5. 11. 2013 Tereza Velikovská

Rolinek: Snad se v neděli vrátíme spokojení

Tři z pěti sparťanských zástupců, které kouč národního týmu Alois Hadamczik nominoval na Karjala Cup, už reprezentační dres dobře znají. Kapitán Sparty TOMÁŠ ROLINEK dovedl národní tým v roce 2010 ke zlaté medaili a bojuje o místo v kádru pro olympijské hry v Soči, zkušenosti v seniorské reprezentaci mají i útočník IVAN RACHŮNEK a mladý obránce JAKUB KREJČÍK který zažil na vlastní kůži i předposlední světový šampionát.

Trojici zkušených doplňují ještě debutanti Jan Buchtele a Jan Piskáček. Nevídané zastoupení sparťanských hráčů v národním týmu podle Rolinka pramení z toho, jak se zatím Holešovickým daří v lize. „Upřímně mě to překvapilo. Věděl jsem, že máme dobrý tým i dobrého trenéra, ale že budeme v útoku soupeře tak válcovat, to mě nenapadlo,“ usmívá se nevěřícně. „Od toho se odráží počet reprezentačních pozvánek, jednotlivci jsou pak vidět. Kouč Hadamczik extraligu sleduje a pak ví, koho si má vybrat.“

Jako jeden z nejzkušenějších reprezentačních forvardů může své mladší kolegy učit úctě, kterou chová k reprezentačnímu dresu. „Těším se, jako vždy, když jsem povolán do národního týmu. Čeká nás pár tréninků a potom zápas ve Švédsku. Jde o to, aby se tým dal dohromady a kluci si formu z klubu přenesli do národního týmu. Jde o to si říct, jakým stylem budeme hrát. Poslední zápasy nám chybí důraz před brankou, je třeba začít od takových věcí. Vytvořit tlak do brány, nahozené puky a střely chodit dorážet. Takhle se hraje na mezinárodní scéně,“ uvědomuje si.

Krejčík: Snad přeneseme pozitivní energii i do reprezentace

Ani obránce Jakub Krejčík neočekává, že by se na druhém turnaji Euro Hockey Tour český tým dočkal takových gólových hodů, které Sparta servíruje extraligovým fanouškům. „Bylo by samozřejmě dobré, kdyby se forma ze Sparty přenesla do reprezentace a góly jsme dávali i tam. Ale mezinárodní hokej je o trochu výš, bude to rychlejší, budou tam silnější a šikovnější hráči. Takže to bude výrazně těžší se prosadit. Snad v národním týmu tu pozitivní energii, kterou si přineseme ze Sparty, budeme šířit,“ doufá dvaadvacetiletý bek, který v nominaci nahradil zraněného Petra Čáslavu.

Poslední z pětice sparťanských vyslanců Ivan Rachůnek se na turnajích Euro Hockey Tour objevuje v posledních čtyřech letech pravidelně, tak hojné zastoupení hráčů extraligového klubu však nepamatuje. „Ještě jsem nezažil, že by bylo z jednoho klubu tolik hráčů, určitě to bylo trošku překvapení. Ale že bychom si zahráli jako sparťanská pětka spolu, to se podle mě nestane. Zápasy nás čekají úplně jiné než v extralize, mezinárodní scéna je stoprocentně někde jinde, než ta ligová. Tam to rozhoduje málo obdržených a vstřelených branek, málokdy se tam konají nějaké střelecké hody,“ očekává starší z bratrského dua v barvách Sparty.

Ivan Rachůnek: Po pauze musíme udržet náš herní projev

Společně se svými čtyřmi kolegy nevypadne během reprezentační pauzy ze zápasového rytmu, zbytek sparťanského kádru se bude souběžně připravovat na sérii čtyř zápasů na ledech soupeře, které je čekají po skončení přestávky. „Dva dny volna a volný víkend taky nejsou k zahození, ale samozřejmě reprezentační povinnosti jsou přednější,“ žertoval Rachůnek, ale vzápětí zvážněl. „Z mého pohledu je důležité, abychom po pauze drželi herní styl a projev, který máme. Samozřejmě jednou přijde to, že prohrajeme. Může se to stát, ale po dobrém výkonu,“ nabádá po osmi ligových výhrách v řadě.

Českou reprezentaci čeká první zápas ve čtvrtek 7. listopadu, kdy se ve švédském Gävle střetne s obhájci světového zlata. Po přesunu do Helsinek změří v sobotu 9. listopadu síly s výběrem Suomi a turnaj zakončí v neděli 10. listopadu duelem s Rusy. „Přeju hodně štěstí celému týmu. Doufám, že v neděli večer po zápase s Ruskem přijedeme zpátky domů spokojení. A to jak herně, tak bodově,“ věří Tomáš Rolinek.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Billa Cup den druhý: Spartu čekají Slováci

Dvořáček: Mladí kluci hráli perfektně

KLA - SPA 2:4 - Výhra v omlazené sestavě

Pojeďte se Spartou do Skandinávie!