HV71 - SPA 0:5 - Sparta je ve čtvrtfinále CHL

OF2, úterý 8. 11. 2016
HV 71 (SWE) - Sparta HV7 - SPA
HV 71 (SWE): Pettersson Wentzel – Almquist, Reese, Pilut, Borgman, Berglund, C. Persson, Hansson – Thörnberg ("C"), Arlbrandt, Brithén – Tedenby, Christensen, T. Laine – Sandberg ("A"), Bengtsson, Törngren – E. Andersson, Brannstrom, Stenlund. Trenér: Johan Lindbom.
Sparta: Novotný – Mikuš, Piskáček, Gernát, Nedomlel, Kalina, Švrček, Barinka – Vrána ("A"), Forman, Uher – Hlinka ("C"), Klimek, Ihnačák – Kudrna, Pech, Kumstát ("A") – Cingel, Černoch, M. Procházka. Trenér: Jiří Kalous.
Branky a nahrávky: 20. Pech (Kumstát, Kudrna), 28. Mikuš (Piskáček, Pech), 31. Pech (Piskáček, Kudrna), 31. Cingel (Barinka, Černoch), 58. Kudrna. Rozhodčí: Ansons (LAT), Nikolic (AUT) – Lofgren, Malmqvist (oba SWE). Vyloučení: 4:3. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1 019. Střely na branku: 18:26. Průběh utkání: 0:5.
Sparťané předvedli v odvetném utkání osmifinále Champions Hockey League parádní jízdu a postupují do čtvrtfinále proti švýcarskému Bernu! Do Jönköpingu sice jeli s dvougólovým mankem po domácí prohře 2:4, ale na ledě soupeře dokázali předvést bezchybný výkon korunovaný čistým kontem gólmana Filipa Novotného. O branky se postarali Juraj Mikuš, Lukáš Cingel, Andrej Kudrna a dvougólový Lukáš Pech.

Sparťané do utkání vstupovali s dvougólovým mankem, ale první větší šanci si vypracovali domácí. Ve třetí minutě musel nebezpečí hasit gólman Novotný s pomocí útočníka Černocha. Pro Petterssona Wentzela byl největším nebezpečím aktivní Pech, který objížděl branku, ale nenašel svou nabídkou spoluhráče. Jediným vyloučeným první třetiny byl sparťanský obránce Nedomlel, ale švédskému celku se přesilová hra příliš nevydařila.

Po jejím skončení naopak zahrozil Kumstát a těsně po něm také střílející Uher a dorážející Forman v obrovské šanci. Nakonec se sparťané zaslouženě dočkali prvního gólu, a to jen 31 vteřin před první přestávkou. Kumstát z pravého kruhu nabídl kotouč na druhou stranu Lukáši Pechovi, který překonal Petterssona Wentzela.

Po vyrovnaném úvodu prostřední dvacetiminutovky začala Sparta opět tlačit a hnala se za dalším gólem. Švrček ještě neuspěl, jeho kolegové z obrany o chvíli později už ano. Po spolupráci s Piskáčkem totiž poslal Spartu do vedení 2:0 po několika odrazech puku Juraj Mikuš, srovnal tak celkové skóre na 4:4 a začínalo se znovu od nuly. Blízko dalšímu gólu byl Forman, který oblékl speciální dres pro nejproduktivnějšího hráče týmu, ale mířil těsně vedle. Snová pasáž pro Spartu ale pokračovala.

Za dvě minuty od Mikušovy trefy se totiž Pražané prosadili znovu zásluhou druhého gólu Lukáše Pecha v zápase. Ten ujel ve dvou na jednoho se svým parťákem Kumstátem, vzal na sebe zodpovědnost a z levé strany prostřelil Petterssona Wentzela. A gólovým hodům ještě nebyl konec, za pouhých 29 sekund lovil gólman Jönköpingu kotouč znovu ve své síti. Lukáš Cingel obral o puk laxního protihráče a přesně vypálil z mezikruží. Následoval oddechový čas pro otřesený švédský tým. Ten měl příležitost zkorigovat skóre v přesilovce, ale neuspěl.

Po zásahu vysokou holí v podání Christensena hrála Sparta hned na začátku třetího dějství přesilovku, ale bez gólového efektu. V pěti na obou stranách se hrálo pouze půl minuty, poté se znovu otevírala dvířka trestné lavice na straně domácích. Ani tahle početní výhoda branku nepřinesla, ale krátkodobě vyřadila ze hry domácího útočníka Tedenbyho. Toho trefilo do obličeje Ihnačákovo nahození a musel odejít na ošetření do kabiny. Brzy se však vrátil zpět do hry a hned měl obrovskou šanci na snížení nepříznivého skóre.

V polovině třetí třetiny jeho střelu tečoval nejprve obránce Sparty, poté gólman Novotný škrtl kotouč lapačkou a ten nakonec skončil na tyčce. Jönköping se snažil, seč mu síly stačily, ale sparťanský brankář zůstával nepřekonán. A jeho protějšek naopak vyrobil obrovskou chybu, která dala razítko na sparťanský postup. Při rozehrávce totiž namazal puk přímo na hokejku číhajícího Andreje Kudrny, který měl před sebou prázdnou branku a zvýšil na konečných 5:0.