21. 4. 2017 Tereza Velikovská

Kern a Safin o MS: Byla to obrovská zkušenost

Český tým skončil na mistrovství světa do osmnácti let již ve čtvrtfinále, kde se statečně rval s favorizovaným Finskem, ale nakonec prohrál 5:6 v prodloužení. Sparťanský útočník JAN KERN byl vybrán mezi tři nejlepší české hráče na turnaji, v pěti zápasech přispěl týmu stejným počtem kanadských bodů. Jen o bod zpět zůstal další sparťanský forvard OSTAP SAFIN. Na šampionátu se představil také gólman Jakub Škarek, který ve Spartě působil v rámci střídavých startů z prvoligové Jihlavy.

Na úvod turnaje čekali český tým Bělorusové, se kterými si družina kouče Václava Varadi poradila v poměru 7:4. Proti silnějším soupeřům ale Češi už naplno bodovat nedokázali, a další tři zápasy v základní skupině tak prohráli. Se Švédskem těsně 2:3, se Spojenými státy americkými 2:5 a s Ruskem opět těsně 4:5 v prodloužení. Ve čtvrtfinále je tedy čekal vítěz druhé skupiny, doposud suverénní Finsko. Proti tomu Češi předvedli neskutečné vzepětí sil, když se dokázali vyhrabat z nepříznivého stavu 1:5 a díky čtyřem brankám ve druhé a třetí třetině si vynutili prodloužení. V tom nakonec smolně inkasovali a s turnajem se rozloučili.

"Se všemi top týmy jsme sehráli vyrovnané partie, bohužel vždycky chybělo něco k tomu, abychom to urvali. A to nás stálo vyřazení. Byli jsme pro top týmy vyrovnanými soupeři a v některých utkání dokonce i lepší, ale asi chybělo i to štěstí. A možná šlo i o náš přístup," přemítal po vyřazení Kern. "V každém zápase jsme měli nějaký špatný úsek, který nás nakonec stál vítězství. Proti Finsku to byl začátek zápasu, proti USA naše přesilovky, ve kterých jsme inkasovali. To nás stálo výhry a nakonec i účast v bojích o medaile," připouští.

Příkladem může být čtvrtfinálový duel s Finskem, ve kterém Češi prospali první třetinu, ve které si soupeř vytvořil třígólový náskok. Poté se ale český tým vzpamatoval, hrál skvěle a ve stíhací jízdě vyrovnal na 5:5. "Druhá třetina bylo něco úplně jiného, než ta první, ve které jsme pomalu nevěděli, co děláme. Hráli jsme úplně jinak, dotáhli jsme se na rozdíl jediného gólu a nakonec v závěru zápasu dosáhli i na vyrovnání. To byla určitě naše nejlepší pasáž na turnaji. Pak v prodloužení nám to ale bohužel uteklo," zalitoval Safin.

Sparťanští útočníci spolu po celý turnaj hráli ve třetím útoku a zařídili důležité branky. "Už od přípravných zápasů před mistrovstvím jsme hráli spolu a šlo nám to skvěle. Jen škoda těch dalších gólů, které jsme ještě mohli dát, ale nedali," pochvaloval si spolupráci se svým kolegou z klubu Safin. "Sehráli jsme spolu na Spartě spoustu utkání a určitě to byl jeden z důvodů, proč jsme takhle nastupovali. Ale vždycky to může být lepší. Pokud bychom hráli lépe, mohli jsme dát víc branek a některé zápasy pak vyhrát. V každém zápase se dá udělat něco ještě lépe," uvědomuje si Kern.

Právě útočník, který se dokázal vstřelit branku při svém debutu v A-týmu na ledě Pardubic, ukázal i na šampionátu svůj gólový instinkt. Prosadil se proti Bělorusku, Švédsku i Rusku, k tomu přidal dvě asistence a získal pět kanadských bodů v pěti zápasech. To nezůstalo bez povšimnutí, mladý sparťan byl vyhlášen jedním ze tří nejlepších hráčů českého týmu na turnaji. "Z individuálního hlediska to je asi můj největší úspěch, ale samozřejmě bych to vyměnil za nějaký týmový úspěch, což bohužel nejde. Takže mi nezbývá než přijmout, jak to je. Jsem rád, že se mi to povedlo, i když někdy jsem mohl předvést ještě mnohem lepší výkon," tvrdí Kern skromně.

Jeho parťák Safin nezůstal pozadu. Vstřelil gól v utkání s USA a třikrát asistoval, mistrovství světa tedy zakončil se čtyřmi kanadskými body na kontě. A také s velmi cennými zkušenostmi ze zápasů se světovou špičkou. "Zkušenost je to obrovská, protože hrajeme proti skvělým týmům i hráčům. Je to neskutečná úroveň a moc si vážím toho, že jsem mohl na takovém turnaji hrát," těší ho. "Byla to nejvýraznější zkušenost v kariéře, přece jen šlo o největší turnaj, na jakém jsem kdy měl možnost hrát. Určitě mě to posune dál, měl jsem možnost měřit se s těmi nejlepšími. Je to cenná zkušenost a vím, že na sobě musím makat, abych měl šanci je třeba příště porazit," uzavírá s pokorou Kern.

FOTO: Karel Málek / Juniorský hokej

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Mladá krev v áčku: debuty i nové smlouvy

Hyka: Přípravu jsem měl intenzivnější než loni

Termíny extraligy: začneme proti Ocelářům

Pšenička: V Cornellu se na Spartu i Prahu těší