3. 4. 2024 | Matyáš Smola

SPA - TŘI 3:2p - Sparťanské zmrtvýchvstání

2. semifinále, středa 3. 4. 2024
HC Sparta Praha - HC Oceláři Třinec SPA - TRI
HC Sparta Praha: J. Kovář – Kempný (A), Mozík, Krejčík, Mikliš, Němeček, Irving, Moravčík – Forman, Sobotka (A), Řepík (C) – D. Vitouch, Horák, Chlapík – Buchtele, Lajunen, Hrabík – Konečný, O. Najman, P. Kousal.
HC Oceláři Třinec: Kacetl – Smith, Marinčin, Nedomlel, Kundrátek, Šenkeřík, Mar. Adámek – Voženílek, Nestrašil, M. Růžička (A) – L. Hudáček, Cienciala, Daňo – M. Roman, Vrána (C), Kurovský – Dravecký (A), Čacho, Hrehorčák – Helewka.
Branky a nahrávky: 17. Moravčík (Mikliš), 60. Chlapík, 78. Moravčík (Krejčík) – 26. Voženílek (Nestrašil, Smith), 28. L. Hudáček. Rozhodčí: Hradil, Šindel – Lederer, Hynek. Vyloučení: 2:2. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 13 905. Střely na branku: 47:31. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 3:2. Nejlepší hráči: Michal Kempný - Andrej Nestrašil. Stav série: 2:0.
Takhle bojuje Sparta! I druhé semifinále nabídlo atraktivní bitvu, ve které jsme opět vedli, ale po špatné druhé třetině dokázal Třinec otočit. Ani náš narůstající tlak dlouho k vyrovnání nevedl, až osm vteřin před závěrečnou sirénou vyrovnal při hře bez brankáře útočník Filip Chlapík. V prodloužení už jsme byli jasně lepším týmem, což korunoval při závěrečném tlaku druhý gól Michala Moravčíka.

Komentář

Do začátku utkání vletěly oba týmy po hlavě. Kundrátek prověřil pohotovost Kováře z pravého kruhu, rameno našeho gólmana bylo na správném místě. Najman to ve stejné poloze zkusil z otočky, Kacetl si se střelou poradil. Dokázali jsme si vybojovat přesilovku, v té chyběl kousíček ráně Irvinga, ta byla tečovaná před Kacetlem mimo branku.

Krátce po přesilovce nastřelil Krejčík z mezikruží jednoho z obránců, od toho se odrazil kotouč k Horákovi, který hned střílel. Kacetl neměl puk pod kontrolou a na brankovišti se tak strhl souboj, Oceláři byli úspěšnější a dostali se z nebezpečí. Kousal se utrhnul obraně Třince a vyjel do útoku. Z pravého křídla se rozhodl sjet do mezikruží a zakončit, moc jeho pokusu nechybělo.

Ani Třinec neotálel, Smith z levé strany pásma poslal nahození, které tečoval Hrehorčák. Útočník se radoval marně, puk skončil v boční síti. Michal Moravčík se tři minuty před koncem první třetiny napřáhl zpoza levého kruhu a svým projektilem do horního růžku rozveselil celou halu. Nestrašil dostal skvělou nabídku ke srovnání, v přesilovce mohl skórovat z pravého kruhu, Kovář byl proti.


Začátek druhé třetiny pro nás nevypadal dobře. Daňo nadvakrát střílel z levého kruhu a Voženílek z brankoviště jeho druhý pokus úspěšně dorazil. Po prozkoumání bylo ovšem zjištěno bránění brankáři a gól tak uznán nebyl. Poslat nás do dvoubrankového vedení mohla tečovaná dělovka Kousala, cinkla po ní pouze horní tyčka.

Soupeř pak přece jen srovnal. Smith nahodil puk z modré, po teči Nestrašila si k němu sjel Daniel Voženílek, který udržel chladnou hlavu a počkal si na ideální pozici pro zakončení z brankové čáry. Tím soupeř neskončil, Libor Hudáček si v zápětí zpracoval ve středním pásmu puk rukavicí, ujel naším obráncům a bekhendovou kličkou překonal Kováře. Navršit náskok Ocelářů mohl i Čacho, jeho pokus z blízkosti zastavil Kovář betonem.

