14. 1. 2024 | Alžběta Žižková

SPA - LIT 6:3 - Skvělý obrat dokonal Horák!

36., neděle 14. 1. 2024
HC Sparta Praha - HC VERVA Litvínov SPA - LIT
HC Sparta Praha: Kořenář – Krejčík, Mikliš, Kempný (A), T. Tomek, Moravčík, Irving, Pavlák – Forman, Sobotka, Řepík (C) – O. Najman, Horák, Chlapík (A) – Buchtele, Konečný, Mužík – Žmola, M. Vitouch, Hauser.
HC VERVA Litvínov: Zajíček – Baránek, Zeman, Šalda, Jaks, Czuczman, Demel (A), Baláž – Kudrna, Urban, Koblasa – Hlava, D. Kaše (A), O. Kaše (C) – Maštalířský, Kirk, Abdul – Zygmunt, Jurčík, Havelka.
Branky a nahrávky: 28. Konečný (Hauser, Žmola), 28. Buchtele (Mikliš, Mužík), 39. Sobotka (Řepík, Kempný), 42. Horák (Hauser), 52. O. Najman (Horák), 59. Chlapík – 25. Kudrna (O. Kaše, Koblasa), 36. O. Kaše (D. Kaše), 37. Šalda. Rozhodčí: Sýkora, Jaroš – Frodl, Hnát. Vyloučení: 4:4. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 12 087. Střely na branku: 36:32. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:3, 6:3. Nejlepší hráči zápasu: Vladimír Sobotka - Ondřej Kaše.
Sparťané zůstávají v lednu i nadále stoprocentní! Po bezgólové první třetině šli jako první do vedení hosté, ovšem skóre se ve druhé třetině stihlo ještě dvakrát otočit. Šlágr kola se nakonec proměnil v gólové hody, které rozhodl ve třetí třetině v přesilovce Roman Horák. V tabulce Tipsport extraligy tak stále zůstáváme první!

Komentář

Šlágr kola otevřela už v první minutě obrovská šance, když Chlapík předložil puk zpoza branky na najíždějícího Horáka, ten ale z první minul. Horák se do v podstatě stejné pozice dostal vzápětí znovu, když mu tentokrát přihrával Najman, puk však trefil jen Zajíčkovy betony. Další šanci měli sparťané právě po Zajíčkově chybné rozehrávce, když litvínovskému gólmanovi za brankou sebral jeden z domácích puk. Z chyby jsme ovšem nedokázali vytěžit více než střelu, kterou ale rychlý Zajíček zvládl zlikvidovat.

Litvínovští byli i nadále nevýrazní, a tak šancí na naší straně přibývalo. Při zmatcích v litvínovském brankovišti se ovšem nedokázali prosadit Buchtele, Konečný ani Mužík. Sparťané nedokázali najít recept na Zajíčka ani v přesilovce, byť šance měli. Z tlaku po početní převaze těžil Horák, puk svou tečí ale do branky neusměrnil. Chemici se první výraznější akce dočkali až ve čtrnácté minutě, když střelu Ondřeje Kašeho nešťastně tečoval jeden z našich hráčů, puk ale nakonec proskákal kolem Kořenářovy levé tyčky. V závěru třetiny měl Kirk ještě jednu dobrou šanci, jeho pokus ale dokázali sparťané přizvednout mimo tři tyče.


Druhá třetina začala další gólovou šancí, kterou měl na hokejce Najman, když ho skvěle našel u pravé tyčky Chlapík. První jmenovaný ovšem před poloodkrytou brankou minul. Také Litvínovští dostali velmi záhy možnost první přesilovky, a to po faulu Konečného. Nadějnými pokusy se prezentovali Jaks a Abdul, jako vítěz však vyšel v obou případech Kořenář. Sparťanský brankář už si ovšem nedokázal poradit se střelou Andreje Kudrny, který dostal kotouč do jízdy po nedůrazu domácích obránců. Puk prošel Kořenářovi mezi betony.

