12. 10. 2013 Tereza Velikovská

Dvougólový Hlinka: Slavia neměla šanci

Tomu se říká forma! Zkušený útočník JAROSLAV HLINKA po boku Petra Tona v prvním útoku střelecký září, ač byl vždy spíš tím, kdo pro ostatní góly připravoval. V derby přidal svou sedmou a osmou trefu v sezoně, navrch ještě nahrávku. Výrazně se tak podepsal pod vítězství 6:0. Po zápase chválil zejména zodpovědný výkon směrem dozadu: "Pořád jsme měli vzadu perfektně zavřené dveře, Slavia neměla ani jedinou vyloženou gólovou šanci. Takže klobouk dolů před naší defenzivou."

V dosavadním průběhu sezony se vám střelecky nadmíru daří, přeorientoval jste se z nahravače na kanonýra?
Já se pořád cítím nahrávačem, ale Petr Ton mi to tam předkládá perfektně. Po těch třech gólech v minulém zápase jsem od něj zase dostal perfektní nahrávku prakticky do prázdné. Teď mi to tam padá a jsem za to rád.

Spolupráce s Petrem Tonem funguje perfektně, soustředí se třeba soupeř více na něj, čehož můžete využít?
Toňák vidí, není to takový ten typický střelec, co to jen posílá na bránu. Kouká kolem sebe, hráči soupeře se na něj hodně koncentrují a já tam často zůstávám volný. A to se nám zatím vyplácí.

Slavii jste v derby rozstříleli a přehráli, čekal jste před utkáním až tak jednoznačný vývoj?
Byl to super zápas z naší strany. Ode všech hráčů počínaje gólmanem a konče posledním útočníkem. Musím říct, že jsme měli zápas pod kontrolou. Nechci říkat taková velká slova, ale myslím, že Slavia neměla šanci.

Jaroslav Hlinka

Slavia dosud hrála výborně především v defenzivě, čím jste její obranu překonali?
Z naší strany to bylo perfektně odpracované. Koncentrovali jsme se na defenzivu, proto jsme chtěli hrát podobnou hru, jakou tu praktikují oni. Že budeme hrát ze zavřené obrany a mířit dopředu z brejků. To nám vycházelo celých šedesát minut a neuhnuli jsme od toho ani na minutu. Pořád jsme měli vzadu perfektně zavřené dveře, Slavia neměla ani jedinou vyloženou gólovou šanci. Takže dnes klobouk dolů před naší defenzivou. Kéž by nám to vydrželo.

Právě defenziva vás trápila v minulých zápasech, koncentrovali jste se před derby hodně na její zlepšení?
Měli jsme na to tenhle týden, kdy jsme si to připomínali denně. Trenéři nás upozorňovali na to, abychom měli zadní vrátka pevně zavřená. V útoku u nás problém není, tam góly dáváme a dnes se to zase prokázalo. Ale tentokrát nám tam góly opravdu napadaly ze zavřené obrany, chodili jsme do brejků a hráli přesně to, co jsme hrát chtěli. Vycházelo nám to do puntíku. Dali jsme šest gólů, ve skóre i na ledě to bylo zkrátka jednoznačné.

Je výhra v derby o to cennější, že Sparta posledních pět prohrála?
Já osobně jsem to nevěděl. Tohle moc nesleduju a co bylo loni, to mě ani nijak moc nezajímá. Týmy se hodně změnily, ten náš prakticky z poloviny. Jestli to je pět zápasů, což je dost, tak je to o to lepší, že jsme to dneska zlomili.

Ve druhé třetině nahradil ve vašem útoku Tomáše Rolinka mladý Tomáš Rachůnek. Proč kapitán týmu nedohrál?
Už od rána měl nějakou virózu, takže radši odstoupil a šel to doléčit. Žádné zranění v tom není.

Ve třetí třetině jste měl šance na další hattrick, co chybělo ke zopakování třígólového představení ze zápasu s Vítkovicemi?
První dvě šance, které jsem tam měl, jsem chtěl samozřejmě zakončit gólem. Přiznám se, že u té poslední jsem chtěl Toňákovi vrátit ty jeho perfektní nahrávky. Měl jsem střílet sám, ale celou dobu jsem koukal, že mu přihrávku vrátím. Pak už jsem to tam jenom tak dloubnul do gólmana, trošku jsem to podcenil.

K derby tradičně patří i skvělá atmosféra, do 02 arény dorazilo před 11 tisíc fanoušků. Užil jste si zápas i z tohoto pohledu?
Atmosféra byla perfektní, to k derby patří. Byla tady spousta sparťanských fanoušků, všichni slušně fandili. Takhle to má vypadat, na takové zápasy mohou v klidu přijít i rodiny s dětmi a užít si hokej.