25., pátek 4. 12. 2015
Chomutov - Sparta CHM - SPA
Chomutov: Kopřiva – Rutta, Skinner, Harant, Jánošík, Šidlík, Pereťagin, Dlapa – Pospíšil, Červenka, Tomica – D. Květoň, Růžička, Vondrka – Chlouba, Kämpf, Sklenář – Veselý, Dušek, Hřebejk. Trenér: Vladimír Růžička.
Sparta: Lukáš – Švrček, Čajkovský, Polášek, Eminger, Mikuš, Hrbas, Glenn – Kumstát, Pech, Sabolič – Buchtele, Klimek, Procházka – Kudrna, Hamilton, Forman – Dvořáček, Černoch, Havel. Trenér: Josef Jandač.
Branky a nahrávky: 10. Tomica (Rutta, Červenka), 21. Tomica (Červenka, Pospíšil), 52. Pospíšil – 25. Procházka (Pech). Rozhodčí: Pešina, Kaukokari – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 7:8. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5082. Střely na branku: 27:22. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1. Nejlepší hráči zápasu: Červenka - Pech.
V druhém vzájemném duelu v této sezoně přišla první prohra s Piráty Chomutov po více než dvou letech. Naposledy se Piráti proti Spartě radovali v září 2013, poté přišly čtyři vzájemné zápasy, ve kterých nedokázali vstřelit jediný gól a inkasovali jich celkem 23. Tentokrát ovšem šli do vedení jako první a nakonec zvítězili 3:1. O jediný sparťanský gól se postaral útočník Martin Procházka.

Piráti vstoupili do zápasu dravě. David Květoň dotíral před sparťanskou bránou, vybojoval kotouč, ale obránce stihl chybu napravit a vyvézt puk z pásma. Ve třetí minutě Pereťagin daroval hostům první přesilovou hru. Domácí oslabení pohodlně zvládli a ihned po vypršení trestu se do šance dostal chomutovský viník. Ruský obránce vystřelil z ostrého úhlu pouze nad bránu Lukáše. Za pár okamžiků si zahráli přesilovku i domácí. Piráti obléhali sparťanskou bránu, ale střelby bylo pomálu.

V desáté minutě došlo ke změně skóre, radovali se domácí. Rutta dostal přihrávku od Červenky, od modré poslal dělovku z první a jeho střelu před bránou tečoval Marek Tomica. Domácí vstřelený gól nabudil k tlaku. Do šance se postupně dostali Kämpf, Růžička i Chlouba, ale ani jeden pokus za brankovou čáru nezapadl. V samém závěru třetiny začala dotírat i Sparta, ale její pokusy skončily jenom vyhozením pirátské brány ze základního postavení.

Piráti ve druhé třetině bránili nejtěsnější náskok, který se rychle navýšil na rozdíl dvou branek. Dvaatřicet vteřin po úvodním buly se prosadil opět Marek Tomica, který využil výhodnou pozici na spojnici kruhů. Po druhém inkasovaném gólu jako by se Sparta probudila. Kudrna nahodil na bránu, k teči se ale nikdo nedostal.

O pár okamžiků později to zkoušel Buchtele, ale ani jeho pokus se neujal. Tlak sparťanů vyústil v pětadvacáté minutě v kontaktní gól. Pech zamířil za bránu, odkud přihrál na Martina Procházku, jenž neměl se zakončením k přední tyči problém. V následujících minutách se v plném počtů téměř nehrálo, ale ani jeden z týmů nedokázal početní výhodu využít a do konce druhé třetiny už se skóre neměnilo.

Začátek třetí části byl z obou stran opatrný. Zaváhání ze strany hostů přišlo až ve 44. minutě, kdy Lukáš zalehl kotouč za vlastní bránou před útočícím Červenkou. Piráti v následné přesilovce nebezpečně kombinovali v útočném pásmu, ale nikdo nevystřelil. Hra se do 50. minuty přelévala ze strany na stranu, ale na konci každé akce byla výstroj gólmanů nebo zadní mantinel.

V 52. minutě se Piráti dostali opět do dvoubrankového vedení. Tomáš Pospíšil chtěl nahrát před bránu, ale sparťanský obránce si nešťastně srazil kotouč do branky. Navíc mohli Piráti své vedení ještě zvýraznit v přesilovce, která byla vydařená, ale bez gólového efektu. Poslední minuty už domácí přečkali v držení kotouče a připsali si tři cenné body.

Břetislav Kopřiva (Piráti Chomutov): Myslím, že jsme si vítězství zasloužili. Nebylo to jednoduché. Sparta má kvalitu, což prokázala v nástupu do zápasu, kdy jsme měli trochu štěstí. Pak jsme hru srovnali a myslím, že rozhodla hlavně naše hra ve třetí třetině. Tam hráli kluci za stavu 2:1 velmi dobře a Spartu prakticky nepustili do nějaké větší šance. Zvládli jsme to výborně a dotáhli zápas k vítězství.

Zdeněk Moták (HC Sparta Praha): Nepodali jsme dobrý výkon. V naší hře to úplně neladilo, což se projevilo hlavně ve druhé třetině, kdy jsme dovolili domácím jít třikrát do nájezdu na našeho brankáře. Honza Lukáš to chytil a podržel nás, ale my jsme neskórovali v dlouhé přesilovce pět na tři. To pro nás bylo v konečném účtování nepříjemné.