14. 6. 2017 Matěj Mayer

Draft NHL se blíží. Kdy přijde na řadu Safin?

Ve dnech 23. a 24. června se pozornost hokejové veřejnosti bude upínat ke vstupnímu draftu NHL. Každoroční dražba talentů se letos uskuteční v chicagském United Center, kde si kluby nejlepší ligy světa budou vybírat posily pro své týmy z řad mladíků narozených od 16. září 1998 do 15. září 1999. Na řadu ale mohou přijít i dříve nevybraní hráči ročníků 1997 a 1998. Z hráčů Sparty bude téměř stoprocentně vybrán OSTAP SAFIN. Někteří další hráči Sparty mají alespoň teoretickou naději.

Zahrát si slavnou NHL je snem každého hokejisty a jako vstupenka a první kontakt s ligou pro mladé hráče slouží právě vstupní draft. Vměstnat se mezi 211 nejlepších hráčů aktuálního draftového ročníku není nic jednoduchého, zvláště pak pro hráče působící v českých ligách, kteří nejsou skautům NHL tolik na očích. Pokud je mladík hrající českou soutěž vybrán v prvních dvou kolech draftu, musí se jednat o vskutku výjimečně nadaného jedince. Přesně takovým se může stát sparťanský útočník Ostap Safin, jehož NHL dlouhodobě sleduje.

Rodák z Prahy patří delší dobu k nejtalentovanějším hráčům svého ročníku, což prokazoval i na reprezentačních akcích, kde na sebe upozornil skauty NHL. Na důkaz toho, že se s ním pro nadcházející draft rozhodně počítá, jej liga pozvala na NHL Scouting Combine, tedy testování pro více než stovku nejvýše nasazených hráčů před draftem. „Byla to velká událost, užil jsem si to hodně. Bylo mi jasné, že půjde o důležitou akci, takže jsem se snažil připravit. Chodil jsem na angličtinu, abych při pohovorech mohl odpovídat bez překladatele. Snad jsem to zvládl dobře, lidé z klubů říkali, že to bylo v pohodě,“ hodnotí pro hokej.cz Safin, který byl jedním z pouhých tří českých zástupců a spolu s brněnským Martinem Nečasem a zlínským Filipem Chytilem mohou mít oprávněné naděje na vysoké umístění na draftu.

Samotné testování je proslulé svou náročností. Na mladíky je připraveno dvanáct testů, které prověřují sílu, vytrvalost, ale i rychlost a mrštnost. Odborníci měří například rozpětí paží, sílu stisku ruky nebo procento tuku. „Zhruba jsem věděl, co nás čeká, snažil jsem se nachystat. Kluby NHL nejvíc zajímá, jak se dokážeš vydat v únavě a jestli jsi schopen jet naplno. A jakmile pak nemůžeš, co ze sebe ještě vymáčkneš. Jede se na krev, každý se chce ukázat, proto jsem do toho dal všechno,“ tvrdí nadaný forvard.

Kromě náročného fyzického testování jsou tradiční součástí zmiňované akce také pohovory přímo se zástupci klubů NHL, kteří si chtějí dopředu proklepnout také lidskou stránku mladých talentů. Safin absolvoval sedmnáct takovýchto oficiálních dvacetiminutových pohovorů. „Některé si byly dost podrobné. Skauti se mě ptali, co bych udělal s první výplatou, proč si myslím, že bych měl být v jejich týmu a podobně. Měl jsem slušný pocit, ale uvidíme až při samotném výběru, kdo o mě projeví zájem. Může se stát, že si mě vezme úplně jiný tým, který se mnou teď v Buffalu vůbec nemluvil. Některé mítinky už proběhly v sezoně, určité kluby o mně věděly delší dobu,“ říká sparťanský odchovanec.

„Se všemi týmy byly pohovory fajn. Někde se tvářili trochu divně, ale nic jsem si z toho nedělal. Bral jsem to jako obyčejný pohovor, kde mě prostě poznávají. Bylo pár týmů, se kterými mě povídání hodně bavilo, například San Jose, Florida, Las Vegas, Chicago a Carolina,“ říká. Dávat si před výběrem konkrétní cíle může být ošemetné, zlatý medailista z posledního Memoriálu Ivana Hlinky má ale celkem jasno. „Samozřejmě bych byl rád co nejvýše, ale teď už to nezáleží na mě. Byl bych spokojený, kdybych byl vybrán do prvních dvou kol. Vím, že tahle sezona se mi moc nepovedla, takže budu doufat v dobré umístění. Pro mě draft není úplně důležitý, protože pak budou kempy, kde jim ukážu, že jsem měl být výš, než jsem byl,“ hlásí Ostap Safin.

