1. 9. 2020 Daniel Ryl

Pech mezi legendami! Lídr píše historii

V historii Sparty naleznete několik skvělých hokejistů, kteří se nesmazatelně zapsali do historie klubu a řadí se mezi sparťanské legendy. Výjimkou není ani zkušený útočník LUKÁŠ PECH, jenž patří mezi služebně nejstarší sparťany nynějšího kádru. Oblíbený vtipálek je lídrem v kabině i na ledě, kde útočí na významné milníky a další sparťanské legendy.

Vizitka Lukáše Pecha (extraliga/Sparta)

  • Zápasy: 879/396
  • Body: 587/298
  • Góly: 222/105
  • Asistence: 365/193

V předešlých dnech jsme vám přinesli statistický článek, ve kterém jsme se zaměřili na současný kádr a jeho statistiky v dresu Sparty >>>čtěte ZDE.

Kdybyste ale chtěli vyjmenovat všechny milníky, které má na dosah Lukáš Pech, byl by to dlouhý výčet, jenž si zaslouží vlastní text. Potvrzují to téměř čtyři stovky zápasů za Spartu, ve kterých dal přes sto branek a stále patří mezi lídry týmu. Na jaké další milníky a sparťanské legendy může dosáhnout v příští sezoně?


ZÁPASY. Ke kvalitním výkonům potřebujete pevné zdraví, a to Lukáš Pech rozhodně má. Ve Spartě odehrál za sedm sezon včetně play-off už 396 zápasů! Ani jednou neodehrál méně než 46 zápasů základní části a ze současného kádru je na tom v celkovém součtu lépe pouze odchovanec Miroslav Forman. Čtyři stovky ve Spartě však nejsou jediným milníkem, protože jakmile odehraje Lukáš Pech alespoň 21 utkání, bude mít na kontě už 900 extraligových startů.

Těší mě to, ale čím jsem starší, tím víc bych chtěl zažít týmový úspěch. Vítězství v bodování je hezké, ale je to práce všech mých spoluhráčů.
Lukáš Pech o vítězné sérii v bodování

KANADSKÉ BODY. Už čtyřikrát v řadě se stal Lukáš Pech nejproduktivnějším sparťanem základní části, což je obdivuhodný počin. V historii Sparty se to podařilo jedinému hráči, a to legendárnímu Vladimíru Zábrodskému, který v letech 1951 až 1960 vyhrál devětkrát v řadě. Když budeme počítat celkové bodování včetně play-off, pětkrát v řadě vyhrál ještě nynější sportovní ředitel Petr Ton, jemuž se to podařilo v letech 2009 až 2014.

Když Lukáš Pech napodobí výkony z předešlých let, opět se posune v historické tabulce. Na svém účtě má už 298 bodů, díky čemuž se reálně tlačí na jedenáctého Jiřího Vykoukala (331) i desátého Pavla Richtera (344). Nikoho tak nepřekvapí, že se otřásá také extraligový milník, jelikož chybí jen třináct zápisů do statistik k dovršení 600 extraligových bodů!


GÓLY. Gólostroj ze strany Lukáše Pecha nečekejte, přeci jen i statistiky potvrzují, že góly raději vytváří. I přesto se v uplynulé sezoně přehoupl přes hranici 100 gólů ve Spartě, což se ze současného kádru zatím nepodařilo nikomu jinému. Bývalému reprezentantovi se daří i v rámci extraligy, když v dresu Karlových Varů a Sparty nastřílel už 222 gólů.


ASISTENCE. Když máte v lajně centra takových kvalit, góly se střílí jedna báseň. Lukáš Pech má na kontě už 193 sparťanských asistencí, takže je velmi blízko hranici dvou stovek. Nad ni se dostalo jen devět sparťanských legend, z nichž je nejblíž útočník Ondřej Kratěna (202). V případě, že si jich náš tahoun připíše 35, dostane se na hranici 400 extraligových asistencí, čímž by v historické tabulce přeskočil o jeden bod desátého Tomáše Vlasáka.

Je to nádherný pocit! Když vidím všechny skvělé sparťany, kteří dali sto gólů, je parádní vědět, že patřím mezi ně.
Lukáš Pech o hranici sta gólů ve Spartě

ÚČAST NA LEDĚ. Solidní průměr 0,67 kanadského bodu na zápas činí z Lukáše Pecha jednoho z nejužitečnějších hráčů v historii extraligy. Potvrzuje to také bilance +/-, ve které má na kontě 145 kladných bodů a v historické tabulce extraligy je devátý.

Žádný z aktivních extraligových hráčů už před Pechem nefiguruje. Sparťanské fanoušky však potěší i jména lepších hráčů. Před Lukášem Pechem figurují osmý Jaroslav Hlinka (+147), sedmý František Ptáček (+148), šestý Jiří Vykoukal (+161), pátý Petr Kumstát (+161) a druhý Ondřej Kratěna (+265). Když se tedy následující sezona v bilanci pravdy vydaří, může Lukáš Pech pomýšlet na nejlepší pětku.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

PŘÍMÝ PŘENOS: Sledujte los Ligy mistrů

Los Ligy mistrů: na koho můžeme narazit?

Žmola: Jsem Spartě vděčný za důvěru

Druhou posilou Sparty je Tomáš Hyka