17. 2. 2023 | Daniel Ryl

CEB - SPA 3:4p - Výhru vystřílel kapitán!

47., pátek 17. 2. 2023
České Budějovice - Sparta CEB - SPA
České Budějovice: Strmeň – Štencel, Vráblík, Bindulis, Percy, Hovorka, Kachyňa – Čachotský, Pech, Gulaš – Vondrka, Hanzl, Valský – Dzierkals, M. Toman, Doležal – Strnad, Přikryl, V. Tomeček.
Sparta: Kovář – Kempný, Mikliš, Němeček, Jandus, Krejčík, Moravčík, Polášek – Tomášek, Horák, E. Thorell – Řepík, Sobotka, M. Forman – Buchtele, D. Vitouch, P. Kousal – Kaše, G. Thorell, Vauhkonen.
Branky a nahrávky: 13. Gulaš (Štencel), 17. Gulaš (Percy), 56. Čachotský (Pech, Percy) – 8. Krejčík (Sobotka, Řepík), 19. Řepík (Sobotka, Moravčík), 32. Tomášek (Kempný, Horák), 61. Řepík (Sobotka, Kempný). Rozhodčí: Hejduk, Sýkora – Ondráček, Klouček. Vyloučení: 5:5. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 6 348. Střely na branku: 21:36. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:3, 3:3, 3:4. Nejlepší hráči utkání: Milan Gulaš - Vladimír Sobotka.
Třináct zápasů s bodem! Náš tým sice ztratil v Českých Budějovicích vedení, načež musel dokonce dohánět manko, ale góly Michala Řepíka s Davidem Tomáškem otočil. Motor však v závěru třetí části poslal utkání do prodloužení, ve kterém už po pár vteřinách vymetl sparťanský kapitán horní růžek a výrazně nás přiblížil přímému postupu do čtvrtfinále.

Komentář

Na jihu Čech dostal opět přednost brankář Jakub Kovář, který však dlouhé minuty nemusel výrazněji zasahovat. Šance Martina Janduse od modré čáry ani Stuarta Percyho z větší vzdálenosti gólové parametry neměly, první minuty tak nabídly spíše taktickou bitvu. V závěru osmé minuty si ale na hranici levého kruhu najel Vladimír Sobotka, jenž pobídl Jakuba Krejčíka a jeho střela k tyčce byla přesná!

Naše mužstvo trpělivě dobývalo defenzivu Motoru, která úspěšně odvracela jeden puk za druhým. Vyloučení Kristoferse Bindulise se zdálo komplikací, jenže po 23 vteřinách hry se do úniku dostal Milan Gulaš, jenž střelou k zadní tyčce překonal sparťanského gólmana. Jihočeši byli při chuti, domácí borec tentokrát neuspěl a na trestnou putoval David Kaše.

Ačkoliv jsme oslabení zvládli, krátce po návratu našeho útočníka dostal v levém kruhu kotouč Milan Gulaš, který pěknou dělovkou pod horní tyčkou otočil. Mužstvo Miloslava Hořavy a Hanse Wallsona však ukázalo velkou psychickou odolnost, nenechalo se rozhodit a ke všemu udeřilo! Vladimír Sobotka našel zpoza branky Michala Řepíka, jenž v souboji s obráncem zakončil z mezikruží přesně a vyrovnal.


Jestli se v prvním dějství oba týmy oťukávaly, začátek prostředního dějství byl gejzírem emocí. Nejprve putoval na trestnou lavici Ondřej Kachyňa, ale už po pár vteřinách se strhla hromadná bitka u zadního mantinelu na půli hřiště. Výsledkem byly dva tresty pro domácí, jeden pro naše mužstvo, tudíž zkrácená přesilovka pěti proti třem.

Když už jsme se ale dostali ke střeleckému pokusu, proti byla Strmeňova reakce. Brankář Jihočechů působil jistě, než ho prověřila nenápadná střela Michala Moravčíka. Střela od modré čáry totiž domácímu gólmanovi vypadla, přesto zareagoval a ploužící se puk udržel před brankovou čárou. Naše aktivita pokračovala i přes nevyužitou přesilovku, jenže bez střeleckých pokusů.

V polovině třetiny si před brankou našel Kempného střelu od modré David Tomášek, jehož teč vrátila našemu týmu vedení. I přes tlak a převahu další šance nepřicházely, naopak jsme se museli bránit v oslabení, ale potvrdili jsme, proč jsme v nevýhodě nejlepším týmem soutěže. Jan Strmeň pro změnu pokryl sparťanské přečíslení i pokus Jakuba Krejčíka, tudíž se stav neměnil.


Výčitky a fyzické strkanice zůstaly v kabině, po pauze se oba týmy soustředily na hokej. Na lehký zákrok Jakuba Kováře jsme zareagovali tlakem a převahou, leč bez nadějné střely na úspěch. Sparťané kontrolovali hru, byli více na puku, ale šancí ubývalo na obou stranách. Obě mužstva se těžko dostávala ke střelám, a když už nějaká přiletěla, pro oba brankáře se jednalo o zákroky z kategorie lehkých.

Více než šesti tisícům diváků zatrnulo v polovině třetiny, kdy jeden ze sparťanů zakončoval na zadní tyčce, ale nedokázal protlačit puk do sítě. Přesilovky nám však nelepily podle představ, což se potvrdilo i při Percyho vyloučení, po němž putoval na trestnou pro změnu Miroslav Forman. Tlak domácích navíc vyvrcholil faulem Michala Kempného, který nás po minutě poslal do tří hráčů.

Na rozdíl od nás domácí tuto příležitost nezahodili, jelikož Lukáš Pech využil dostatku prostoru a našel Tomáše Čachotského a ten proměnil jeho pobídku ve vyrovnání! Vzápětí vyslal nepříjemnou střelu Milan Gulaš, ale neuspěl. Závěrečné minuty už žádnou gólovou radost nenabídly, i druhé utkání na jihu Čech tak dospělo do prodloužení.


Prodloužení však mělo jepičí život, jelikož hned při první akci vyvezl Vladimír Sobotka kotouč do pravého kruhu, odkud ho posunul na Michala Řepíka a jeho střela tahem skončila v pravém růžku.

Ohlasy trenérů

David Čermák (HC Motor České Budějovice): "Vzhledem k průběhu utkání jsme spokojení alespoň s jedním bodem. Ve druhé třetině jsme měli problémy při tlaku Sparty, kdy jsme dlouho nemohli vystřídat. Nakonec musíme hráčům poděkovat za odvedený výkon."

Miloslav Hořava (HC Sparta Praha): "Věděli jsme, že Budějovice hrají o život, že to bude těžký zápas a potvrdilo se to. Hrálo se nahoru dolů, byly tam přesilovky. Nezvládli jsme závěr, kdy nám trochu chyběla disciplína. Se dvěma body jsme spokojení."

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Pšenička: V Cornellu se na Spartu i Prahu těší

​Speciální zápas! Sparta vyzve zámořský tým

Gross: Nechci žádnou one man show, jsme tým

Pořiďte si permanentku na novou sezonu