KOM - SPA 3:4p - Druhý bod vystřelil Kudrna

25., čtvrtek 6. 12. 2018
Kometa Brno - Sparta KOM - SPA
Kometa Brno: Kašík – Štencel, Němec (A), Gulaši, Schaus, Malec, Bartejs, Barinka – Zaťovič (A), Holík, Mueller – Plášek, Plekanec, Erat – Zohorna, Hruška, Mallet – Dočekal, Čermák (C), Köhler.
Sparta: Machovský – Piskáček (A), Delisle, Pavelka, Blain, Tomáš Dvořák, de la Rose, Voráček – Jarůšek, Sill, Forman – Buchtele, Vrána (C), Kudrna – Kumstát, Pech (A), Veselý – Novák, Pšenička, Beran.
Branky a nahrávky: 7. Plášek (Plekanec, Erat), 29. Zaťovič (Holík), 29. Erat – 23. Pavelka (Pech, Forman), 37. Pšenička (Novák, Piskáček), 56. de la Rose (Pech, Dvořák), 61. Kudrna (Pavelka). Rozhodčí: Hribik, Jeřábek – Jindra, Zíka. Vyloučení: 6:6, navíc Malec, Barinka (oba KOM) a Delisle (SPA) 10 minut. Využití: 0:2. Diváci: 7 700. Střely na branku: 28:28. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1, 3:4. Nejlepší hráči utkání: Tomáš Plekanec - Tomáš Pavelka.
Sparťané po srdnatém výkonu urvali dva body na horkém brněnském ledě. Kometa vedla v polovině zápasu už 3:1, ale Tomáš Pšenička svou první extraligovou brankou snížil a v závěru třetí třetiny v přesilové hře vyrovnal Erik de la Rose. Duel tak dospěl do prodloužení, ve kterém vystřelil Spartě vítězství a druhý bod Andrej Kudrna.

Sparťané sužovaní početnou marodkou nastoupili do duelu se dvěma hráči z první ligy, útočníky Veselým a Novákem. Do první velké šance se dostal domácí Holík, který se po individuálním průniku protáhl před Machovského a zakončoval mezi betony. Kotouč prošel, ale Sparta měla velké štěstí, protože se odrazil od tyčky ven. V sedmé minutě už se Kometa radovala, když Erat prošel po pravé straně, poslal puk na Plekance a ten tečí prodloužil na Karla Pláška. Brněnský mladík poslal svůj tým do vedení, které mohl o chvíli později zvýraznit Köhler, proti tomu ale skvěle zasáhl Machovský.

Kometa si v následujících minutách vynutila svou aktivitou hned dvě přesilové hry, ale sparťané se v obou případech úspěšně ubránili. Už ve hře v pěti ohrozili Kašíka Kumstát a o chvíli později i Blain, brněnský gólman odolal. V závěru třetiny po šanci Erata s Plekancem se u střídačky Komety strhla hromadná potyčka, ze které se oddělili Delisle s Malcem a rozdali si to v pěstním souboji bez rukavic. Emoce ale uklidnila první přestávka.

V úvodu druhé části měli sparťané první přesilovku a dokázali ji využít! Výrazně k tomu napomohl domácí gólman Kašík, který pokazil rozehrávku za brankou. Sparťané se dostali ke kotouči a strhla se obrovská skrumáž s několika dorážkami. A ačkoliv se Kašík stihl vrátit mezi tři tyče, na střelu Tomáše Pavelky do vinglu zareagovat nedokázal. Dlouho se ale sparťané z vyrovnaného stavu neradovali.

Martin Zaťovič se jako poslední dotkl kotouče, který z výšky padal do brankoviště, a ačkoliv ho Piskáček vyškraboval, nestihl to včas. To, že puk byl celým objemem za brankovou čárou, potvrdil videorozhodčí. A po pouhých 17 sekundách už Brněnští vedli 3:1, když se prosadil Martin Erat po spolupráci s Plekancem.

Sparťané mohli zareagovat v další přesilovce po faulu Barinky, nejblíže ke gólu měl opět obránce Pavelka, ale tentokrát v jejich minisouboji uspěl Kašík. Snížení na rozdíl jediné branky se Sparta přesto dočkala, a to díky překrásné individuální akci Tomáše Pšeničky, který se dočkal svého premiérového extraligového gólu. Narazil si s Novákem, prošel středním pásmem, prohodil si puk mezi Malcovými bruslemi a střílel nad Kašíkovu lapačku.

První šance třetího dějství si připsali domácí Mueller a hostující Pech, skóre se však dlouho neměnilo. A to ani v početních výhodách. Nejprve hráli přesilovku po dalším faulu Barinky hostující hráči, poté i Kometa. Ta si vedla lépe než soupeř, ale Machovského nepřekonala. Sparťané se nakonec dočkali vyrovnání, a to v přesilovce po faulu kolenem na Vránu v podání brněnského Čermáka. Erik de la Rose se v první šanci ještě neprosadil, napodruhé po Pechově nabídce už se ale střelou z pravého kruhu nemýlil a Kašík se po jeho dělovce do růžku jen marně natahoval.

V samém závěru třetí dvacetiminutovky se sparťané museli bránit pouze ve čtyřech a šest vteřin před jejím koncem měl obrovskou šanci Čermák, proti jehož střele zvládl skvěle zasáhnout Machovský, a poslal tak duel do prodloužení.

Do toho trenérský štáb Komety vyslal tři útočníky a žádného beka, což se domácím nevyplatilo. Sparťané po úvodním náporu Brna vyrazili do protiútoku, první střelu slovenského snipera Andreje Kudrny ještě Kašík vyrazil, ale na dorážku už neměl nárok a spolu se spoluhráči musel strávit prohru.

Kamil Pokorný (HC Kometa Brno): "První třetinu jsme hráli výborně. Dali jsme gól a hráli bez faulů. Měli jsme ale dát více gólů, to byl jeden z důvodů, proč jsme nakonec prohráli. Ve druhé třetině se hra srovnala a soupeř pak dal dva hodně laciné góly. Škoda, že jsme vedení 3:1 neudrželi do přestávky. Druhá branka dala Spartě šanci. Ve třetí části jsme hráli v defenzivě slušně, ale přišla přesilová hra soupeře, který v ní vyrovnal. My jsme dostali stejnou šanci na konci zápasu, ale bohužel jsme gól nedali. V prodloužení přišel důraz soupeře před brankou po šanci a Sparta rozhodla. Další rozdíl mezi týmy byl v přesilovkách, hosté v nich dvakrát skórovali, my jsme se neprosadili."

Uwe Krupp (HC Sparta Praha): "Věděli jsme, že to bude speciální zápas s emocemi. Bylo důležité, že jsme v první třetině zůstali v zápase. Domácí měli hodně šancí, ale skóre bylo těsné. Od druhé třetiny jsme hráli lépe, zlepšili jsme bruslení. Podařilo se nám vyrovnat, ale Kometa dala se štěstím dva rychlé góly. Musím svůj tým pochválit, že jsme stejně hráli dál a podařilo se nám vyrovnat. V prodloužení jsme byli šťastnější. Byl to dobrý zápas před skvělý publikem a my jsme šťastní, že si z Brna vezeme dva body."