SF6, sobota 12. 4. 2014
Kometa Brno - Sparta KOM - SPA
Kometa Brno: Čiliak (13. Trvaj) - Kováčik, Kempný, Kuboš, Dlapa, Miller, Žižka, od 21. navíc Dujsík - Novotný, Čermák, J. Svoboda - T. Svoboda, Hruška, Káňa - Vondráček, Koreis, Burian - Zohorna, Raška, Pivko - od 21. navíc Mrázek. Trenér: Vladimír Kýhos.
Sparta: Pöpperle - Piskáček, Krejčík, Sičák, Polášek, Philipp, Kubát - Ton, Hlinka, Klimek - Kumstát, Pech, Rolinek - Forman, Přibyl, Buchtele - Simon, Divíšek, I. Rachůnek. Trenér: Josef Jandač.
Branky a nahrávky: 41. Kempný (T. Svoboda), 49. T. Svoboda – 6. Divíšek (I. Rachůnek, Simon), 8. Forman (Polášek, Sičák), 9. Hlinka (Ton), 13. Hlinka (Ton, Krejčík), 39. Přibyl (Buchtele). Rozhodčí: Fraňo, Hodek - Bláha, Kostka. Vyloučení: 7:4. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 7200. Střely na branku: 30:30. Průběh utkání: 0:5, 2:5. Nejlepší hráči utkání: Kováčik - Hlinka. Stav série: 3:3.
Do Brna jeli s jasným cílem a splnili ho! Sparťané zvítězili díky snové první třetině, kterou vyhráli 4:0 brankami Divíška a Formana a dvěma trefami Hlinky. Soupeře v ní naprosto přejeli, poté už vítězství v klidu kontrolovali a pátý zásah přidal Přibyl. Série je tedy znovu vyrovnaná 3:3, o postupujícím do finále proti Zlínu se rozhodne v pondělí v Praze.

Vyšlo jim vše, na co sáhli. Tak by se dala shrnout první třetina z pohledu sparťanů. Začátek nebyl nikterak zběsilý, Sparta však byla aktivnější a šla úvodnímu gólu více vstříc. V šesté minutě střílel z mezikruží Polášek, jehož střelu sice Čiliak chytil, ale celou akci dokonal Tomáš Divíšek a otevřel skóre. Takřka vzápětí pak přišla i druhá trefa Pražanů. Miroslav Forman z dorážky další Poláškovy střely podruhé v krátkém čase překonal brněnského brankáře, a dostal svůj tým do velké psychické výhody.

Kometa byla dvěma rychlými góly v krátkém sledu evidentně rozhozena a na ledě jasně vládla Sparta, k tomu se přidaly ještě chyby Jihomoravanů v rozehrávce. Za 76 vteřin po druhém gólu Sparty totiž následoval třetí úder. Po chybě obrany se k puku dostal Jaroslav Hlinka a s darovanou šancí naložil nejlépe, jak mohl. Trenér Kýhos reagoval oddechovým časem, ale ani ten domácím příliš nepomohl. Sparta stihla v první části ještě jednu branku, z přesilové hry se trefil Jaroslav Hlinka a vyhnal Čiliaka z branky. Kometa se sice snažila nepříznivý vývoj úvodního dějství zmírnit, ale nepomohla jí ani početní výhoda.

12:20
tolik času v první třetině stačilo sparťanům na vstřelení čtyř branek

Sparta měla nahráno a ve druhé třetině se nemusela nijak výrazně hnát do útoku a v klidu si hlídala svůj náskok. Kometa samozřejmě byla ze začátku aktivnější s odhodláním něco ještě se zápasem udělat, ve 26. minutě měl dobrou šanci Pivko, ale jeho dorážku dokázal Pöpperle zneškodnit. Postupem času aktivita domácích opadala a ke slovu se dostali hosté. Trvaj musel likvidovat několik nepříjemných možnosti soupeře.

Vypadalo to, že branku v prostředním dějství brněnské publikum už neuvidí. Přesto tomu ale bylo jinak. Brněnská obrana nebyla důsledná a toho využil Buchtele, který přesnou přihrávkou vybídl ke skórování Daniela Přibyla. I tomu, kdo věřil ještě v nějaké drama, pak muselo být jasné, že je v podstatě o výsledku utkání rozhodnuto.

Závěrečnou třetinu ale načalo Brno velmi dobře. Gól Michala Kempného ze 41. minuty byl pro domácí malým povzbuzením. Spartu ovšem inkasovaná branka nerozhodila a dál v podstatě kontrolovala hru. K vidění toho příliš zajímavého nebylo, bez emocí se to ale ani tentokrát neobešlo a odehrálo se pár strkanic, po kterých se více vylučovalo.

A právě v oslabení vstřelila Kometa svůj druhý gól v utkání. Tomáš Svoboda se dokázal přes obránce uvolnit ke střele a švihem zamířil přesně k tyči. Domácí ucítili šanci, vrhli síly do útoku a začalo se opět hrát z obou stran na plný plyn. Krátce po inkasovaném gólu se museli Pražané bránit přesilové hře soupeře a Pöpperle měl plné ruce práce. Všechny situace ale ustál včetně Čermákovy střely z mezikruží. Ve zbývajících minutách už si pak Sparta výhru ustrážila.

Karel Beran (HC Brno Brno): Do zápasu jsme vstoupili hrozně rozpačitě, Spartě jsme ty góly de facto dali. Je to těžké hrát za takového stavu proti Spartě. Dvakrát jsme prohrávali 0:2, dnes ten stav 0:4 byl už opravdu dost. I když jsme se snažili o nějaký zvrat a měli ve druhé třetině nějakou šanci, tu jsme bohužel nedali a dostali jsme pátý gól. Výsledek tím byl rozhodnutý.

Zdeněk Moták (HC Sparta Praha): Do zápasu jsme velice dobře vstoupili a vlastně celou první třetinu jsme hráli velice dobře. Výsledkem bylo vedení 4:0, které jsme ve druhé třetině ještě navýšili a za stavu 5:0 už bylo po zápase. Jsme velice spokojení a rádi, že jsme to zvládli.