19. 6. 2024 HC Sparta

Třetí posilou Sparty je Miikka Salomäki

Finská enkláva ve Spartě se rozšiřuje na tři členy. Ofenzivu našeho týmu přitvrdí a posílí útočník Miikka Salomäki, který do našeho týmu přestupuje po dvou sezonách ve Švýcarsku. „Fyzický a nepříjemný styl je součástí mé hry,“ představuje se fanouškům držitel 167 startů v NHL, který však dokáže být i produktivní.

Vicemistr světa z roku 2014 se do Evropy vrátil po osmi sezonách v zámoří, kde za Nashville skóroval už při svém debutu a nakonec za Predators odehrál 167 zápasů NHL s bilancí 12 gólů a 15 asistencí. V nejlepší soutěži světa však zaujal zejména několika tvrdými hity. V posledních dvou letech pak působil ve švýcarském Lausanne, přičemž v našem dresu by měl mít zejména roli nepříjemného hráče.

„Při hodnocení sezony a pravidelných poradách jsme se na typologii útočníka, kterého chceme do týmu, jasně shodli. Miikku jsme pozorně skautovali a snažili se získat co nejvíce pohledů z venku. Jak od manažerů, trenérů či spoluhráčů na něj přišly skvělé reference,“ vysvětluje čerstvý příchod šéf sportovního úseku Tomáš Divíšek.

Bývalý finský reprezentant by si měl získat sparťanské fanoušky zejména svou obětavostí a důrazem. „Je to extrémně nepříjemný hráč. Fanoušci budou jeho hru milovat. Ačkoliv je cizinec, nečekáme od něj velký bodový přínos, ale úplně jiné věci. Důraz, tlak na branku i psychiku soupeře,“ přibližuje Divíšek důvody Salomäkiho angažmá.

Miikka Salomäki: Rád hraji rychlý a celoplošný hokej

Co tě přesvědčilo o přestupu k nám?
Chci vyhrát a věřím, že ve Spartě budeme mít dobrou šanci, ač se dlouho nevyhrálo. Vím, že je Sparta tradiční tým a slyšel jsem o celé organizaci i fanoušcích jen dobré věci, navíc se mi líbí i Praha.

Hrálo roli, že v týmu potkáš i dva krajany?
Už několik let jsem hrál v zahraničí se spoluhráči mnoha národností, takže mi na tom tolik nezáleželo. Vždycky je ale příjemné, když máte v týmu další Finy.

Stihl jsi angažmá ve Spartě probrat s Janim Lajunenem, se kterým se znáš?
Ještě jsem s Janim nemluvil, ale je příjemné být opět ve stejném týmu. Nemůžu se dočkat, až se s ním i dalšími kluky potkám.


DEBUT A PRVNÍ GÓL MIIKKY SALOMÄKIHO V NHL


Čeká náš těžká sezona včetně Ligy mistrů, těšíš se na svou první zkušenost?
Ano, Champions Hockey League je pro mě něco nového. Je skvělý, že můžeme kromě extraligy čelit i nejlepším týmům z jiných ligy.

Trenéři od tebe očekávají hodně fyzický a nepříjemný styl hokeje. Vyžíváš se v něm?
Je to součást mé hry. Rád hraji rychlý a celoplošný hokej, baví mě vyhrávat souboje. (usmívá se)

V předešlé sezoně sis zahrál také za reprezentaci, pořád na ni pomýšlíš?
Vždycky je pro mě čest reprezentovat Finsko, ale soustředím se na Spartu a na to, abych vyhrával tady.

PROFIL A STATISTIKY MIIKKY SALOMÄKIHO:

Rodák z Raahe na severu Finska se podobně jako starší bratr Santtu a mladší sestra Nelli vrhl na hokejovou dráhu. Už v dorosteneckém věku se coby mládežnický reprezentant přesunul do necelých sto kilometrů vzdáleného Oulu. Šikovný útočník okamžitě zaujal mezi staršími parťáky nejen tvrdostí, ale také produktivitou. Více než bod na zápas v juniorce Kärpätu se neobešel bez povšimnutí, Miikka už ve druhé sezoně 2010/2011 stabilně nastupoval za áčko.

Debutová sezona v nejvyšší soutěži mu pomohla k draftu, kde si ho Nashville všiml také jakožto držitele bronzu ze šampionátu do 18 let. Ve stejné kategorii si Miikka zahrál ještě dvakrát, dva turnaje pak stihl za dvacítku. Stabilní člen sestavy Kärpätu se po třech sezonách přesunul do zámoří, kde se v AHL rozhodně neztratil! Na farmě Predators v Milwaukee nasbíral 50 bodů v 75 zápasech, načež si vybojoval místo na mistrovství světa, kde bral stříbro.

Už v lednu 2015 přišlo laso shora, přičemž finský útočník hned při svém debutu skóroval a pomohl Nashvillu k výhře 3:2 nad Dallasem. Zbytek sezony pak odehrál na farmě, kterou pravidelně střídal s NHL i v dalších sezonách.

Bilanci v nejlepší soutěži světa zastavil po pěti letech na 167 startech s bilancí 12 gólů a 15 asistencí. Výměna do Toronta a následně i do Colorada už k trvalému místu v NHL nevedla a Miikka se vrátil do Evropy. Ročník 2021/2022 rozdělil mezi Örebro a HIFK, dva roky pak strávil ve švýcarském Lausanne. V létě 2024 se však vydal na další zahraniční štaci, tentokrát do Prahy, kde se upsal Spartě.

Statistiky

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Pšenička: V Cornellu se na Spartu i Prahu těší

​Speciální zápas! Sparta vyzve zámořský tým

Gross: Nechci žádnou one man show, jsme tým

Pořiďte si permanentku na novou sezonu