23. 1. 2018 HC Sparta

Naštvaný Buchtele: Dřeli jsme, ale nemáme nic

Tahle porážka bolí a zanechává ve sparťanských hráčích hořkost. Pražský celek padl po velké bitvě na třineckém ledě fotbalovým výsledkem 0:1. „Nadřeli jsme se tu, byl to parádní zápas, ale jedeme domu bez bodu. Tohle se hodnotí hodně těžko,“ říká útočník JAN BUCHTELE, který vstřelil v závěru druhé třetiny ještě za bezbrankového stavu gól, který však rozhodčí po konzultaci s kolegou u videa neuznali.

Blížil se závěr druhé třetiny, v níž byli sparťané chvílemi pod velmi těžkou palbou. Finský gólman Sami Aittokallio ale svůj tým držel úžasnými zákroky, pochytal přes dvacet střel soupeře v prostřední periodě. A naopak v její 17. minutě se sparťané radovali z první vstřelené branky. Pocit zasloužené radosti měli relativně dlouho, protože sudí zkoumali situaci u videa snad pět minut. Pak ale k překvapení hostující lavičky rozpažili. Důvod? Střelec Jan Buchtele údajně kotouč v krkolomném pádu kopnul za Hrubova záda.

„Podle mě to byl regulérní gól. Muselo by to být evidentní kopnutí, aby měli rozhodčí důvod gól neuznat. A to nebylo,“ sypal ze sebe po utkání rozladěný útočník. „Naopak jsem byl do té situace natlačený. Tenhle moment nás stál body a podle mě celý zápas, protože bychom šli do vedení. Už to ale nikdo nevrátí, naopak po přestávce jsme dostali gól my a jedeme domů bez bodu, takže se mi to opravdu těžko hodnotí.“

A jak celá situace vypadala? Andrej Kudrna střílel z prostoru kruhu a Buchtele se pohyboval před brankovištěm. Když se od něj kotouč odrážel, padal sparťanský útočník po kontaktu se soupeřem. „Kudrnka výborně střílel a já jsem šel do branky, odrazilo se mi to někde od těla nebo od nohy, nevím odkud,“ popisuje Buchtele. „I kdyby to bylo od nohy, tak nevím, jak bych mohl v téhle situaci a pod tlakem puk chtěně nasměrovat do branky. Někoho takového bych chtěl vidět, kdo by to dokázal.“

V závěru druhé třetiny šel za nedovolený zákrok na Martina Růžičku na trestnou lavici obránce Petr Kalina. A po obrátce se střelecky prosadili i Třinečtí. Krajíčkovo nahození od modré čáry Aittokallio v přeplněném prostoru před brankou nenašel a kotouč skončil v síti. „Mrzí nás to, dvě situace v zápase nás stály body. Nadřeli jsme se, nehráli jsme vůbec špatně, bojovali, ale…,“ nedořekne Buchtele. „Ale už je to za námi. Ztratili jsme prostě body, a tak je musíme sbírat jinde. Každý zápas je pro nás strašně důležitý a každý bod může na konci základní části rozhodovat.“

Sparťané se v závěru duelu dostali k velkému tlaku, ale domácí obětavě padali do střel a společně s Hrubcem v brance nepustili do sítě žádný kotouč. Třinečtí hráči zblokovali celkem 22 střel. „Zápas měl velkou úroveň a na obou stranách bylo vidět obrovské nasazení a tempo. Přispělo k tomu i malé hřiště, takže utkání to bylo hodně rychlé a atraktivní. To, že nepadaly góly, to se stává. Oba týmy jsou sice ofenzivní, ale hodně se myslelo i na obranu, navíc nás podržel Sami v brance, chytal zase perfektně.“

FOTO: Luboš Vácha