39., úterý 25. 1. 2000
Sparta - Vítkovice SPA - VIT
Sparta: Bříza (41. Přikryl) - Benýšek, Holý, Kučera, Nedvěd, Ptáček, Rebolj, Sýkora M., Šrek - Broš, Chabada, Eiselt, Havelka, Hlinka, Kratěna, Martinec P., Novák, Vůjtek, Výborný, Zelenka, Žemlička.
Vítkovice: Prusek (27. Trvaj) - Galvas, Jurečka, Loužek, Maškarinec, Seman, Výtisk, Zátopek, Zetek - Bacho, Gelačák, Irgl, Kaděra, Krayzel, Moravec, Padělek, Pavliš, Polášek, Streit, Syřínek.
Branky a nahrávky: 12. Vůjtek (Martinec, Výborný), 15. Martinec (Výborný, Vůjtek), 22. Martinec (Vůjtek, Kučera), 27. Žemlička Richard, 28. Kučera (Výborný), 38. Hlinka (Žemlička, Šrek) - 30. Moravec (Krayzel, Kaděra), 58. Padělek (Bacho, Maškarinec). Rozhodčí: Brada - Kostka, Český. Vyloučení: 4:5. Diváci: 4106.
HC Sparta Praha

Komentář

Poloviční návštěva oproti derby se Slavií přihlížela v Holešovicích utkání Sparty s posledním týmem tabulky.

Zápas nemohl začít chladněji, promrzlé publikum sledovalo hru ve středním pásmu, gólmani se zapojovali jen při střelách z dálky. Do první šance poslal Moravec Kaděru, Bříza jeho pokus zastavil položeným betonem. Úvodní příležitost na druhé straně znamenala gól. Po bleskové akci se přesně pod víko trefil Vůjtek, který nastoupil po dvouzápasové pauze způsobené problémy s třísly. Za tři minuty využila Sparta nedůrazu ostravské obrany, přihrávka Výborného prošla až na Martince, který s notnou dávkou štěstí překonal Pruska podruhé. Při následné přesilovce se mohl střelecky prosadit Brošův útok, za hosty několikrát zahrozil Moravec.

Právě tento hráč byl jedním z mála z týmu hostí, který snesl přísnější měřítko. Ve 21. minutě se musel Bříza zaskvět při jeho střele z prostoru mezi kruhy. Kurs zápasu ovšem Sparta do 28. minuty jasně potvrdila. Nejdříve Martinec vrátil do prázdné branky od mantinelu odraženou střelu Vůjtka, pak Jurečka srazil za vlastního brankáře Žemličkovu přihrávku napříč pásmem a dílo zkázy dokonal střelou od modré Kučera - 5:0. Pak se po zásluze přece prosadila aktivní vítkovická dvojice Kaděra - Moravec a posledně jmenovaný snížil. Domácí zápas však kontrolovali a nasadili do hry i další hráče, včetně uzdraveného Chabady. A ještě stihli využít jednu z přesilovek, Hlinka se natlačil před branku a překonal Trvaje, který vystřídal už po čtvrtém gólu Pruska.

Do poslední části vyměnila strážce branky i Sparta, nastoupil Přikryl. Ten příliš práce neměl, nakonec ale dvě minuty před sirénou inkasoval. Domácí sice z převahy už gól nevytěžili, ale s přehledem si pohlídali zasloužené vítězství.

Ohlasy trenérů

Ján Šterbák, Vítkovice: Hráli jsme třetí zápas ve čtyřech dnech. Čekali jsme těžké utkání, a to se potvrdilo. Sparta potrestala naše hrubé chyby, má kvalitní vyspělé hráče na všech postech. Chtěli jsme hrát organizovanější obranu, naše hra se ale zlepšila až ve třetí části, kdy už domácí kontrolovali zápas.

František Výborný, Sparta: Přistoupili jsme k utkání zodpovědně a dali rychlé góly. Do osmé minuty druhé třetiny bylo rozhodnuto a mohli jsme nasadit čtvrtou pětku. Zdálo se, že vítkovický problém je hlavně v psychice.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Los Ligy mistrů: staří známí a atraktivní výjezdy

Žmola: Jsem Spartě vděčný za důvěru

Druhou posilou Sparty je Tomáš Hyka

Pavlák: Hrát za Spartu je pro mě čest