Vrána se v pokračujícím tlaku hostů prosmýkl před branku a zakončoval, míříl vedle. Nápor se nám podařilo přečkat a vybojovali jsme si své šance. Mozík se napřáhl z modré, Kacetl jeho šanci vyrazil do rohu. Ke konci jsme si zahráli přesilovku. Kempný o kousek minul z modré a Chlapík z první trefil Kacetla.


Řepík otevřel třetí část hry v levém kruhu střelou z první. Kacetl se proti ní stihl přemístit. Neskutečný zákrok chvíli na to vytasil Kovář, Hrehorčák nahrál před prázdnou branku Draveckému. Útočníka obral o gól Kovářův beton na čáře.

Vitouch mířil z mezikruží v druhé půlce třetiny jen o kousek vedle. Kempný dostal po příhodném odrazu puku také šanci z mezikruží. Jeho dělovka byla zblokována . Ke konci třetiny jsme soupeře zahnali do jeho obranného pásma. Kousal si sjel po mezikruží, z dobré pozice napálil beton Kacetla. Ani Kempný se chvíli poté neprosadil z kruhu, tentokrát Kacetl vyrazil puk za branku.

Necelé dvě minuty před koncem jsme si vyžádali oddechový čas. Náš závěrečný tlak byl po zásluze odměněn srovnáním. Filip Chlapík šťouchnul do kotouče poblíž pravého kruhu a lobem přehodil Kacetlovu vyrážečku.


Z kraje prodloužení jsme se dostali do oslabení. V tom jsme soupeři nenabídli žádnou větší šanci a mohli jsme tak znovu do útoku. Mikliš to vzal na sebe a zpoza kruhu vyslal projektil, Kacetl ho udržel ve výstroji. Lajunen dorážel navezení Konečného před branku, Kacetl byl dobře postavený.

Vrána ztratil ve svém obranném pásmu hokejku, čímž uvolnil prostor Hrabíkovi. Střela z kruhu ani následná dorážka Vitoucha gólmana nepřekonala. Sobotka si obehrál obranu a ze slotu rozzvonil tyčku.

Další pumelici směřující na Kacetla vyslal z pravého kruhu Forman, brankář po chvilce dokázal puk podržet. Kousal dostal z mezikruží kotouč za Kacetla, mezi tyčky se nevešel. Sobotkovu ránu mohl tečovat z kraje do prázdné Řepík, na puk však nedosáhnul. Michal Moravčík to vzal na sebe, z modré se napřáhl a napálil puk až do sítě hostů.


Ohlasy trenérů

Pavel Gross (HC Sparta Praha): "Viděli jsme všechno i s prodloužením. Myslím, že jsme pracovali. Člověk potřebuje i to malé štěstíčko, to si řekněme na rovinu. Ale šli jsme si za tím poslední třetinu. Viděli jsme, že Třinec výborně brání. Co se týká defenzívní poloviny, tak je to asi nejlepší mančaft. Chtěli jsme vyrovnat, podařilo se nám to a utrhli jsme další gól a bod. Jsme rádi, že jsme tady dnes druhý zápas urvali. Je to 2:0 a jede se dál. Nic jiného."

Zdeněk Moták (HC Oceláři Třinec): "Já si myslím, že hráči obou mužstev zaslouží za svůj dnešní výkon absolutorium. Bylo to utkání v báječné atmosféře, hráči bojovali do posledních minut a ty výkony byly velice kvalitní. My jsme si samozřejmě řekli, že musíme něco změnit. Pracovali jsme hlavně v druhé třetině velice dobře. Měli jsme dobrý pohyb a dostávali jsme se k mnoha odraženým a získaným kotoučům. Měli jsme prostor a šance k tomu, abychom zvýšili vedení 2:1 na větší brankový rozdíl. Bohužel se nám to nepodařilo a ve třetí třetině osm vteřin před koncem jsme dostali vyrovnávací gól. Samozřejmě, stane se, nicméně tam to musíme utlouct i čepicemi, jak se říká. Asi to byl po nás takový zásah, protože ta třetí třetina, i když jsme tam měli pár dobrých brankových příležitostí, tak byla ve znamení Sparty a ona si dokráčela pro další bod."

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Třetí posilou Sparty je Miikka Salomäki

Divíšek: Kádr ještě posílí, CHL je výzva

Martinec: Příprava s áčkem mladým pomůže

Filip Novák: Smlouva je pro mě odměnou!