Odpověď na sebe ovšem nenechala dlouho čekat. U mantinelu puk vybojoval Hauser, načež našel v mezikruží hokejku Jakuba Konečného, který z první vymetl levý horní roh Zajíčkovy branky. A za pouhou půl minutu se O2 arena mohla radovat znovu! Branku sice musel posvětit videorozhodčí, ten ovšem potvrdil, že Miklišovu střelu přesně tečoval do branky Jan Buchtele v souladu s pravidly.

Hra se vzápětí trochu uklidnila, byla však rozkouskovaná vyloučeními. Dlouho se žádnému z týmů nedařilo početní převahu využít, až se nakonec prosadili Litvínovští. Při vyloučení Mužíka dokázal David Kaše najít v mezikruží svého bratra Ondřeje Kašeho, jenž z první vymetl levou šibenici. Také Vervě se však povedla otočka ve skóre, a to zásluhou trefy Radima Šaldy, k němuž se puk odrazil po zmatcích ve sparťanském brankovišti. Hostující bek využil, že Kořenář nebyl plně připraven k zásahu, a poslal mu puk nad levé rameno. Poslední slovo druhé části si ovšem vzal Vladimír Sobotka, který dokázal zakončit rychlou přesilovkovou kombinaci mimo Zajíčkův dosah k levé tyčce.


Třetí třetinu jsme začali v přesilovce a Kašeho přestupku přeneseného z druhé části se nám podařilo využít! Hauser našel na brankové čáře Romana Horáka, jehož nahození z ostrého úhlu srazil mezi Zajíčkovy betony jeden z hostí. Chemici dostali po Řepíkově nedovoleném zásahu možnost na vyrovnání, v početní převaze si ale žádnou větší šanci vytvořit nedokázali.

Po této sparťanské trefě hrály oba týmy velmi opatrně. Spartě defenzivní hra v tuto chvíli stačila, naopak Litvínov už nechtěl znovu inkasovat. To se ovšem přeci jen stalo, a to opět z hokejky Ondřeje Najmana. Sparťanský útočník si v útočném pásmu vyměnil puk s Horákem, načež nikým neatakovaný objel branku a uklidil Zajíčkovi puk u levé tyčky do branky. Hostům se v závěru nedařilo dostat do tlaku, ze kterého by mohli zápas zdramatizovat. Namísto toho Chemikům při hře bez brankáře ujel Filip Chlapík, který dovezl puk do prázdné branky a zapečetil tím sparťanské vítězství v tomto zápase. I po tomto zápase tak zůstáváme na prvním místě!

Ohlasy trenérů

Pavel Gross (HC Sparta Praha): "Jsme rádi, že jsme vyhráli a navázali jsme na výhru z Liberce. Věděli jsme, že přijede soupeř, který je silný bruslařsky a silný i ofenzivně. V první třetině jsme sice měli šance, ale pohyb nebyl takový, jak jsme potřebovali. Ve druhé třetině přišly z naší strany zbytečné fauly. Když jsme soupeře zatlačili, tak jsme byli netrpěliví, propadli jsme a soupeř z toho měl přečíslení. Nebylo jsme udělali faul. Po druhé třetině jsme si k tomu něco řekli a myslím si, že třetí část byla, nejen výsledkově, dobrá a zároveň byla i chytrá. Jsem rád, že jsme opět vyhráli vyrovnaný zápas. Líbila se mi i velmi dobrá atmosféra, byla to reklama na hokej."

David Kočí (HC Verva Litvínov): "Do utkání jsme nevstoupili dobře, neměli jsme dobrý pohyb a soupeř byl lepší v osobních soubojích, byl silnější na puku. Vyhrával souboje, které byly padesát na padesát, a tím nás první třetinu přehrával. Gólem v přesilovce jsme se dostali trošku do zápasu, dostalo nás to na koně a hned jsme dokázali dát gól na 3:2. Bohužel jsme pak udělali hloupé fauly, po kterých jsme inkasovali, což zápas zase zlomilo na stranu soupeře. Pak už nás domácí přehrávali."

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Martinec: Příprava s áčkem mladým pomůže

Filip Novák: Smlouva je pro mě odměnou!

Termíny CHL: začátek doma, venkovní víkend

Příprava: extraliga a generálka v Německu