29. 5. 2022 Daniel Ryl

Krutil: Ke Spartě mám citovou vazbu

V defenzivě Sparty se o stálé místo popere také mládežnický reprezentant Michael Krutil, který se vrací po zkušenosti v zámoří a Švédsku. "Chci se probojovat do tak kvalitního týmu, jako je Sparta a udržet se v něm. Že můžeme my mladí hodně hrát a sbírat zkušenosti je obrovské plus," přiznává na startu letní přípravy.

Vnímáš to, že se po zkušenosti v zahraničí vracíš doslova domů?
Těším se obrovsky na kluky, nové vedení i všechny kolem. Byť jsem byl na Spartě krátkou dobu, vytvořil jsem si k ní citovou vazbu.

S čím do nové sezony jdeš?
Chci se probojovat do prvního týmu a udržet se v něm. To je můj primární cíl. Soustředím se, abych během léta posílil celé tělo a v sezoně se mi nic nestalo. Zranění už ale v profesionálním hokeji nejde ovlivnit. Když se něco stane při zápase, musí to člověk brát.

Je pro tebe pozitivní signál, že i díky nabitému programu dává Sparta šanci mladým hráčům?
Troufnu si tvrdit, že Sparta dává mladým hráčům velký prostor, což je pro nás všechny obrovské plus. Můžeme hodně hrát, sbírat zkušenosti a také komunikovat se staršími hráči, od kterých se můžeme spoustu věcí naučit.

Hodnotíš odchod do zahraničí jako dobrý krok?
Musím říct, že po lidské stránce jsem vyskočil do velkého světa a musel se postarat sám o sebe, čímž jsem se posunul ve všech směrech. Hokejově jsem se posunul hlavně po mentální stránce, protože z juniorky do profesionálních lig to byl velký skok. Musel jsem se s tím naučit pracovat, ale organizace v Chicagu, Rockfordu i Švédsku mi obrovsky pomohly.

V jednu sezonu jsi hrál Chance ligu a o pár měsíců později tě na tréninku Chicaga cepoval hvězdný Duncan Keith. To byl asi velký skok, co?
Když se na zpětně podívám, bylo to divoké. Několik měsíců jsem se kvůli zranění nemohl ani hýbat, pak jsem začal hrát a najednou jsem stál u mantinelu s Duncanem Keithem, z čehož jsem měl trošku vyražený dech.

Jak vůbec vznikla situace, jejíž videozáznam putoval internetem v Česku i mezi fanoušky Chicaga?
Měli jsme po tréninku, seděli jsme u kruhu a já byl úplně hotový. Najednou za mnou přijel Duncan, že by mi rád něco ukázal, takže jsem souhlasil a vyklepaný jsem za ním jel. Čekal jsem, co se stane, ale pomohl mi. Duncan je super člověk, párkrát jsme si potom psali a na to, jaká je legenda, byl velmi vstřícný a milý.

VIDEO KRUTILA S KEITHEM PROLETĚLO HOKEJOVÝ SVĚT

Byla dobrá volba odejít v závěru sezony do Växjö?
Když jsem přicházel, byl jsem zvědavý hlavně na švédskou ligu. Nehrál jsem Ligu mistrů, takže jsem vůbec nevěděl, jak na tom ostatní evropské ligy jsou. Byl jsem obrovsky překvapený, jak je švédská liga kvalitní a jak kvalitní hráči v ní hrají. Co se týče Växjö, Švédové mají svoji mentalitu, ale byli strašně ochotní a vstřícní. Hrozně moc mi pomohli.

Zvolil jsi návrat do zámoří i po debatě s Chicagem, které tě draftovalo?
Řešili jsme to společně. Vzhledem k tomu, že nemám smlouvu pro NHL, v Rockfordu dostávali přednost hráči, kteří ji mají. Nedostával bych takový prostor na rozvoj, takže jsme se s Chicagem rozhodli, že najdeme jinou cestu.

V posledních letech se navíc ukazuje, že cesta do NHL vede i přes extraligu, souhlasíš?
Souhlasím. Nemyslím si, že je to zavřená cesta. Extraliga i přední soutěže v Evropě jsou velmi kvalitní a do NHL vede několik cest. Nedá se říct, že AHL je jediná správná. Největší problém bývá, že když se kluci vrací z Ameriky, někteří mají nos nahoře a neplní si své povinnost, jak by měli.

×
Dnes v 12:00 | Dor.
HC Sparta Praha
Rytíři Kladno
×
Dnes v 15:30 | Muži
HC Energie Karlovy Vary
HC Sparta Praha
AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Pilař: Je čest, že si na mě Sparta vzpomněla

Další zastávka, míříme do Podkrušnohoří

Forman: Gól bych vyměnil za výhru

Holešovice oživíme s hvězdami! Lístky mizí