14. 1. 2012 Daniel Ryl

Na toto utkání nikdy nezapomenu, netajil nadšení Košťálek

Hlavní mužstvo Sparty se v pátečním utkání na ledě Litvínova rozrostlo o dalšího člena. Jednalo se doslova o benjamínka, protože dres Pražanů oblékl teprve šestnáctiletý JAN KOŠŤÁLEK. "Byl to úžasný zážitek," přiznal mladičký bek.

Pro obránce dorosteneckého týmu a juniorů to byl první ostrý start v dresu Sparty. "Cítím se skvěle, byl to neskutečný zážitek," přiznal den po utkání. "Máme za sebou dobrý zápas, vyhráli jsme, což je důležité." Obránce se zkušenostmi z mládežnických lig ihned poznal, jaký rozdíl je mezi mužským a mládežnickým hokejem: "Hlavní rozdíl je v hlavě. Musíte více přemýšlet, číst hru. Hra je daleko rychlejší a systém hry propracovanější," poukázal na největší rozdíly.

Jan Košťálek

Pro mladičkého hráče byl ohromnou zkušeností také čas strávený s hlavním mužstvem. "Každopádně za mnou nikdo ze starších před zápasem nechodil. Sám vím, že tohle je můj boj a já se s tím musím poprat sám," řekl. "Na hřišti a střídačce už toho bylo ze strany ostatních hráčů více. Radili mi, ať dávám puk rychle od sebe a neberu si toho na ramena moc, ale ať se nebojím zároveň hrát," byl vděčný teprve šestnáctiletý obránce. "Bohužel mě to nemine. Na věk se asi neberou ohledy, takže něco málo budu muset přidat," reagoval se smíchem na otázku ohledně příspěvku do týmové kasy.

U juniorského obránce se pravděpodobně nejednalo o jedorázovou záležitost. "S trenéry jsem se nebavil, ale podle všeho bych se měl pohybovat mezi juniorským výběrem a hlavním týmem," přiznal nejbližší plány trenérů. "Toto je jejich záležitost, jak se rozhodnou. Budu hrát, kde bude potřeba," dodal odhodlaně. Motivaci by ovšem neztratil, pokud by více času strávil v juniorském výběru. "Mojí motivací je každý nejbližší zápas," přesvědčoval. "Nezáleží na tom, zda hraji za dorost, juniorku nebo za áčko. Pokud se chci zlepšovat, tak musím v každém utkání předvést stoprocentní výkon," uvědomil si Košťálek.

Jeho premiérový start samozřejmě neunikl rodině a kamarádům. "Rodina reagovala dobře. Rodiče měli radost, ikdyž táta je v tomto trochu rozpačitý. Moc mi nevěřil, že bych stihl extraligu ještě v této sezóně," přiznal. "Není to tak, že by mi nevěřil, ale nechce, abych usnul na vavřínech. Tvrdí, že na to mám stále čas, tak uvidíme," uvedl věci na pravou míru. "Několik kamarádů mi již pogratulovalo, což mi udělalo radost," dodal na závěr.