31. 8. 2007 Vojtěch Gibiš

Kanonýr Nedvěd se předvedl

Největší sparťanská letní posila – útočník Petr Nedvěd, začíná splňovat to, proč do Holešovic přišel. Znojmu Nedvěd vstřelil dvě branky, z toho ta druhá v prodloužení byla vítězná. Navíc pak ještě s přehledem překonal brankáře Kameše při tréninkových samostatných nájezdech.
Druhý český nejproduktivnější hráč historie v NHL se v přípravě rozjížděl pomaleji. Až do zápasu se znojemskými Orly si Nedvěd připsal jen jednu druhou asistenci. Liberecký rodák však velkou nervozitou netrpěl. “Proto se hrají přípravné zápasy, abychom se dostali do formy. Nějaké šance jsem měl, ale nepovedlo se mi je proměnit. Dnes mi to tam konečně spadlo,“ oddechl si centr Sparty.

Nedvěd se prosadil hned dvakrát, navíc si při samostatném nájezdu vychutnal znojemského brankáře. První trefa přišla ve třinácté minutě, když mu luxusní nahrávku na mezikruží předložil Petr Ton. “Toňáčkovi za tu přihrávku mohu jen poděkovat. Stejně tak bráchovi Jardovi za příhru v prodloužení, kdy mě vyslal do sóla,“ říkal mladší z bratrů Nedvědů o vítězné brance.

Petr Nedvěd však nad svými dvěma trefami a proměněným nájezdem jen mávl rukou. “Jde jen o to, abych naladil formu na první extraligový zápas. Přípravné zápasy jsou sice důležité, ale jen do určité míry. Prohráli jsme poslední tři přípravná utkání, tak je dobře, že jsme teď vyhráli. Bylo to také tím, že jsme byli skoro kompletní, chyběl jen Tabáček a reprezentanti Netík s Langhammerem. Budeme už teď hrát většinou kompletní, a budeme všechno směřovat k prvnímu extraligovému zápasu,“ prozradil forvard, kterému se nejvíce dařilo v Pittsburghu a New Yorku.

Pro Nedvěda jsou hokejové zápasy v srpnu velkou neznámou, po většinu své kariéry byl zvyklý hrát první zápasy až v září. “Vždy mi trvá tak tři, čtyři týdny, než se do toho dostanu. Zvláště když člověk tři, čtyři měsíce nestojí na bruslích. V posledních pár dnech se už ale cítím lépe, což je znát i na hře,“ popisoval Nedvěd, který naposledy oblékal dres Edmontonu.

Pětatřicetiletého hráče také v nadcházejících týdnech čeká nelehký úkol v podobě přivykání si na evropský styl hokeje. “Je to jiná soutěž. Budu si muset najít takové svoje místečko, odkud budu moci dávat góly. V NHL se hra rychle přelévá nahoru – dolů, tady je tomu většinou jinak. Osmnáct let jsem hrál hokej venku, takže jsem zvyklý hrát podle zámořského stylu. Budu se trochu učit odznova, ale hokej je pořád jen hokej,“ trefně poznamenal Nedvěd.

Ten se v kabině Sparty už objevoval během výluku NHL před třemi lety. Z tehdejšího kádru, který skončil ve čtvrtfinále na Vítkovicích, už moc hráčů nezůstalo. “Byl tu snad Toňák, Síva s Néťou a na pár zápasů Dragi. A taky Honza Hanzlík. Jinak tu jsou nové tváře, ale to je normální. Budeme muset tedy opět stmelit kolektiv, což taky děláme. Skoro každý den hned dvakrát,“ s úsměvem dodal majitel stříbrné medaile z olympijských her.