SPA - TRI 9:2 - Třetí výhra, pět bodů Hausera

FIN3, středa 19. 4. 2023
Sparta - Třinec SPA - TRI
Sparta: Artsatbanov – Šindelek, Böhm, Bartoň, Ducháč (C), Červenka (A), Tůma, Pavlák – Krupička, Stepanchuk, Vitouch, Senčák (A), Hrabík, Hamršmíd, Holeček, Höll, Theimer, Hauser, Mácha, Novák
Třinec: Milota (41. Král) – Hrůzek (A), Buják, Zielinski, Kareš (C), Pospíšil, Volas, Andrle – Haas, Sikora, Kubiesa, Kozlík, Šilar, Hlávka, Ramik, Bartoš, Spěváček, Šutý (A), Moškoř, Gerych
Branky a nahrávky: 12. Böhm (Hauser), 17. Krupička (Hrabík, Hauser), 31. Hauser (Böhm), 35. Krupička (Hrabík, Böhm), 40. Hauser (Hrabík), 42. Theimer (Tůma), 49. Hamršmíd (Böhm, Senčák), 52. Hamršmíd (Senčák, Tůma), 54. Tůma (Červenka, Vitouch) – 4. Haas (Ramik, Spěváček), 58. Volas (Kozlík). Rozhodčí: Sýkora, Květoň – Malý, Dědek. Vyloučení: 4:4. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1 569. Střely na branku: . Průběh utkání: 0:1, 9:1, 9:2. Stav série: 3:0.
Už chybí jediný krok! Naši junioři naprosto ovládli první domácí utkání finále proti Třinci, když v první části otočili vývoj zápasu a ve druhém dějství dalšími třemi góly odskočili. Čtyřgólová kanonáda ve třetí části skvělým fanouškům nestačila, leč i přes jejich přání desítky nakonec sparťané zvítězili 9:2 a o mistrovském titulu mohou rozhodnout už ve čtvrtek od 16:30 hodin.

Skvělá kulisa více než patnácti stovek diváků se projevila už skvělým sparťanským nástupem, který však ve čtvrté minutě utlumil gól Oskara Haase po Ramikově přihrávce zpoza branky. Oba týmy v dalších minutách trápily nepřesnosti, v deváté minutě navíc fauloval Petr Hauser, jenže sparťané zvládli oslabení znamenitě a po návratu svého tahouna byli odměněni.

V polovině dvanácté minuty si sparťané vyměnili puk u levého mantinelu, načež nahození Martina Böhma propadlo pod Milotovou lapačkou. O pět minut později bylo veseleji, hluchou pasáž bez výraznější šancí ukončil protiútok domácích, a přestože Petr Hauser šikovnou zadovku Ondřeje Hrabíka na přední tyčku nevyužil, důrazný Jan Krupička natřikrát dorazil puk do sítě. Vzápětí náš tým zvládl další oslabení i díky jistému Hlibu Artsatbanovi, který udržel těsné vedení.

V úvodu druhé části měl obrovskou šanci Ondřej Hrabík, ale tváří v tváří ho třinecký gólman vychytal betonem. Vzápětí Oto Theimer nezkrotil skákavý puk před odkrytou brankou, přesto nátlak sparťanských hokejistů pokračoval a únava Ocelářů byla znát. Třinecké chyby však sparťané netrestali, tedy do Hlávkova faulu, který už po 23 vteřinách využil Petr Hauser.

Vzápětí mohl navýšit vedení Jan Hamršmíd, jehož bekhendové zakončení přečíslení dvou na jednoho brankář Třince vystihl. Na druhé straně pro změnu Oskar Haas dohrál sparťanského gólmana, odjel na trestnou a dorážející Jan Krupička poslal pražské juniory do trháku. Od té doby Sparta dominovala, ačkoliv nevyužila další trest hostů, v závěrečné minutě Petr Hauser střelou z pravé strany načapal gólmana a zařídil našemu týmu pohodlný čtyřgólový náskok.

Nebylo překvapením, že bezmocný Jakub Milota přenechal po druhém dějství své místo Jakubu Královi, který si však nevedl o moc lépe. Už po minutě a půl hry Oto Theimer dorazil před brankou Tůmovo nahození z kruhu, načež se Oceláři dále museli bránit sparťanskému tlaku. K první střele se dostali až v šesté minutě, když Hlib Artsatbanov úspěšně čelil nepříjemné teči jednoho z hostí.

Třineckou ztrátu mohl potrestat Michal Vitouch, ale ani jedna ze dvou střel se neujala. Ve 48. minutě se Böhmův nástřel od modré odrazil od tyčky, načež si ho v brankovišti našel Jan Hamršmíd a dorazil puk za Králova záda. Sparťané nepolevili a zanedlouho se mohli radovat znovu. David Senčák nahodil puk od modré a Jan Hamršmíd jej šikovnou tečí usměrnil do branky.

Kanonáda pokračovala, skvělí fanoušci žádali deset gólu, který jim přiblížila přesná střela Jakuba Tůmy. Ačkoliv měli sparťané další tlak, dva fauly v závěru jejich snahu utlumili a Oceláři se ještě při Hrabíkově trestu prosadili střelou od modré, kterou obstaral Patrik Volas. Na vysoké výhře už ale nic nezměnili a mladí sparťané se výrazně přiblížili titulu.

Tobiáš Slavíček (HC Sparta Praha): „Zápas se zlomil ve druhé třetině, kdy jsme proměnili dvě přesilovky a přidali třetí gól “do kabiny”. Do té doby to bylo naprosto vyrovnané utkání. Zbývá nám udělat poslední krok, který bude nejtěžší. Ve čtvrtek nás čeká ohromně těžké utkání, všichni kluci ví, že se začíná od stavu 0:0. Musíme k tomu přistoupit zodpovědně, obětavě, mentálně se nastavit a věřit v úspěch.“

René Mucha (HC Oceláři Třinec): „My jsme dnes měli dobrý začátek, dali jsme hned první gól. Bohužel jsme nechali domácí hned v první třetině otočit. Domácí byli hlavně produktivní v přesilovce, kde si nasbírali hodně branek a nám nepomohlo ani vystřídaní brankářů ve třetí třetině. Soupeř dominoval ve třetí třetině. Ale jsme rádi, že jsme uhájili konec alespoň dvěma góly a nedostali desítku.“