ČF5, sobota 12. 3. 2005
Sparta - Vítkovice SPA - VIT
Sparta: Bříza (58. - 58. a 59. - 60. Pöpperle) - Richter, Jan Hanzlík, Majeský, J. Řezníček, Dobroň, Melichar - Havlát, P. Nedvěd, Broš - Kratěna, D. Výborný, Hlaváč - Ton, Marek, Chabada - Olesz, Sivek, Kašpařík. Trenéři: Lener, Gudas a Jelínek.
Vítkovice: Pinc - Kubina, Philipp, Hudec, Dresler, Černošek, Mojžíš, Seman - Vůjtek ml., J. Štefanka, Varaďa - M. Tomášek, R. Procházka, Hubáček - I. Padělek, Burger, Turek - Köhler, Hulva, Krenželok. Trenéři: Vůjtek st. a Holaň.
Branky a nahrávky: 30. Ton (Kratěna), 40. Majeský, 53. D. Výborný (Chabada, J. Řezníček), 57. Richter (Nedvěd, D. Výborný) - 7. J. Štefanka (Varaďa, Dresler), 9. J. Štefanka (Vůjtek ml.), 22. I. Padělek (Burger, Turek), 36. Vůjtek ml. (J. Štefanka, Kubina), 43. Burger (Vůjtek ml.), 60. Burger (Kubina). Rozhodčí: Turčan, Bolina - Čech, Kalivoda. Vyloučení: 7:10, navíc Havlát (Sparta) 10 min. Využití: 4:2. Diváci: 9574. Konečný stav série: 1:4.
Hotovo! Sparta se se sezónou loučí nečekaně brzy. Hvězdný kádr Pražanů nestačil na Vítkovice a v pátém hraném zápase podlehl 4:6. Konečný stav série je 1:4, semifinálové brány se otevřely Ostravě.

Pražané v zápase museli vyhrát a s touto touhou také do zápasu vlétli. Na vítkovickou obranu létal jeden útok za druhým a Pinc v brance se musel ohánět. Největší šanci úvodních minut si připsal Výborný a tečující Hlaváč, přesto se skóre nečekaně otevíralo na druhé straně. V 7. minutě od Dreslera přes Vůjtka doputoval kotouč až na hůl Štefanky, který bekhendovou střelou nedal Břízovi mezi tyčemi žádnou šanci. Sparťané se po obdržené brance dostali znovu do útlumu, z čehož podruhé těžili hosté. V 10. minutě zpoza obránce vystřelil znovu Štefanka a lehký kotouč dolétl za překvapeného strážce domácí svatyně podruhé. Trenér Lener na ledovou sprchu v podobě dvou branek reagoval oddechovým časem. Přesto v brankovišti Holešovických zahřmělo potřetí. Burger po neuvěřitelných zmatcích v obraně domácích vsítil třetí branku, která překvapivě nebyla uznána. Sparta se nadále tlačila do útoku, ale působila velice bezradně a rychlé kontry hostí byly mnohem nebezpečnější. Za zmínku snad stojí tyč z hole Výborného a šikovný výpad Tona.

Než se Sparta ve druhé třetině rozkoukala měla v síti další branku. Ve 22. minutě se okolo jednoho beka obtočil Padělek a střelou ke vzdálenější tyči skóre pro Ostravany navýšil. Sparta mohla snížit v přesilových hrách, ovšem Nedvěd skulinku mezi betony netrefil. Z trestné lavice vrátivší se Štefanka v nájezdu rozezvonil pouze tyč. Marek nabil z rohu kluziště Tonovi, ten tvrdou ranou sestřelil Pince k zemi. Řezníček od modré ranou po zemi zamířil znovu jen do tyče. Ve 30. minutě v přesilové hře se na modré čáře neukvapil Kratěna a předložil kotouč Tonovi, jenž bekhendem poslal puk za Pince. O pár minut později se hostům naskytla dvojnásobná přesilovka, kterou Vítkovice dokázaly přetavit v branku. Ve 35. minutě Bříza jen vyrazil lehkou střelu Štefanky a číhající Vůjtek měl snadnou práci dopravit puk do odkryté klece. Sparta se stále nevzdávala a hnala se do útoku. Ve 39. minutě pak znovu snížila. V přesilové hře napřáhl Majeský a tvrdou střelou napnul síťku za Pincem, který nic neviděl.

Početní výhody proměňovaly také Vítkovice. Ve 43. minutě Vůjtek z roku kluziště předložil kotouč Burgerovi, jenž střelou zápěstím z první se trefil přesně pod horní tyč. Vzápětí mohl snížit Hlaváč, ale o šanci se připravil zbytečnou kličkou. Přečíslení Výborného a Hlaváče zneškodnil výborně hrající kapitán Kubina, domácím se na hokejky vkrádala nervozita a bezmoc. Přesto zápas ještě řádně zdramatizovali. V 53. minutě přiťukl v početní výhodě Chabada puk pro Výborného, který hbitou střelou zápěstím poslal puk pod rukou Pince za brankovou čáru. V 57. minutě pak počtvrté v přesilové hře sparťané skórovali. Výborný ve spolupráci s Nedvědem dotlačili kotouč do brankoviště, kde jej dojel Richter a dotlačil do branky. Naděje ještě žila a Lener začal skoro deset tisíc diváků udivovat neuvěřitelnými tahy. Břízu v brance vystřídal mladý Pöpperle, o pár vteřin později se oba brankáři znovu vystřídali. Když se pak gólmani střídali potřetí, dostala Sparta v 60. minutě definitivní úder. Nerozchytaný Pöpperle se jen bezmocně ohlédl za střelou Burgera a přenechal své místo znovu Břízovi. Ten dochytal zbývající vteřiny a společně se svými spoluhráči musel zklopit hlavu a rozloučit se se sezónou.

Slavomír Lener (Sparta Praha): "Vítkovice ukázaly, to co všichni předpokládali před sezonou, tedy, že budou v semifinále. Mají kompaktní tým a zaslouženě postoupily. Měly málo skulinek, přes které se dalo projít. Pokud budou takhle hrát dále, mají šanci dojít daleko. Pokud se týká našeho výkonu, jsme spokojeni jen s druhým zápasem a třetí třetinou čtvrtého zápasu. Dnes také hráčům nemůžeme nic vytknout. Stále bojovali a dřeli, přestože jsme prohrávali o tři branky. V závěru jsme mohli i vyrovnat. Zázraky se sice dějí, ale ne moc často."

Vladimír Vůjtek starší (Vítkovice): "Hráli jsme účelný hokej na brejky a proměňovali i šance. V závěru jsme si to zkomplikovali chybným střídáním a následným gólem v oslabení. Sparta nás mohla porazit jen v přesilovkách a i dnes v nich dala čtyři góly. Celkově jsme byli o kousek lepší, i opory zahrály pro kolektiv."