12. 8. 2014 Daniel Ryl

První zápas v Praze, soupeřem Medveščak

Až ve třetím přátelském utkání se Sparta představí na domácím ledě, kde se střetne s chorvatským účastníkem KHL. Medveščak Záhřeb zahrnul do letní přípravy pobyt v Čechách a holešovický celek bude jeho třetím soupeřem na české půdě. Utkání proti Záhřebu startuje v úterý 12. srpna v 17 hodin. Přijďte Spartu podpořit i vy!

Obměněný kádr Medveščaku čeká na první výhru v přípravě

Od minulého roku patří do Kontinentální hokejové ligy také chorvatský Medveščak Záhřeb. Klub, který je tvořený zejména z hráčů s kořeny v zámoří, bude třetím soupeřem Sparty během letní přípravy. Hokejisté Medveščaku se totiž připravují na české půdě.

Se zápasem spokojený nejsem. Oproti utkání se Slavií jsme se zlepšili. Začali jsme dobře, ale později jsme ustoupili od hry z první třetiny, což se nám ve druhé třetině vymstilo. Stále máme mnoho věcí, na kterých musíme zapracovat. Na utkání se Spartou se musíme dobře připravit, protože nás čeká velice dobrý tým.
Chuck Weber - trenér Medveščaku Záhřeb po utkání v Karlových Varech

Nejúspěšnější tým chorvatské historie a bývalý člen rakouské EBEL ligy skončil v minulé sezoně v osmifinále play off. Nad síly chorvatského týmu byl Lev Praha, který později dokráčel až do finále, kde podlehl Magnitogorsku. Pražský tým tehdy zvítězil už po čtyřech zápasech.

Přes léto opustila tým řada klíčových hráčů. Vlnu odchodů odstartoval Erik Nyström, který se v týmu příliš neuchytil a vrátil se do své vlasti. Daleko citelnější byla ztráta prvního a třetího hráče kanadského bodování z minulé sezony. Jonathan Cheechoo s Ryanem Vescem patřili mezi pětici hráčů mířících do běloruského Minsku. Slunné Chorvatsko vyměnil za hlavní město Slovenska druhý muž bodování Matt Murley a také elitní bek Medveščaku Kurtis Foster. Oba dva hráči se stali posilami Slovanu Bratislava.

Vedení Medveščaku se zároveň činilo při podepisování nových tváří. Celkem jich přišlo čtrnáct a deset z nich má kanadské občanství. Fanoušci Sparty mohou znát Jasona Kroga, který se proti Spartě postavil několikrát v dresu HV71. Ze zámoří dorazilo také trio Američanů a slovinský reprezentační útočník Marcel Rodman, jenž v minulé sezoně oblékal dres německého Schwenningeru a startoval na olympijských hrách v Soči.

Účastník KHL se během letní přestávky připravuje v České republice a už zde odehrál dva přátelské zápasy. Nejdříve se Medveščak postavil Slavii, které podlehl vysoko 0:5. Svůj druhý duel odehrál na karlovarském ledě, kde po boji podlehl 2:3. Utkání se Spartou bude jeho třetím přípravným zápasem a zároveň posledním proti českému týmu.

LETNÍ PŘESTUPY MEDVEŠČAKU ZÁHŘEB

PŘÍCHODY ODCHODY
Andrew HUTCHINSON (Zug) Erik NYSTRÖM (Djurgårdens)
Shaone MORRISONN (TPS Turku) Matt ELLISON (Dinamo Minsk)
Brandon MAXWELL (Rögle) Jonathan CHEECHOO (Dinamo Minsk)
Marcel RODMAN (Schwenninger) Ivan ŠVARNÝ (Dinamo Minsk)
Jason KROG (HV71) Charles LINGLET (Dinamo Minsk)
Darren HAYDAR (Mnichov) Ryan VESCE (Dinamo Minsk)
Matt ANDERSON (Spartak Moskva) Matt MURLEY (Slovan Bratislava)
Mark FLOOD (Charlotte Checkers, AHL) Michael RYAN (Ässät Pori)
Shawn BELLE (Färjestads) Geoff WAUGH (Villach)
Mike HEDDEN (Texas Stars, AHL) Kurtis FOSTER (Slovan Bratislava)
Pascal PELLETIER (Utica Comets, AHL) Kyle KLUBERTANZ (Norimberk)
Brandon SEGAL (Hershey Bears, AHL) Hugh JESSIMAN (Vídeň)
Martin ST. PIERRE (Hamilton Bulldogs, AHL) Mike IGGULDEN (Kolín nad Rýnem)
Anthony STEWART (Rapperswil) Luke WALKER (Graz)

V Litoměřicích se radovala Sparta, rozhodl Martin Réway

Ke druhém přípravnému zápasu odcestovali sparťané do Litoměřic, kde se jim postavili Eisbären Berlín. Nejúspěšnější tým německé soutěže byl pro Pražany těžkou prověrkou, kterou Sparta nakonec zvládla. Německého soupeře porazila 3:2 po nájezdech.

Premiéru ve sparťanském dresu si odbyl slovenský brankář Rastislav Staňa. Zkušený brankář lovil puk ze sítě už po třech minutách hry, kdy ho překonal Petr Pohl, jenž přišel do Berlína z Karlových Varů. Domácím se podařilo vyrovnat dvě minuty před koncem první části, kdy se prosadil Lukáš Cingel. Slovenská posila Sparty navázala na čtyři branky do sítě Českých Budějovic a po dvou zápasech má na kontě už pět branek.

Fanoušci čekali na třetí branku až do 47. minuty, kdy se prosadil T. J. Mulock a Eisbären šli opět do vedení. To jim ovšem nevydrželo ani pět minut, jelikož se ujala střela Marka Ďalogy a slovenský obránce si připsal první branku ve službách Sparty. Nerozhodný stav vydržel až do konce utkání, které nakonec dospělo až do samostatných nájezdů.

Z prvních devíti hráčů se prosadil pouze hostující Foy a Sabolič tak musel v páté sérii srovnat krok. "Při gólu Foye jsem byl asi až příliš vybruslený ven z brány. Měl tam prostor," hodnotil nájezd brankář Staňa. Slovinský útočník ukázal pevné nervy a svůj nájezd proměnil. Bitvu nakonec rozhodl až v osmé sérii Martin Réway, který měl na kontě už dvě asistence.

HC Sparta Praha - Eisbären Berlín 3:2 sn (1:1, 0:0, 1:1 - 0:0)
Branky a nahrávky: 18. Cingel (Réway), 52. Ďaloga (Réway), rozhodující nájezd Réway – 3. Pohl (Wissmann), 47. Mulock (Baxmann). Rozhodčí: Pešina, Pražák – Jindra, Kostka. Vyloučení: 8:7, navíc Kumstát (SPA) 10 minut. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 3:2.

Víte, že...

... chorvatský Medveščak hrál od roku 2009 rakouskou EBEL ligu a zároveň domácí soutěž? Před odchodem do KHL získal v chorvatské lize od roku 1995 celkem osmnáct titulů a pouze dvakrát skončil bez zlata. Ke svým úspěchům přidal bronz v EBEL lize ze sezony 2011/2012.