8. 10. 2012 Tomáš Zatloukal

Souboj brankářů: Francouz vs. Neuvirth

Jeden patří do absolutní brankářské špičky, druhý si dobrý zvuk pro své jméno teprve získává. Michal Neuvirth a Pavel Francouz. Mnoho toho společného nemají, každý chytá v jiném gardu, Pavel působí plaše, Michalovi sebevědomí nechybí. Ze vzájemného souboje vyšel vítězně litvínovský gólman.

#33 Pavel Francouz

Když v létě přicházel do Litvínova z nedalekého Ústí nad Labem, nepočítalo se s ním jako s brankářskou jedničkou. Měl krýt záda o poznání zkušenějšímu Fraňkovi. Jenže stárnoucí veterán herně zklamal, a sám tak nabídl mladému rivalovi brankoviště Vervy. Francouz se postavil mezi tři tyče a zářil, svými současnými výkony vysvětluje, proč spousta fanoušků Plzně dodnes neodpustila vedení západočeského klubu jeho odchod.

procentuální úspěšnost zákroků Pavla Francouze

Francouz opustil Plzeň před dvěma lety a začal si budovat renomé kvalitního gólmana v prvoligovém Ústí. Když se Verva letos rozhodla pro změnu na manažerském postu, bylo jasné, že jmenovaný Kysela s sebou přivede do Litvínova i nějaké hráče. Jedním z nich byl právě dvaadvacetiletý gólman s 33 na zádech. Francouz má velký potenciál, což potvrzují i jeho spoluhráči. „Je to pro nás perspektiva," hodnotí Francouze důrazný forvard Jurčík.

Momenty Pavla Francouze v utkání:

6:11 - Nepříjemná teč Tenkráta končí po Francouzově zákroku holí mimo klec Litvínova. Rychlonohý útočník neosvědčil svůj čich na góly, Francouz zvládl zareagovat i přesto, že šlo o pokus z bezprostřední blízkosti.

26:34 - Tenkrátovi nebylo proti Vervě přáno. Hráč číslo 62 se pokusil na Francouze vyzrát rychlou ranou mezi betony, ale pozorný mladík sklapl své chrániče včas. Udržel tak Severočechy ve hře o vítězství.

33:30 - Na Francouzovi si vylámal zuby i aktivní mladík Žálčík. Nadějný forvard se protáhl až před litvínovského gólmana, jenže nedokázal překonat hráz vystavěnou z betonu a vyrážečky. Potřeboval kotouč lépe zvednout.

54:20 - Sparta bojovala, kontaktní gól měl na holi Hlinka. Francouze ovšem cuknutím ramen a rychlým zakončením k pravé tyči nepřekvapil. Jednička Vervy se s šikovným útočníkem hbitě přesunula a kotouč pokryla.

57:37 - A Hlinka podruhé. Sám se vydal na zteč litvínovské klece. Vypálil z těžkého úhlu, nicméně i tak nadělal Francouzovi potíže. Gólman hostí nakonec zkrotil puk v lapačce a zaklekl ve svém brankovišti.

#40 Michal Neuvirth

Sparta šla do nového ročníku s brankářským tandemem ve složení Schwarz, Sedláček. Jakmile se ovšem naskytla možnost přivést do svého kádru hvězdu z NHL, nebylo nad tím přemýšlet. Neuvirth oblékl dres s číslem 40 a pustil se do práce. Zatím se mu příliš nedaří, ostatně stejně jako celému mužstvu z Holešovic. Prakticky v každém zápase nicméně má pár opravdu výtečných zákroků. Potřeboval by větší pomoc od sparťanské obrany,

3,3
průměr obdržených branek Michala Neuvirtha

Neuvirth se vrátil na Spartu po šesti letech, od podzimu 2006 se probíjel zámořskými juniorskými soutěžemi. Uspěl. Prosadil se do NHL, kde jeden čas plnil jedničku washingtonských Capitals. O stejný post bude bojovat i po restartu kanadskoamerické soutěže. S Bradenem Holtbym. V extralize si "Neuvy" stále zvyká, kluziště je větší a hokej více kombinační než za oceánem. Podobně jako liberecký Pavelec doplácí na hru svých spoluhráčů.

Momenty Michala Neuvirtha v utkání:

00:26 - Do brejku se utrhl litvínovský obránce Kubát. Ofenzivně laděný bek měl dost času i prostoru pro chytré zakončení, nicméně nakonec zvolil to nejjednodušší, prudkou střelu. Neuvirth zůstal na nohou a svižnou ránu s přehledem kryl.

6:45 - Svou rychlost ukázal sparťanské obraně dravý forvard Majdan. Mladý Slovák ve službách Vervy ujel po pravém křídle a ostrou ranou otestoval Neuvirtha. Sparťanský gólman byl pozorný, poradil si i s Majdanovou dorážkou.

16:44 - S velkou chutí hrající Ručinský neuspěl tváří v tvář proti Neuvirthovi. Olympijský vítěz z Nagana vyzkoušel svůj klenot, tedy blafák do backhandu, holešovický brankář předvedl provaz a blýskl efektním zákrokem lapačkou.

42:39 - Neuvirth dokázal odrazit nebezpečný útok hostí. Litvínov měl k dispozici krátkou přesilovku a před sparťanskou brankou úřadovala elitní formace vedená velmi produktivním Hüblem. "Neuvy" si poradil se střelou i dorážkou Majdana.

48:44 - Litvínov se usadil v útočném pásmu a měl blízko ke skórování. Po závaru před brankou se puk odrazil k Frolíkovi. Starší s kladenských bratří nabral puk na backhand a jen přihlížel, jak mu Neuvirth rychlým přesunem šanci zmařil.

Statistiky Pavel FrancouzMichal Neuvirth
Obdržené góly: 4