KVA - SPA 1:5 - Vítězný návrat trenéra Hořavy!

20., pátek 18. 11. 2022
Karlovy Vary - Sparta KVA - SPA
Karlovy Vary: Lukeš – Huttula, Plutnar, Bartejs, Dlapa, Pulpán (A), Havlín – Bernad, Rachůnek (A), Gríger – Chalupa, Koblasa, Černoch (C) – O. Beránek, Redlich, Hladonik – Kohout, Sapoušek, Jiskra – Kružík.
Sparta: J. Kovář – Kempný, Polášek (A), Krejčík, Mikliš, Němeček, Jandus, Moravčík – Forman, Sobotka (A), Řepík (C) – E. Thorell, Horák, Tomášek – Buchtele, D. Vitouch, D. Simon – Konečný, G. Thorell, Safin.
Branky a nahrávky: 54. Černoch – 17. G. Thorell, 22. Němeček (Tomášek, Jandus), 41. Tomášek (Kempný), 46. Safin (Konečný), 48. Horák (Forman). Rozhodčí: Jeřábek, Ondráček – Brejcha, Gerát. Vyloučení: 4:5. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 4 105. Střely na branku: 26:33. Průběh utkání: 0:5, 1:5. Nejlepší hráči utkání: Michal Plutnar - David Tomášek.
Čekání na tříbodovou výhru končí! Náš tým předvedl na ledě Karlových Varů skvělý výkon, když po dvou třetinách vedl o dvě branky a po skvělém vstupu do třetího dějství navýšil vedení na rozdíl pěti zásahů. Energetici už se v závěru zmohli na jediný zářez, tudíž jsme si ze západu Čech odvezli vítěznou premiéru staronového trenéra Miloslava Hořavy.

Trenér Miloslav Hořava sledoval při svém návratu svižný úvod, při němž sparťané rychle prověřili pozornost Štěpána Lukeše. Sparta se pokoušela tlačit do ofenzivy, Michalu Řepíkovi však ukradl střelu do odkryté branky beton domácího brankáře, zatímco v sedmé minutě reprezentační gólman pokryl střelu Miroslava Formana. V osmé minutě zahrozili pro změnu domácí, když se Tomáš Redlich vydal sám na Jakuba Kováře, ale ve velké šanci minul

V polovině třetiny putoval na trestnou Dávid Gríger, sparťané však vyprodukovali jen neúspěšné pokusy Michala Kempného od modré čáry. Na skóre se nepodepsala ani následná přesilovka domácích, ačkoliv nebezpečně pálil Ondřej Dlapa. V sedmnácté minutě však domácí mizerně rozehráli ve vlastním pásmu, čímž namazali Gustafu Thorellovi a ten nadzvednutým pukem otevřel skóre zápasu.

Vstup do druhého dějství byl v podání našeho týmu skvělý! Už po 87 vteřinách dovršil David Němeček sérii tří pokusů v krátkém sledu, když nejprve trefil obránce, následně promáchl a až třetí snaha skončila druhým gólem. Karlovy Vary zareagovaly na gól aktivně, přesto je sparťané do šancí nepouštěli, a když už přišel střelecký pokus, Jakub Kovář byl pozorný.

Nepříjemnou pasáž hry přinesly tresty Davida Němečka a Erika Thorella krátce za sebou, David Bernad, Ondřej Beránek ani Tomáš Bartejs však se svými střelami neuspěli. Za polovinou třetiny Štěpán Lukeš vychytal pokus našeho kapitán, jenž vzápětí putoval na trestnou lavici. Už po třiadvaceti vteřinách však faulovali také domácí, čímž vyrovnali počet hráčů.

Třetí gól měl na holi pro změnu Martin Jandus, jehož střelu do odkryté branky zastavila Lukešova hůl. V závěru třetí třetiny podrážel Martin Kohout, což Spartě pomohlo. Jeden ze sparťanů ale na zadní tyčce u odkryté branky minul, ve druhém případě vytáhl puk před brankovou čárou pohotový obránce Michala Plutnara.

Pokud byl začátek druhé části skvělý, třetí neměl chybu. Už po devatenácti vteřinách se na konci povedené kombinace ocitl David Tomášek a prudkou střelou z mezikruží využil přesilovku. Vzápětí Karlovarští zahrozili a dostali puk k tyčce dezorientovaného Jakuba Kováře, ale naši obránci byli pohotoví a puk odvrátili do bezpečí.

Mimo branku pálili pro změnu Ostap Safin i domácí Tomáš Rachůnek. V čase 45:46 však Jakub Konečný hezky pobídl prvního jmenovaného, který tak přidal čtvrtý gól! A bylo veseleji, protože ačkoliv putoval na trestnou lavici Vladimír Sobotka, 71 vteřin po jeho vyloučení zachytil kotouč rozjetý Roman Horák a přesnou trefou skóroval popáté.

Sparta už dohrávala v poklidu, leč domácí nadále bojovali. Odměnou jim byly nepřesné pokusy Martina Kohouta s Lukášem Pulpánem. Jeho střelu však dotlačil v brankovišti Jiří Černoch, a přestože sudí odjel k videu, gól platil, ačkoliv kotouč dojel do branky až po odpískání. V závěru zápasu už ale další výrazné šance nepřibyly, náš tým tak ukončil dlouhé čekání na tříbodovou výhru a oslavil vítězný návrat Miloslava Hořavy.

David Bruk (HC Energie Karlovy Vary): "Pro nás je to velmi špatný výsledek. Musím říct, že Sparta odehrála skvělý zápas. Ani my, i přesto, že je výsledek 5:1, tak jsme nebyli odevzdaným soupeřem. Rozdíly byly v tom, že Sparta výborně pokryla předbrankový prostor a my jsme se špatně dostávali před výborně chytajícího brankáře. Beci nás tam moc nepouštěli. Zdálo se mi, že Sparta je trošičku šikovnější nebo důraznější v přesilových hrách. Tam bych viděl největší rozdíl, proč Sparta sebrala tři body a sebrala je zaslouženě."

Miloslav Hořava (HC Sparta Praha): "Do Varů jsme přijeli s tím, že víme, že Vary hrají výborně a jsou na šestém místě. My jsme přijeli jako třináctý tým tabulky. Podřídili jsme vše tomu, abychom získali jakýkoliv počet bodů. I s hráči jsme si řekli, že tam musíme nechat všechno, abychom získali nejméně jeden bod. Podařilo se nám získat tři, za což jsme rádi. Celé mužstvo si šlo pro výsledek postupně, i když jsme měli štěstí a podržel nás brankář Kovář, který chytal výborně."