SPA - VIT 3:4p - Sparta bere na výročí bod

27., neděle 4. 12. 2016
Sparta - Vítkovice SPA - VIT
Sparta: Pöpperle – Mikuš, Piskáček, Kalina, Švrček, Nedomlel, Gernát, Barinka – Hlinka, Vrána, Klimek – Kudrna, Cingel, Uher – Kumstát, Pech, Forman – O. Procházka, Černoch, M. Procházka. Trenér: Jiří Kalous.
Vítkovice: Dolejš – Klok, Sloboda, Baranka, Hrbas, Výtisk, Kovář – Kucsera, Roman, Tybor – Olesz, Stastny, Hudeček – Květoň, Kolouch, Vandas – Zdráhal, Němec, Tomi. Trenér: Jakub Petr.
Branky a nahrávky: 4. Hlinka (Vrána), 26. Kudrna (Cingel, Uher), 58. Vrána (Mikuš, Hlinka) – 22. Klok (Roman, Kucsera), 32. Kolouch (Vandas, Květoň), 38. Olesz, 61. Roman (Tybor, Klok). Rozhodčí: Lacina, Polák – Bláha, Špůr. Vyloučení: 4:7. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 751. Střely na branku: 38:19. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:3, 3:3, 3:4. Nejlepší hráči: Petr Vrána - Jan Výtisk.
Sparta v utkání 27. kola oblékla speciální dresy k výročí 80 let od založení celostátní hokejové soutěže a 113 let od založení klubu. Domácí se jako první prosadili trefou Jaroslava Hlinky již ve 4. minutě, Vítkovičtí však úvodem druhého dějství srovnali. Vedení svému týmu vrátil Andrej Kudrna, nicméně hosté rychle srovnali, ba dokonce šli do vedení 3:2. Závěrem třetí třetiny ale hráči Ridery dvakrát po sobě faulovali a přesilovku proměnil Petr Vrána. Dramatický souboj nakonec dospěl až do nastavení, kde po pár vteřinách vystřelil bonusový bod Vítkovicím Roman.

Začátek zápasu pomyslně odpovídal brzkému hernímu času. Týmům chvíli trvalo, než se dostaly do tempa. Více času před brankářem soupeře začaly trávit Vítkovice, Spartě se nedařilo přejít přes střední pásmo. Jenže ve čtvrté minutě se to domácím podařilo. Před Pöpperlem zachytil puk Hlinka, ujel s ním do středního pásma a na přechodu do útočné třetiny nalezl po pravé straně najíždějícího Vránu. Ten následně oplatil nahrávku Jaroslavu Hlinkovi, který z levé strany přesně zamířil do volného prostoru u levé tyče přesouvajícího se Dolejše – 1:0. Po skórování Pražané začali více kousat. Pak přišla i první vyloučení. Na trestnou lavici usedl vítkovický Klok, jenže Spartě se početní výhoda nevyvedla dle představ.

Zanedlouho ale domácí dostali druhou možnost přesilovky, při které již zatopili gólmanovi Ridery. Krátce po vhazování se puku chopili sparťané, nahozený kotouč na Dolejše sice neskončil v jeho náručí, avšak vítkovický brankář pohotově hodil záda, aby černou pryž směřující do sítě zalehl. Kumstát se pokoušel puku pomoci za brankovou čáru, nicméně Dolejš byl rychlejší. Po této šanci přišla příležitost pro hosty. V oslabení Kolouch ujel do brejku na Pöpperleho, ten však jeho nájezdu úspěšně odolal. Srovnáno mohlo být také dvě minuty před sirénou, po buly se ujal kotouče Stastny, ale sparťanský maskovaný muž nejprve pokryl jednu střelu, následně si poradil i s dorážkou odraženého puku. V závěrečných vteřinách první dvacetiminutovky obdržela první trest i Sparta, Vítkovice tak započaly prostřední dějství ve hře pět na čtyři.

I když hosté nevyužili početní převahy, začátkem druhé třetiny se jim přeci srovnat podařilo. Po návratu Formana měly Vítkovice signalizovanou výhodu, Kucsera zleva od Pöpperleho svatyně poslal kotouč na vrchol pravého kruhu, kde našel Romana. Ten přihrál v levém kruhu přichystanému Lukáši Klokovi, jenž přesnou trefou k pravé tyči vyrovnal na 1:1. Sparta chtěla rychle odpovědět a zapnula na vyšší výkon. Byla dravější a nebezpečnější. Náskok mohl svému mužstvu navrátit Vrána, ale ani jeden z jeho pokusů nebyl úspěšný. Nakonec však domácí fanoušci mohli opět zvedat ruce nad hlavu. Za bránou o puk bojoval Cingel, přihrával před branku, jeden z hráčů Vítkovic chtěl nahrávku zachytit, ale jen přiťukl kotouč na hůl Andreje Kudrny, který si zpracoval kotouč a překonal Dolejše střelou nad vyrážečku – 2:1.

