KOM - SPA 4:1 - Sparťané končí ve čtvrtfinále

ČF4, sobota 18. 3. 2017
Kometa Brno - Sparta KOM - SPA
Kometa Brno: Čiliak – Krejčík, O. Němec (A), Gulaši, Kováčik, Malec, Bartejs, Trška – Kvapil, Hruška, Erat – Zaťovič (A), V. Němec, Haščák – Mallet, Nečas, Zohorna – Dočekal, Čermák (C), Vincour. Trenér: Kamil Pokorný.
Sparta: Pöpperle (27. Novotný) – Mikuš, Piskáček, Švrček, Gernát, Barinka, Eminger – Hlaváč, Vrána (A), Řepík – Buchtele, Hlinka (C), Forman – Kumstát (A), Pech, Deveaux – Kudrna, Cingel, Uher. Trenér: Jiří Kalous.
Branky a nahrávky: 2. Haščák (Kováčik, Kvapil), 17. V. Němec (Kvapil, Gulaši), 19. V. Němec (Haščák), 27. V. Němec (Kvapil) – 7. Pech (Deveaux, Gernát). Rozhodčí: Mrkva, Bulanov – Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 5:4. Bez využití. Diváci: 7 700. Střely na branku: 23:26. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 4:1. Nejlepší hráči utkání: Vojtěch Němec - Lukáš Pech. Konečný stav série:: 4:0.
Ani napočtvrté to nevyšlo. Poprvé ve čtvrtfinálové sérii sparťané nevstoupili do utkání vstřeleným gólem, naopak po dvou minutách inkasovali z hole Haščáka. Na to sice dokázal ještě zareagovat Pech, od stavu 1:1 se už ale trefovali jen hráči Komety a po výhře 4:1 postupují do semifinále. Pro svěřence Jiřího Kalouse tak po prohře 0:4 na zápasy sezona končí.

Na rozdíl od předchozích duelů to nebyli sparťané, kdo se první radoval z gólu. Už ve druhé minutě otevřel skóre Martin Haščák, který dorazil do prázdné branky střelu Kováčika. A ještě smutnější pro Pražany to mohlo být o minutu později, když Vincour v situaci dva na jednoho zvolil střelu, ta ale k Pöpperlemu nedošla. Zasahovat nemusel ani proti Eratově pokusu, který zblízka schytal Vrána do obličeje a zápas pro něj skončil. Zastavit brněnský tlak mohli sparťané po faulu Haščáka a následné přesilovce. V ní nedokázal nadvakrát překonat Kumstát brankáře Čiliaka, který se štěstím zastavil i velkou šanci Emingera.

Nevyužitých šancí ale nemuseli sparťané litovat, protože vyrovnání přinesl v sedmé minutě neproduktivnější hráč základní části Lukáš Pech, jenž parádně zužitkoval přihrávku od Devauaxe. Do přestávky se ale radovali ještě dvakrát domácí. Kvapil našel před sparťanskou bránou Vojtěcha Němce, který bekhendem překonal Pöpperleho. A byl to opět Vojtěch Němec, kdo rozjásal DRFG Arenu ještě jednou, když minutu před koncem třetiny využil chyby sparťanské obrany a opět bekhendem zvýšil na 3:1.

Začátek druhého dějství nabídl Buchteleho šanci, sparťanský útočník ale nedokázal dorazit střelu ze vzduchu za záda Čiliaka. Naopak na druhé straně se Kometa opět radovala, když Vojtěch Němec zkompletoval hattrick a vyhnal Pöpperleho z brány, kde ho nahradil Novotný. Kometa nadále tlačila, Haščákův únik ale zastavil Mikuš. O naději mohli sparťané zabojovat po vyloučení Čermáka, největší šanci si ale paradoxně vytvořil domácí, když Dočekal využil chyby a ujížděl sám na sparťanského brankáře, v koncovce ale selhal.

Rozhodčí vylučovali i na druhé straně, prvním trestaným hráčem Sparty byl Pech. Ani Kometa ale početní výhodu nevyužila. Před koncem druhého dějství dostali sparťané možná poslední šanci na zvrat v zápase v podobě šedesáti devíti sekund přesilovky pěti proti třem. Tu ale před sirénou Pražané nevyužili, do třetí části si přenesli ještě devatenáct sekund dvojnásobné početní výhody.

Na startu třetí části dohrávali sparťané přesilovku pět na tři, snížení to ale nepřineslo. Po pěti minutách putoval na trestnou lavici Piskáček, sparťanům ale hra v oslabení prospěla, protože i ve čtyřech hráčích si vytvořili tlak, který zastavil až Čiliak. K vyloučenému Piskáčkovi, jemuž zbývalo ještě dvacet sekund trestu, se ale za podražení přidal Cingel a Pražané museli bránit dvojnásobné oslabení. To zvládli i za pomoci konstrukce Novotného branky.

V závěru zápasu se sice sparťané ještě snažili s vývojem něco udělat, Kometa si ale situaci v klidu hlídala a soupeře do velkých akcí nepouštěla. I když nějaké šance si Sparta vytvořila, gól už nepadl, po výsledku 1:4 prohrála čtvrtfinálovou sérii 0:4 na zápasy a sezona pro ni končí.

Kamil Pokorný (HC Kometa Brno): "Chtěli jsme dneska před domácím publikem udělat poslední krok. Jsme strašně rádi, že se nám to povedlo. V první třetině jsme to výsledkově zvládli výborně, i když se dá říct, že průběh byl vyrovnaný. Potom už jsme se snažili ze všech sil dohrát utkání do vítězného konce. To se nám díky týmovému výkonu a výbornému Markovi Čiliakovi povedlo. Co se týká celé série, je to pro Spartu kruté, ale kluci zaslouží velké poděkování, jak ji zvládli. Dodrželi plán a taktiku, které jsme si s trenéry stanovili. Jsem rád, že tomu věřili a přineslo to ovoce v podobě postupu do semifinále. Chtěl bych poděkovat fanouškům, kteří nám pomohli nejen v Praze, ale hlavně doma vytvořili neskutečnou atmosféru. Jsem rád, že jsme jim mohli dát takový dárek."

Jiří Kalous (HC Sparta Praha): "Chci poblahopřát Kometě k postupu. Série skončila pro nás 0:4 a výsledek hovoří jasně ve prospěch Komety. V celé sérii jsme nezvládli nějaké momenty v utkáních. Byly to především jejich závěry. Také určitou disciplínu, kdy jsme nabídli soupeři přesilovky, v nichž dokázal skórovat. Celkově Kometa postoupila zaslouženě. Provázela nás v průběhu celé série střelecká nemohoucnost. Šance jsme měli, ale nebyli jsme schopní překonat brankáře Čiliaka, který podal famózní výkon."