. O vítěznou branku se postaral Robert Sabolič, bodový zisk pečetil 23 vteřin před koncem do prázdné branky Lukáš Pech.

Fotogalerie

Vánoční utkání Energie proti pražské Spartě bylo zajímavým duelem. Cestu do haly si našlo 5327 diváků, což podpořilo skvělou atmosféru, která doprovázela už tak vyhecované utkání. Sparta sice na domácí Energii vlétla velmi aktivně, během chvíle se ale kupředu dostali karlovarští hokejisté a hned ohrozili brankáře Pöpperleho. Před bránou se dostal totiž k dorážce obránce Tomeček, puk prošel kolem sparťanského brankáře, objevil se ale těsně vedle brány. Domácí pokračovali ve rychlém tempu a dostávali hosty pod tlak, který vygradoval v další obrovskou šanci. Pöpperleho rozehrávku zachytil Huna přímo před ním, sparťanský brankář ale tygřím skokem dokázal hokejkou střelu karlovarského útočníka vyrazit.

Ze hry nebylo odehráno v tu chvíli ani pět minut a diváci, kteří přišli o něco později, mohli litovat. Tempo hry bylo i nadále velmi rychlé, hráči si nedarovali ani centimetr ledu, vládu nad pukem ale postupně přebírali hosté. Do jedné z dobrých šancí se v blízkosti Závorky dostal Procházka, i domácí brankář ale předváděl velmi dobré zákroky, v první třetině jich měl devět. Krátce po polovině utkání napadal Martin Bartek sparťanskou rozehrávku a přitom se mu podařilo brankáře podrazit, za což byl vyloučen. Silný tlak Sparty v přesilové hře ale úspěch nepřinesl. Početní výhodu si vyzkoušeli také domácí, měli ale problém dostat se alespoň do pásma.

První perioda byla sice na branky chudá, v té druhé ale začaly branky padat hned od prvních minut. Při úniku byl faulován Jakub Svoboda, který nařízené trestné střílení proměnil bekhendovým blafákem. Neuběhlo však ani devadesát vteřin a bylo vyrovnáno, domácí obraně ujel Martin Procházka, který roztáhl Závorku a trefil se přesně k tyči. Lajna, která vstřelí branku, obvykle střídá, tentokrát ale třetí sparťanská formace zůstala na hřišti a vyplatilo se to. Šestnáct vteřin po vyrovnávací brance naservíroval Pech puk zpoza brány mezi kruhy, kde se ho ujal Martin Procházka a přesnou ranou pod víko poslal Spartu velmi rychle do vedení.

Sparta na Energii tlačila dál, domácí měli obrovské problémy dostat se vůbec z obranného pásma, ale měli za sebou jistotu v podobě několika veledobrých zákroků Tomáše Závorky. Brankáři ale hráli v tomto utkání opravdu důležitou roli. Na druhé straně se do samostatného úniku dostal Kůs, mezi betony svou střelu neprocpal. O chvilinku později se dral k dorážce Bartek, ani on ale u Pöpperleho nepochodil. Sparťané opět přebrali iniciativu do svých rukou, což se hned projevilo. Při vyloučení Redlihse se do puku opřel opět Martin Procházka, trefil se, a zaznamenal tak svůj první extraligový hattrick. Domácí poté sice hráli hned dvě přesilové hry, ani v jedné se jim nedařilo.

Třetí perioda už byla značně vyrovnanější, domácí předváděli houževnatý výkon a Spartu chvílemi přehrávali. První polovina závěrečné části byla spíše přetahovaná o puk, to nejdůležitější přišlo v posledních osmi minutách. Energetici se dostali v přesilové hře do krásné akce, když Jakub Svoboda dorazil Bičánkovu střelu od modré. Uběhly ale jen dvě minutky a hosté znovu odskočili do dvoubrankového vedení, když se před Závorkou dostal k volnému kotouči Robert Sabolič. Mohlo by se zdát, že tato branka domácí srazí, ale naopak. Hned poté totiž hráli další přesilovou hru, puk se dostal před bránu k Jakubu Svobodovi, který propálil Pöpperleho a zaznamenal hattrick. Karlovarští se pak rozhodli pro hru bez brankáře, tu jim ale zhatil exenergetik Lukáš Pech. Sparta tak v letošní sezoně poprvé proti Karlovým Varům bere tři body.

Peter Oremus (HC Energie Karlovy Vary): Chtěli jsme navázat na naše tři výhry v řadě, Sparta ale hrála výborně a my jsme dělali velké chyby. Dotahovat zápas za stavu 1:3 je velmi náročné. Jsem rád, že jsme přesto zvedli hlavu. Do dalšího zápasu musíme vstoupit tak, jak jsme dnes skončili. Tedy s chutí po vítězství.

Zdeněk Moták (HC Sparta Praha): Viděli jsme kvalitní bojovné utkání, hodně bruslení na obou stranách. V první a druhé třetině jsme si vypracovali velké množství gólových situaci, které jsme bohužel neproměnili. Ve 3. třetině jsme v oslabení obdrželi dva góly, naštěstí jsme vždy dokázali zareagovat a dovedli jsme utkání do úspěšného konce.