V polovině utkání šla Sparta opět do čtyř. Díky dobré defenzívě však hosty do šance nepustila. Jenže poté, již ve hře pět na pět, Vítkovičtí udeřili. Květoň v nájezdu do útočného pásma přihrával přes modrou čáru, jeden ze sparťanů jeho nahrávku zachytil, avšak při snaze vyhodit namazal Petru Kolouchovi, který puk zpracoval a z mezikruží přesně zamířil do levého rohu brány – 2:2. Další zdramatizování mohli sparťané vykřesat při vyloučení soupeře, ale nepovedlo se. Naopak po skončení vítkovického oslabení jásal hostující kotel. Rozhodčí ve 38. minutě zkontrolovali záznam hry a poté ukázali do středu hrací plochy. Rostislav Olesz totiž dokázal propasírovat puk malou mezírkou u levé tyče, kterou se ze všech sil snažil pokrýt Pöpperle, leč marně – 2:3. Ve 40. minutě v přesilové hře mohl gólem do kabiny srovnat Vrána. K jeho smůle se mu do střely zprava zavčasu postavil hbitý Dolejš, jemuž ještě pomáhal bránící spoluhráč.

Třetí dvacetiminutovka začala pomaleji. Ani jeden z táborů si nevytvořil větší šance. Hra se rozproudila ve 47. minutě při vyloučení Sparty. Přestože hosté se k nebezpečnému zakončení nepropracovali, domácí mohli srovnat. S vítkovickou obranou si pohrál Kudrna, prodral se do útočné třetiny, obhodil si bránícího hráče a bekhendem chtěl přelstít Dolejše, jenže ten jeho pokus zastavil tělem. Již ve hře v plném počtu předvedl obdobný únik Cingel, proháčkoval se obranou soupeře, ale jeho střelu zápěstím vyrazil Dolejš a puk proskotačil jen z vnější strany konstrukce vítkovické svatyně.

Posledních deset minut základní hrací doby bylo bohatých na vyloučení, po další nevyužité přesilovce Vítkovic chybovali hostující hráči. Nejprve fauloval Kucsera a v ponechané výhodě vysokou hůl na sparťana vytáhl Roman. Pražané tak hráli celé dvě minuty dvojnásobnou početní výhodu a využili toho, když se navíc ještě odhodlali k power play. Ač se zdála série rychlých přihrávek sparťanů nekonečná, střelecké koncovky se ujal Petr Vrána a vyrovnal v 58. minutě střelou mezi lapačku a beton Dolejše – 3:3. Po návratu Romana opět zaplnili Vítkovičtí trestnou lavici. V posledních vteřinách vypálil z mezikruží Pech, avšak jeho pokus letěl nad břevno společně se zvukem sirény.

O vítězi utkání se tedy muselo rozhodnout v nastavení. Pražané po krátké pauze nenavázali na tlak z koncovky třetí třetiny a další přesilovou hru neproměnili. Naopak v hbitém protiútoku Tybor obelstil sparťanské hráče, poslal zadovku na Ondřeje Romana a ten osamocen bez větších obtíží skóroval pod břevno Pöpperleho brány. Vítkovice tak zvítězily 4:3 v prodloužení a odváží si na východ republiky dva body.

Jiří Veber (HC Sparta Praha): "Vítkovice měly výborný pohyb, první třetinu jsme se s tím výborně vypořádali. Ve druhé jsme ale po našich individuálních chybách, k nimž by nemělo docházet, inkasovali. A pak jsme nebyli schopni využít šance, které jsme si připravili. Chyběla nám důslednost a důraz. V prodloužení jsme hráli chvilku přesilovku a hned z protiútoku jsme dostali gól, o to porážka mrzí více. Prohráli jsme s Vítkovicemi potřetí, ale já bych se v tom nepitval. Ještě se v základní části jednou utkáme a věřím, že to otočíme."

Jakub Petr (HC Vítkovice Ridera): "Rozhodla asi druhá třetina, kdy jsme vstřelili tři branky, což se nám tady moc často nestává. Ve třetí části jsme byli blízko tříbodovému zisku, ale fauly znamenaly dvojnásobnou přesilovku Sparty a ta je proti takovému soupeři těžko ubránitelná. Byly ale vidět mentalita a duch týmu, což je to největší, co bych z víkendu vyzdvihl. Hráli jsme na Spartě a v Třinci - u favoritů ligy - a máme tři body. Jsme přesvědčeni, že jsme na správné cestě, i když tam stále jsou fáze, kdy zkušenější soupeři nad námi dominují. Teď je na nás, abychom to potvrdili v dalších zápasech doma i venku proti soupeřům, kteří jsou v tabulce kolem nás."