EIS - SPA 6:3 - Sparta veze stříbro i z Berlína

Sommerturnier 2017 (hraje se v Berlíně), neděle 20. 8. 2017
Eisbären Berlin - Sparta EIS - SPA
Eisbären Berlin: Cüpper – Parlett, Richmond, DuPont (A), Braun, Hördler, Müller, Wissmann, Baxmann – Oppenheimer, Busch, Buchwieser – Petersen, Aubry, Noebels (A) – Fischbuch, Sheppard, Rankel (C) – Ziegler, Olver, MacQueen.
Sparta: Aittokallio – Zámorský, Nedomlel, Piskáček, Pavelka, M. Jandus, Zeleňák – Reichenberg, Klimek, Říčka – Rousek, Vrána (A), Hlinka (C) – Forman, Pech, Kumstát (A) – Smejkal, Komárek.
Branky a nahrávky: 2. Noebels (Aubry), 3. Busch (Richmond, Buchwieser), 10. Petersen (Parlett, Buchwieser), 30. Ziegler (MacQueen, DuPont), 37. MacQueen (Ziegler, Hördler), 52. Olver (MacQueen) – 5. Pech (Zeleňák, Piskáček), 13. Zeleňák (Pech, Kumstát), 50. Reichenberg. Rozhodčí: Iwert, Köttstorfer – Cepik, Müller. Vyloučení: 4:5, navíc Richmond (EIS) a Pech (SPA) 10 minut. Bez využití. V oslabení: 0:0. Střely na branku: 42:30. Diváci: 3 609. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1, 3:2, 5:2, 5:3, 6:3.
Sparta dokázala navázat na úspěch z turnaje Red Bulls Salute v Ga-Pa a stříbrné medaile získala i na Sommerturnier v Berlíně. Po vítězství nad Ambri-Piotta se v přímém souboji o celkový triumf utkala s německými Eisbären Berlín a ve vyrovnaném souboji dokázala držet krok. V prostřední části ovšem domácí dokázali odskočit na rozdíl tří branek a sparťané už ztrátu smazat nedokázali. Výborný výkon předvedla zejména třetí formace, která obstarala dvě ze tří branek.

Sparta dala v úvodu zápasu vzpomenout na nedávné finále Red Bulls Salute proti Salcburku, s nímž bleskově prohrávala o tři góly. Už ve druhé minutě totiž udeřil nehlídaný Marcel Noebels a krátce po něm přidal druhý gól z tečované střely Florian Busch . Sparta se ale rychle oklepala a v čase 4:15 dorážel Lukáš Pech tvrdou střelu obránce Vojtěcha Zeleňáka.

Svěřenci Jiřího Kalouse si poté vytvořili několik šancí, ale postupně neuspěli Miroslav Forman, Alexander Reichenberg ani Richard Nedomlel. Eisbären pak dokázali nemohoucnost Sparty potrestat a z bleskového přečíslení dvou na jednoho udeřil přesnou střelou Nick Petersen. Když vzápětí Sami Aittokallio vychytal Jamieho MacQueena, udeřila Sparta podruhé.

Tentokrát se role asistenta zhostil Lukáš Pech a vrátil gólovou přihrávku Vojtěchu Zeleňákovi, který střelou z hranice kruhů přidal druhý gól. Další minuty už se odehrály ve velkém tempu a bez přerušení, ale výraznou gólovou šanci nenabídly.

O to bohatší byla na šance začátek druhé třetiny. Nejprve neuspěl únikem po straně Florian Busch a na druhé straně trefil Robert Říčka pouze tyč. Sparta následně hrála první přesilovou hru, ale neudeřila a dokonce mohla inkasovat. Do samostatného úniku ujel útočník Jamie MacQueen, jenže proti jeho šanci skvěle zasáhl finský brankář Sami Aittokallio.

Do čtyř šla o chvíli později také Sparta, která oslabení ustála, ale inkasovala krátce po návratu Petra Zámorského, když před brankou neuhlídala dorážejícího Svena Zieglera. Po něm dostal další slibnou šanci Jamie MacQueen, jenž neuspěl ani tentokrát. V dalších minutách se opakoval scénář čtvrtého gólu domácích. Celý trest si odseděl Vojtěch Komárek, jenže krátce po jeho návratu Sparta opět neuhlídala prostor před brankou a z dorážky se dočkal gólu aktivní Jamie MacQueen.

V závěru se vznikl rozruch po souboji Daniela Richmonda s Lukášem Pechem. Oba borci se nejprve osekávali a poté se domácí obránce do svého menšího soupeře pustil pěstmi. To se nelíbilo Miroslavu Formanovi, kromě kterého se s domácím hráčem popral i Petr Kumstát. Výsledkem pak byly dvě plus dvě minuty s desetiminutovým osobním trestem pro Daniela Richmonda i Lukáše Pecha.

Sparta si do třetí třetiny přenesla zbytek trestu domácího obránce, který k celkovým čtrnácti minutám obdržel ještě bonusové dvě minuty za sekání. Sparta ovšem nedokázala početní výhodu využít a po necelých pěti minutách hry se navíc musela bránit přesile ona.

Pražané oslabení zvládli na jedničku, a když nedokázal Marcel Noebels završit parádní narážečku s Louisem-Marcem Aubrym, udeřila Sparta potřetí. Parádní individuální akci v útočném pásmu zakončil přesným švihem k tyči norský útočník Alexander Reichenberg. Gólová radost sparťanů dlouho nevydržela, protože už po dvou minutách a čtyřech vteřinách udeřili opět domácí.

Nedůraz za brankou Samiho Aittokallia vygradoval přihrávkou před branku, kde zužitkoval svou aktivitu Marc Olver a dotlačil puk do sparťanské branky. Šestý gól Eisbären už Spartě zlomil vaz a český zástupce na turnaji zareagovat nedokázal. Svěřenci Jiřího Kalouse a Jaroslava Nedvěda si tak stejně jako z Ga-Pa odváží stříbrné medaile i z berlínského Sommerturnier.