JUN: SPA - MBL 3:2 - Jsme krok od finále!

SF4, středa 5. 4. 2023
Sparta - Mladá Boleslav SPA - MBL
Sparta: Artsatbanov – Šindelek, Böhm, Bartoň, Ducháč (C), Červenka (A), Tůma, Pavlák – Stepanchuk, Vitouch, Senčák (A), Hrabík, Novák, Theimer, Holeček, Krupička, Höll, Mácha, Hamršmíd, Hauser
Mladá Boleslav: Stuchlík – Sypecký, Rajgl, Hrouda (A), Čech, Křepelka, Němec, Moravec (C) – Hruška, Polák, Půček (A), Lisler, Moyseyev, Šachl, Vimmer, Zvagulis, Vítek, Malínek, Vyroubal, Gardoň
Branky a nahrávky: 4. Ducháč (Pavlák, M. Vitouch), 21. Krupička, 41. Šindelek (Böhm, Hauser) – 24. Čech (Moravec), 44. Malínek (Křepelka). Rozhodčí: Veselý, Hucl – Malý, Hlinka. Vyloučení: 4:6, navíc Hauser (SPA) 10 minut plus do konce utkání. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 368. Střely na branku: 37:31. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1, 3:2. Stav série: 3:1.
Junioři zvládli skvěle i druhé domácí semifinále proti Mladé Boleslavi, v němž si před necelými čtyřmi stovkami vytvořili dvougólový náskok a trefa Filipa Šindelka z úvodu třetí části byla nakonec vítězná. Svěřencům Richarda Žemličky tak po třetím triumfu chybí jediná výhra k postupu do finále, kterou mohou vybojovat už v sobotu v Mladé Boleslavi.

Ve čtvrtém semifinále extraligy juniorů sparťané doufali v co nejlepší navázání na úterní vítězné utkání, což potvrdili aktivním vstupem do zápasu. Už v čase 3:40 vstřelil první branku zápasu kapitán sparťanských mladíků Filip Ducháč, který si najel do kruhu a střelou pod víko nachytal Stuchlíka. V deváté minutě ujel do samostatného úniku hostující Gardoň, ale Artsatbanov krásným zákrokem proti kličce a zakončení mezi betony vyrovnání nedopustil.

O dvě minuty později opět zahrozili domácí, když se Krupička protlačil před branku, ale z této akce vzešla jen potyčka, typická pro playoff. V patnácté minutě sparťané hráli první přesilovku, během které dostali soupeře pod tlak, ale i přes mnohé střelecké pokusy. Dvě minuty před první sirénou měli možnost přesilové hry také hosté, ale stejně jako domácí svou příležitost nechali nevyužitou, tudíž se šlo do šaten za těsného sparťanského vedení.

Sparťané zahájili stejně aktivně i druhou část, již v první minutě Jan Krupička ocitl sám proti hostujícímu brankáři a po povedené forhendové kličce zvýšil sparťanské vedení na 2:0. Ve druhé minutě byl pak na trestnou lavici poslán hostující Šachl, ovšem ve vlastní přesilovce fauloval Theimer a počet hráčů na ledě se vyrovnal. Více prostoru na ledě využil hostující Aleš Čech, který se individuální akcí prosmýkl do útočného pásma a trefou do horní části branky snížil.

Rychlou odpověď mohl hostům připravit Holeček, leč z pravého kruhu přestřelil. V polovině třetiny se hosté dostali do přečíslení dva na jednoho, Polák ale svou střelou z kruhu orazítkoval jen levou spojnici sparťanské branky. V téže minutě byli Bruslaři trestáni za příliš mnoho hráčů na ledě, načež o dvě minuty později pykal také Gardoň, ale sparťané se i přes výrazný tlak ani v jedné přesilovce neprosadili. Po konci druhé sparťanské převahy se hra přelévala ze strany na stranu bez větších šancí.

Už po třiatřiceti vteřinách třetího dějství sparťané znovu odskočili na rozdíl dvou gólů, když se ujala dalekonosná rána Filipa Šindelka. Odpověď na sebe nenechala čekat ani tři minuty, jelikož Křepelka po povedeném úniku po pravé straně našel před brankou Vojtěch Malínka, jenž opět snížil. Spartu vrátila do tempa přesilovka, při níž pálil nebezpečně zejména Šindelek s Hauserem, leč neúspěšně.

Tlak Sparty pokračoval, když už si ale naši mladíci vytvořili střelecký pokus, Stuchlík byl pozorný. Středočeši, cítící šanci na vyrovnání, se snažili hrozit převážně z brejků, ale žádný se nedal zařadit mezi gólové. Z protiútoků byla nebezpečná také Sparta, Krupičku však zastavila Stuchlíkova hokejka, zatímco Vitouch u tyčky zakončoval jen vedle.

Závěrečné minuty přinesly ostřejší zápas, a přestože se obě strany několikrát dožadovaly faulů, sudí nechali hru plynout. Náš tým mohl rozhodnout při závaru v brankovišti, ale skákavý kotouč proletěl vedle tyčky a závěrečná strkanice přinesla oslabení a trest do konce zápasu pro Hausera. Mladá Boleslav ale z tlaku výraznější šance neměla a nepomohla jí ani hra bez brankáře, při které sparťané s jistým Artsatbanovem v brance vybojovali třetí vítězství.

Tobiáš Slavíček (HC Sparta Praha): "Věděli jsme, že utkání bude těžké a těžké bylo. Věděli jsme, že musíme být po úterním zápase nohama na zemi. Odehráli jsme tvrdý zápas playoff, ale konec jsme uhráli bojovností, blokovali jsme střely a zaslouženě jsme si došli pro třetí výhru v sérii. Pořád to ale nic neznamená, ještě nám v semifinále chybí poslední krok, který bude nejtěžší. "

Václav Pletka (BK Mladá Boleslav): "Vyrovnaný zápas. Troufám si tvrdit, že jsme chvilkami byli lepším týmem, ale děláme hloupé fauly a chodíme na led v šesti. Oslabení nás stojí hodně sil a musíme si dávat pozor na začátky třetin, protože v nich vždycky inkasujeme. Klukům patří za dnešní zápas velký dík, protože takhle se bojuje v playoff. Série se hraje na čtyři vítězné zápasy a jestli chce Sparta urvat čtvrtý bod, bude ji to sakra bolet!"