25. 11. 2007 Vojtěch Gibiš

Moravský víkend Spartě prospěl, veze pět bodů

Sparta vrátila Třinci porážku z prvního zápasu, v kterém prohrála 0:2. Tentokrát hráči mistrovského týmu překonali Vojtka hned pětkrát. Na teprve třetím tříbodové vítězství na ledě soupeře se podílel i obránce Marek Černošek. Jednatřicetiletý zadák při přesilovce v první třetině vypálil od modré čáry a jeho pokus tečoval za záda bezmocného třineckého brankáře Tibor Melichárek.
Sparta měla na konci tohoto týdne na programu dvě utkání na Moravě. Trenéři se rozhodli, že tým se nebude vracet do Prahy, nýbrž zůstane na Moravě. Po pátečním výhře ve Znojmě zde Holešovičtí zůstali, v sobotu navíc ještě na ledě Hostan Arény potrénovali.

Poté se přesunuli do Třince, kde je čekal v nedělní podvečer další zápas. Leckdo by očekával, že budou hráči ze "zájezdu" naštvaní, ale opak je pravdou. "Dobře jsme se vyspali, nemuseli jsme se v den zápasu trmácet tu dlouhou štreku do Třince. Takhle jsme to cestování rozmělnili do dvou dnů," popsal Černošek. A jeho slovům se nelze divit, vždyť je také cesta do Třince nejdelší, kterou sparťané v rámci extraligy absolvují.

Po dvou venkovních zápasech se tedy mistr vrátil do Prahy s pěti body, z původního sedmého místa v tabulce poskočil na pátou příčku. "Jsme spokojení nejen s bodovým ziskem, ale i s předvedenou hrou," prozradil sparťanský obránce. Trenéři nestanovili před víkendem žádný bodový cíl. "Ale body jsme samozřejmě chtěli přivést. Po špatných domácích zápas se nám totiž hodí každý bod," dodal rodák z Prostějova.

Holešovičtí se v Třinci představili podruhé za sebou. V prvním utkání v polovině října Sparta svého soupeře přestřílela, ale Vojtka ani jednou nepřekonala a prohrála 0:2. "Ten zápas jsme si připomněli. Řekli jsme si, že jsme tehdy nehráli špatně, byli jsme však pasivní v jejich třetině před brankou. V téhle činnosti jsme se tentokrát zlepšili o sto procent. A to se projevilo i na hře. Dali jsme jim rychlé góly a hned to pro nás bylo jednodušší."

Reálný příklad dobré hry před brankou předvedla právě dvojice Černošek - Melichárek v osmnácté minutě. Při přesilovce Černošek vypálil od modré čáry a clonící Melichárek čepelí hole tečoval puk mimo dosah brankáře Vojtka. "Nebyl to secvičený signál. Mezi obránci máme však domluvu, že si na modré čáre dáme širokou přihrávku, abychom rozhýbali bránící hráče, a pak rychle vystřelíme do toho chumlu hráčů před brankou," vysvětlil asistující hráč.

Mistr se v posledních zápasech trápil v koncovce, v posledních dvou utkáních dal dokonce v základní hrací době jen po gólu. V Třinci byla špatná střelba zapomenuta, Sparta poprvé v sezoně dala více než čtyři branky. "Pevně doufám, že bude tenhle zápas pro nás správným impulsem, a nám to tam začne padat," věřil majitel dvou titulů se Spartou.

I přes výhru a pět branek lze ve výkonu mistra v Třinci nalézt herní nedostatky. Sparťané totiž nechali domácíse z tříbrankového vedení přiblížit na rozdíl jediného gólu. "Měli jsme dát v přesilovce branku na 5:1, bylo po zápase. Třinec pak snížil na 4:2 a ve třetí třetině na 4:3. Naštěstí se projevila síla našeho mužstva, dokázali jsme si vedení uhlídat a tři body nakonec získat. A to je rozhodující," uzavřel Černošek.