KLA - SPA 3:6 - Svoboda zazářil proti Kladnu

43., pátek 25. 1. 2013
Kladno - Sparta KLA - SPA
Kladno: Chábera - L. Procházka, D. Růžička, Kameš, Piskáček, Drtil, Černošek, Macholda - Eberle, Lukáč, M. Látal - Dalecký, Patera, Kuchler - Valský, Melka, Kuchejda - Kubica, Strnad, Obdržálek. Trenéři: Vojta, Tatíček a Kopecký.
Sparta: Melicherčík (18. Pinc) - Pilař, Sičák, Milam, Gřegořek, Philipp, Jan Hanzlík, Krstev - Ton, Hlinka, Tenkrát - Hovorka, Broš, Jar. Svoboda - S. Treille, Přibyl, Rachůnek - Jánský, Bahenský, Forman. Trenéři: Jandač a Votruba.
Branky a nahrávky: 13. Eberle (Látal, Lukáč), 18. D. Růžička (Lukáč, Macholda), 20. Eberle (L. Procházka, Patera) - 4. Ton, 17. Jar. Svoboda (Hovorka), 25. Forman (Bahenský, Gřegořek), 41. Milam (Gřegořek), 56. Jar. Svoboda, 59. Hlinka (Ton, Tenkrát). Rozhodčí: Fraňo, Homola - Pouzar, Bádal. Vyloučení: 5:4. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 3611. Počet střel: 26:37. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 3:2, 3:6.
K l a d n o – Ve čtvrtém souboji s Kladnem se diváci ani hráči nenudili. V utkání plném útočného svižného hokeje šla do vedení jako první Sparta zásluhou Petra Tona, který tak dosáhl na 248. branku v rudém dresu. Kladno ale dokázalo srovnat a na trefu Svobody zareagovalo dokonce dvěma zásahy. Vedení Spartě, jejíž branku hájil od 18. minuty Marek Pinc, vrátili Forman a Milam. Tříbodový zisk nakonec pojistil neuvěřitelnou akcí ve vlastním oslabení Jaroslav Svoboda, kterému se premiéra ve sparťanském dresu vydařila na výbornou. Šestou branku přidal v samém závěru Hlinka.

Od samého začátku neviděli diváci na kladenském stadionu žádný opatrný hokej, ale hru nahoru a dolů, ve které dominovaly zejména útoky a obrany obou týmů kupily chyby. Už po minutě hráli sparťané v oslabení a pořádně se zapotili. Poté nicméně přišel zásah na druhé straně. Petr Ton v signalizované výhodě ujel bránícím hráčům a kličkou do backhandu překonal Cháberu. Připsal si tak už 248. gól v dresu Sparty a dýchá rekordmanovi Jiřímu Zelenkovi (254 gólů) na záda.

Další výhoda už vyústila v přesilovku Holešovických, ale do šance se řítil Patera, který neměl potřebnou rychlost a obrana Sparty ho zastavila. Na druhé straně tečoval Treille hodně nebezpečně Brošův pokus. Ve 13. minutě nakonec Rytíři se štěstím vyrovnali. Látal ujížděl na Melicherčíka, který jeho střelu vyrazil, a odražený kotouč dopravil za čáru Jan Eberle. Netrvalo to dlouho a Sparta šla po chybě kladenské obrany znovu do vedení, čerstvá posila Jaroslav Svoboda z mezikruží propálil Cháberu.

Bylo tedy srovnáno, ovšem pouze minutu. Poté si totiž David Růžička najel k červené čáře a nevěděl co s pukem, tak ho nahodil na branku. Melicherčík si ale vybral slabší chvilku a puk mu propadl za záda. Ve sparťanské kleci ho nahradil Marek Pinc a ještě před první sirénou také inkasoval. Po skrumáži v brankovišti objel branku Jan Eberle a svou druhou trefou poslal Rytíře poprvé v zápase do vedení.

Ani ve druhé dvacetiminutovce rychlé tempo nepolevovalo. Po skončení početní výhody ujel znovu sám na kladenskou branku Ton, ale klička, tentokrát do forhendu, se mu tolik nepovedla a Chábera jeho pokus vyrazil betonem. Na pokus Miroslava Formana už byl ale krátký. Ani dál příval šancí nepolevoval. Záludnou střelu Černoška od modré čáry skrytou za clonícími hráči ztlumil Pinc na hrudi, Svobodova dělovka ze stejného místa jako v první třetině tentokrát mířila těsně vedle.

Šance dál střídala šanci. Nejprve ostřelovali branku Chábery sparťanští hráči, poté byli v náporu zase domácí. Další branku už ale ani jeden tým před druhou přestávkou nepřidal. Po necelé minutě třetího dějství se to už povedlo Troyi Milamovi, který v přesilové hře prostřelil vše před sebou a kotouč skončil díky výbornému clonění Treilleho až za zády kladenského brankáře. Poté se hra konečně trochu uklidnila a týmy začaly hrát zodpovědněji.

Domácí podržel zejména po střele Gřegořka a následné mele v brankovišti gólman Chábera. Po akci na druhé straně zase Pincovi už podruhé v zápase srazili hráči Kladna helmu, a rozhodčí tak přerušil hru pro postavení útočícího hráče v brankovišti. Ofenzivě Rytířů čelil Pinc i při přesilové hře po faulu Pilaře, který na poslední chvíli hasil nebezpečnou akci Daleckého.

Definitivní potvrzení sparťanské výhry nakonec docílil akcí večera Jaroslav Svoboda. Urostlý útočník ujel ve vlastním oslabení a vymetl šibenici kladenské branky z velkého úhlu precizní backhandovou střelou. Šestý zásah přidal v samém závěru po dalším brejku Jaroslav Hlinka. Sparta tak veze z Kladna vysokou výhru, tři body a posun na pátou příčku extraligové tabulky.

Zdeněk Vojta (Kladno): Góly padaly po hrubých chybách, kterých jsme my udělali více. Těžko kromě chyb mohu klukům něco vytknout. Bojovnost, nasazení tam bylo, chtěli. Soupeř byl momentálně lepší a myslím si, že Sparta byl nejlepší tým, který v sezoně na kladenský stadion přijel. Po zásluze jsme prohráli.

Jan Votruba (Sparta): Do utkání jsme dobře vstoupili, byli jsme dvakrát ve vedení, ale bohužel jsme inkasovali laciné góly. Proto jsme se rozhodli k výměně gólmanů. Taky jsme tím chtěli dát mužstvu impulz. Kladno šlo do vedení 3:2, ale od druhé třetiny jsme zlepšili hru, měli jsme několik šancí a podařilo se nám srovnat. Ve třetí třetině jsme podali velice dobrý výkon, velmi dobře jsme bruslili, kombinovali a hráli dlouho v útočném pásmu. S tou jsme nejvíce spokojeni.