5. 8. 2005 Vojtěch Gibiš

Sivek: Zapracoval jsem na sobě

Spartě se v přípravě rozstříleli někteří hráči. Na hranici tří branek se mimo Martina Růžičky dostal i další útočník, konkrétně Michal Sivek. Ten na sobě přes léto tvrdě zapracoval, například zhubl o deset kilogramů.
Plzeň hrála oproti prvnímu úternímu zápasu jako vyměněná. Opět produkovala svůj typický bojovný hokej, s kterým v minulosti slavila tolik úspěchů. Náporu tak musel od začátku čelit brankář Marek Schwarz, který odchytal celý zápas. “Zaspali jsme začátek. V desáté minutě to bylo tři nula pro Plzeň. Asi jsme si mysleli, že když jsme třikrát po sobě dali soupeři šest branek, že to půjde samo. Plzeň jsme podcenili, dělali jsme hrubé chyby. A Západočeši mají letos vysoké ambice a tak nás potrestali,“ rozebral možné příčiny neúspěchu útočník Michal Sivek.

Čtyřiadvacetiletému forvardovi se v přípravě zatím střelecky vede. Zaznamenal totiž ve čtyřech utkáních tři branky. “Jsem zatím hodně spokojen. Udělal jsem pro to všechno. Koncentroval jsem se na přípravu, zhubl jsem deset kilogramů. Čtyři zápasy ale nic neznamenají, musím se snažit dál, abych si vybudoval nějakou pozici a nehrál ve čtvrtém útoku.“ Pro zápas s Plzní měl Sivek opět nové spoluhráče, tentokrát Dubce a Zelenku. “Je jedno s kým tu člověk nastoupí. Všichni jsou to kvalitní hráči. Dnes mi pomohlo, že jsme hráli jako druhý útok,“ svěřuje se juniorský mistr světa.

Všechny čtyři přípravné zápasy se hrály již s novými pravidly o ofsajdu na červené čáře a dojížděnými zakázanými uvolněními. Michal Sivek si však z nových pravidel hlavu neláme. “Hrál jsem takhle od malička. Mě osobně nahazování puků vyhovuje. Rád je dojíždím. Myslím si, že se bude více bránit ve středním pásmu. Obránci si budou hlídat červenou čáru. Pokud se naučí nějaké signály s útočníky, bude padat více gólů. A naše přípravné zápasy tomu zatím nasvědčují. Myslím si, že to hokej jenom zpestří,“ uvažuje rodák z Náchoda. A jaké má bývalý útočník Pittsburghu cíle před novou sezonou? “Chtěl bych se prosadit do základního kádru. Chtěl bych se také prosadit víc herně než loni, konkurence je tu sice velká, ale loni byla ještě větší. Hlavní ale je, abychom hráli dobře jako tým a dostali se v play off dále než loni,“ přeje si Michal Sivek.

K utkání se také vyjádřil hlavní trenér Jaromír Šindel. Tomu chybělo v zápase s Plzní hned sedm hráčů základního kádru. “Nezvládli jsme začátek, udělali jsme dost chyb v obraně, které bychom dělat neměli. Také se od nás trochu odvrátilo štěstí v koncovce. Navíc jsme dělali nejen individuální chyby, ale také chyby v herním systému. Hráli jsme dnes poprvé na tři obrany a čtyři útoky, díky tomu byla sehranost ještě menší,“ rozebírá bývalý brankář Sparty. Holešovičtí také dost často pobývali na trestné lavici, díky čemuž se dostávali často pod tlak. Některé fauly byly zbytečné, musíme si opravdu na to dát pozor. Devět vyloučených je moc. Jsme v tréninku a proto jsme v oslabení ztráceli hodně sil,“ vysvětloval pětačtyřicetiletý kouč.

Mimo zraněné čtveřice Ton, Vopat, Netík a Šindel junior, dnes chybělo Spartě dalších několik hráčů. “Dali jsme volno Petru Břízovi a Jirkovi Vykoukalovi. Honza Tabaček měl chřipku a proto také on dnes nenastoupil. Lukáše Bolfa jsme dnes poslali do Berouna, aby si také zahrál.“ Trenér Šindel už má v hlavě hrubou představu o sestavení jednotlivých útoků, příliš konkrétní však být nechtěl. “Představa o sestavě je jedna věc a zranění jsou věc druhá. Jasné asi je, že bude hrát jeden útok ve složení Chabada – Kašpařík – Kratěna. O dalším rozhodne čas. Představu mám, ale zranění nám to komplikují,“ říká charismatický trenér Sparty.

Do T-Mobile Areny po delší době zavítal bývalý útočník Sparty Petr Havelka. Tentokrát byl po utkání spokojenější než domácí. Možná i proto, že svíral v náručí nedavnou narozenou dceru Annu-Marii. “Zvykli jsme si na zápasové tempo, tamto byl náš první zápas. Sparta na nás vyskočila, motali nás. Dneska jsme se srovnali, byli jsme lepší v bruslení a v pohybu, proměnili jsme šance a dali jsme více gólů. V tom byl největší rozdíl,“ vysvětloval hrdý otec.

Petr Havelka však své bývalé spoluhráče vůbec nešetřil. Několikrát se dostal do slovního i fyzického kontaktu s hráči Sparty. “Neberu to tak, že jsem měl konflikty. Prostě jsem dostal tělo, zase jsem nějaký dal, to je hokej. Na to se nemůžu vůbec koukat, že nedám tělo nebo nedostanu tělo, protože jsem tu hrál. Jsme kamarádi, zajdeme po zápase na pivo, ale v zápase jsme protihráči. Neviděl bych to jako konflikt,“ uzavřel důrazný útočník.