6. 10. 2015 | Tereza Velikovská

CUR - SPA 0:3 - Sparta je v osmifinále CHL!

ŠF2, úterý 6. 10. 2015
Curych (SUI) - Sparta CUR - SPA
Curych (SUI): Leimbacher (49. Schlegel) – Geering, Blindenbacher (A), Seger (C), Bergeron, Baltisberger, Soervik, Siegenthaler – Foucault, Schappi, Wick – Keller, Matthews, Herzog – Suter, Traschler, Kuenzle – Cunti, Neuenschwander, Bartschi – Nilsson. Trenér: Marc Crawford.
Sparta: Pöpperle – Barinka (A), Čajkovský, Piskáček, Polášek, Mikuš, Eminger, Hrbas, Glenn – Sabolič, Kumstát, Pech – Forman, Klimek, Hlinka (C) – Přibyl, Netík (A), Buchtele – Kudrna, Réway, Cingel. Trenér: Josef Jandač.
Branky a nahrávky: 12. Netík (Přibyl), 37. Kumstát (Sabolič, Barinka), 49. Buchtele (Netík). Rozhodčí: Haupt (GER), Massy (SUI) – Wüst (SUI), Progin (SUI). Vyloučení: 3:6. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 4563. Střely na branku: 30:26. Průběh utkání: 0:3.
Sparťané zvládli odvetu prvního kola play off Champions Hockey League a postupují do osmifinále! Do Curychu si z prvního zápasu přivezli náskok 3:2 a na ledě ZSC Lions Curych přidali do celkového skóre další tři trefy v podání Tomáše Netíka, Petra Kumstáta a Jana Buchteleho. Ačkoliv byli domácí střelecky aktivnější, nedokázali ani jednou překonat výtečně chytajícího Pöpperleho. Sparta tak postupuje s celkovým skóre 6:2 a v dalším kole narazí na finský Kärpät Oulu.

Pokud chtěl Curych myslet na postup, musel nutně vyhrát. A podle toho také vstoupil do odvety, jeho počáteční tlak ale zbrzdilo vyloučení za příliš mnoho hráčů. Brzy si Curych zahrál také přesilovku, ale bez gólového efektu. A prosadit se jako první nakonec dokázala Sparta. Přibyl si od mantinelu dobře všiml Tomáš Netíka, který si obloučkem vybruslil před branku a střelou z otočky překonal Leimbachera.

Curych přes inkasovaný gól pokračoval v tlaku a vynutil si do konce první dvacetiminutovky další dvě početní výhody. Sparťané ale obě výtečně ubránili. A když už se domácí hráči dostali do šance, tak byl na svém místě pozorný Pöpperle, který se zaskvěl především proti šanci Segera.

Úvod druhé třetiny se lépe vydařil Spartě. Nejprve si dokázal vytvořit velký tlak třetí útok ve složení Netík – Přibyl – Buchtele, poté Pražané sehráli velmi povedenou přesilovou hru. Po Čajkovského střele dorážel Kumstát sám před brankou a Leimbacher měl velké štěstí, že neinkasoval podruhé.

Poté se pomalu ale jistě začali opět probouzet domácí, kteří se znovu začali tlačit před Pöpperleho. V další přesilovce už Foucault rozvlnil síť za sparťanským gólmanem, ale naštěstí pro Spartu jen z boku branky. Těsně před přestávkou Pražané Curychu udělili další lekci z produktivity a zvýšili na vzhledem k celkovému skóre velice příjemných 2:0. Petr Kumstát před brankou tečoval Saboličovo nahození od mantinelu mezi Leimbacherovy betony.

Do třetího dějství vstoupil Curych opět v početní výhodě, ale ani tentokrát si na Pöpperleho nepřišel. Ten skvěle zasáhl například poroti Herzogovi, který se před ním ocitl sám. A zatímco domácí se ne a ne prosadit a vrátit se do boje o osmifinále, Sparta opět trestala. Po Netíkově akci kotouč vylétl vysoko do vzduchu a Jan Buchtele si zkušeně počkal, aby ho ve vzduchu zasáhl těsně pod břevnem.

Jeho baseballové sklepnutí znamenalo nejen potvrzení sparťanského postupu, ale také střídání v brance Curychu. Poslední desetiminutovku, během které švýcarský tým dál bez výsledku dobýval sparťanskou branku, tak odchytal náhradní brankář Schlegel. Sparta může po výhře 3:0 slavit postup do osmifinále, kde narazí na finský Kärpät Oulu.