Hodnocení skautů

Na internetu je k nalezení řada „scouting reportů“, v nichž uznávaní hledači talentů hodnotí mladé hráče před draftem. Všichni se shodují zejména v tom, že velkou Safinovou předností je bruslení, a to nejen po technické stránce, ale i rychlost a akcelerace je vzhledem k jeho urostlé postavě na vysoké úrovni. Skauti si cení také jeho univerzálnosti, díky které může nastupovat na všech útočných pozicích. Mezi jeho přednosti patří i šikovné ruce, tvrdá střela a dobrá defenzivní hra. K dobru dávají schopnost fyzické hry a ochotu padnout do rány soupeře.

Pro zámořský hokej mu nechybí fyzické parametry, ale bez ohledu na jeho 194 centimetrů se jedná o vynikajícího bruslaře se skvělou střelou a zakončením. V jeho repertoáru nechybí ani tah na bránu, je však už nyní zřejmé, že trenéři budou pracovat hlavně s jeho silovou stránkou.

Jaroslav Nedvěd

Co naopak cenu Safina poněkud sráží, je podle odborníků nízká schopnost tvořit hru. Osmnáctiletý forvard podle nich příliš často volí pouze přímočaré akce místo toho, aby dal hře „myšlenku“.  Objevují se i poznámky, že vzhledem ke své postavě by měl přitvrdit svou hru, jiní zase naráží na nízkou produktivitu v juniorské extralize z uplynulé sezony. Pokud přejde řeč na hráče ze současné NHL, kterým se Safin herním stylem nejvíce podobá, padají jména jako Jeff Carter (Los Angeles), Nick Bjugstad (Florida) a Brian Boyle (Toronto).

Většina odborných žebříčků predikuje Safinův výběr na draftu zhruba v polovině druhého kola, některé jej ale pasují na pozdější místa. V minulosti se mnohokrát stalo, že hráč, u kterého se výběr očekával, nakonec neuspěl. U Safina by se ale něco takového stát nemělo a pro kluby NHL je díky kombinaci svého hokejového myšlení, bruslení a velikosti poměrně jistou volbou. Jeho čas by měl přijít mezi druhým a čtvrtým kolem.

Kdo další má šanci?

Kromě Safina existuje další skupinka sparťanských talentů, jejichž šance na draft je však spíše teoretická. Letošní draft ovšem bude svou kvalitou patřit k nejhorším za několik posledních let, a tak se mohou prosadit i hráči, o které by jinak takový zájem nebyl.

Živit naději může například Jan Kern, který je hodnocený jako 45. mezi evropskými bruslaři. Šikovný, ale drobný útočník má za sebou velice povedený ročník, v němž se mu dařilo ve všech ohledech. Nejprve se podepsal pod zisk zlatých medailí reprezentace U18 na Hlinkově memoriálu, poté o sobě dával vědět zejména po přesunu ze Slavie do Sparty, v jejíž juniorce nasbíral celkově 42 bodů (17+25) ve 30 zápasech. Premiérový zápas za extraligové áčko okořenil gólem. K nejlepším hráčům patřil i na MS U18 (5 zápasů, 5 bodů) a na draftu juniorské USHL si ho vyhlédl tým Dubuque Fighting Saints.

V povědomí je i další hráč Sparty, který byl v uplynulé sezoně věkem ještě starší dorostenec – Jakub Wojnar. Toho má ve svém žebříčku Centrální skauting NHL jako 98. nejlepšího hráče, který brázdí evropské ledy. Ve své věkové kategorii letos vrstevníky převyšoval, a tak strávil rozený střelec většinu ročníku v juniorech. Tam sice patřil k nejmladším, ale posbíral solidních 23 bodů (16+7) ve 43 duelech. V play off se dokonce dělil o pozici nejlepšího střelce týmu.

Naopak jedním z nejstarších hráčů, kteří budou klubům NHL při draftu k dispozici, bude již kmenový obránce sparťanského áčka Petr Kalina. Ten mohl být vybrán už před dvěma lety, ještě letos ale splňuje věkovou hranici. Mezi evropskými hráči je řazen na 124. místo a v letošní sezoně zaujal především tím, že si vybudoval stálé místo v nabité sparťanské obraně (42 utkání, 8 bodů). Vybojoval si také účast na sledovaném juniorském MS.

Zbývá zmínit poslední dvojici sparťanů působící v zámoří, která sice vypadla z oficiálních žebříčků, přesto by nemusely jít kluby NHL do risku, pokud by na ně ukázaly v jednom z posledních kol. Odchovanec Albert Michnáč prožil solidní první rok v juniorské OHL, kde byl s 39 body (15+24) v 65 utkáních pátý nejproduktivnější hráč týmu. Mihl se i v reprezentaci U19. Už loni pak mohl být vybrán brankář Adam Brízgala, na kterého nakonec nevyšla řada, ale po dobrých výkonech v nejlepší americké juniorské lize by se mohl dočkat letos.

FOTO: Karel Málek / Juniorský hokej

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Konečný: Šance ve Spartě jsem si vždycky vážil

Vstupenky na MS jsou stále k dispozici

Daníček před MS: Porveme se o medaili!

Čtyři sparťané zabojují o MS! Lídr juniorů jede