23. 9. 2023 Daniel Ryl

Podruhé venku, jedeme na Kladno!

Zpátky do bruslí, sparťani. V neděli 24. září od 16:00 hodin nás čeká těžký duel na ledě Kladna, které stejně jako my půjde do zápasu povzbuzené cennou výhrou. Šlágr proti Pardubicím jsme doma i díky vám zvládli, Rytíři nám ale nedají v tradiční bitvě nic lacino. Utkání můžete sledovat v přímém přenosu na O2TV sport, případně si nalaďte Radiožurnál Sport.

Nový nájezdový specialista? Ve Spartě žádný unikát!

Skvělý týden prožívá náš útočník Pavel Kousal. Nejprve parádní vítěznou fintou rozhodl utkání v Třinci, načež v nájezdech rozhodl i šlágr proti Pardubicím. To samozřejmě v dobře naladěné kabině nemůže zůstat bez reakce spoluhráčů, zejména pokladník Miroslav Forman už třese kasičkou. „Určitě ho to bude něco stát! Kousy je na nájezdy dobrej, i na tréninku vymyslí občas nějakou šikovnou věc,“ pochvaloval si v rozhovoru po utkání s Dynamem brankář Josef Kořenář.

Zda se zrodí nový nájezdový specialista Sparty, to je otázkou budoucnosti. Z aktuálního kádru však není v elitní padesátce nájezdových exekutorů v historii extraligy ani jeden hráčů. Zato v ní najdete řadu bývalých významných sparťanů – například Ondřeje Kratěnu (41,46 %), Tomáše Netíka (41,38 %), Michala Broše (34,62 %) anebo Petra Tona (28,57 %). Významné sparťanské nájezdníky můžete opět vidět v Holešovicích pohromadě, a to při Návratu legend, na které si můžete pořídit nejlepší místa už teď.

Milník sparťanské historie:

V extraligové historii držíme několik rekordů, přičemž jeden významný sdílíme společně s Kladnem. My a Rytíři jsme jedinými kluby, které v historii české nejvyšší soutěž dokázaly v jednom utkání nastřílet svým soupeřům třináct branek! Kladno v říjnu 1993 rozstřílelo na domácím ledě Jindřichův Hradec jednoznačně 13:4, ale rekord mu vydržel jen necelé dva měsíce.

Téhož roku v prosinci jsme si totiž zastříleli v Pardubicích. Ve druhé třetině jsme díky sedmi gólům nakročili za vítězstvím 13:2, které je i díky hattricku Jiřího Zelenky nejvyšší extraligovou výhrou. Mimochodem, ve zmíněné tabulce vstřelených gólů nám patří i bronzová příčka, a to díky dvanácti gólům do sítě Třince - tentokrát díky třem zásahům Jaroslava Hlinky - v domácím utkání Holdu na konci ledna 2017.

Návrat vítěze Stanley Cupů a zámořská pomoc:

Na Kladně bylo přes léto rušno. V první řadě došlo k dalším úpravám stadionu, kvůli kterým Rytíři odehráli část přípravy ve Slaném. Výrazné změny ohlásilo také vedení, když klub opustil střelec Adam Kubík, bojovník Ladislav Zikmund či švédský útočník Adam Brodecki. Rytíři však ohlásili zajímavé náhrady!

Z Liberce se vrátil útočník Michael Frolík, jenž doplnil radu zkušených. Pracant Jakub Strnad dodá černou práci a bojovnost, zatímco Eduards Tralmaks udržel lotyšskou stopu po odchodu Kristapse Sotniekse. Ze zámoří pro změnu dorazil obránce Chris Martenet, zatímco útočník Deven Sideroff už úspěšně působil ve Zvolenu.

LETNÍ PŘESTUPY V KÁDRU KLADNA:

PŘÍCHODY ODCHODY
Jakub STRNAD (Ú, České Budějovice) Adam KUBÍK (Ú, České Budějovice)
Karel KLIKORKA (O, Slavia) Miroslav INDRÁK (Ú, Plzeň)
Denis KUSÝ (Ú, Joensuun - FIN2) Oskars CIBULSKIS (O, Herning)
Chris MARTENET (O, Newfoundland Growlers - ECHL) Kristaps SOTNIEKS (O, Rouen)
Deven SIDEROFF (Ú, Zvolen) Martin KEHAR (Ú, Kralupy n. Vltavou)
Michael FROLÍK (Ú, Liberec) Ladislav ZIKMUND (Ú, Crimmitschau - GER2)
Richard JARŮŠEK (Ú, Vítkovice) Adam BRODECKI (Ú, bez angažmá)
Tadeáš HEJDA (O, Slavia) Albert MICHNÁČ (Ú, Nové Zámky)
Eduards TRALMAKS (Ú, Providence - AHL)

Kladnu však v úvodu sezony chybí nejpodstatnější - góly. Svěřenci Otakara Vejvody skórovali v prvních třech zápasech jen čtyřikrát. V Olomouci odešli s nulou a prohráli 0:1, proti Pardubicím znamenala trefa Martina Procházky vedení, leč na porážce 1:3 nic nezměnila. Vzpruhou však bylo páteční utkání ve Vítkovicích, kde Rytíři svou bojovností a skvělým výkonem Landona Bowa dotáhli utkání až do nájezdů, v nichž rozhodl Tomáš Plekanec.

„Předvedli jsme stoprocentní výkon – jak od Bowsieho vzadu, tak od beků a útočníků, a to nebylo jen dneska. Myslím, že jsme hráli dobře i proti Pardubicím a dneska jsme to potvrdili, takže bereme zasloužené dva body. Na Spartu se těšíme,“ pochvaloval si na klubovém webu po prvním vítězství v sezoně Ondřej Bláha.

Věděli jste, že...

V lednovém domácím vítězství 4:0 proti Kladnu došlo na dvě sparťanská "poprvé". Brankář Josef Kořenář si proti Rytířům připsal první čisté konto v našem dresu. Útočník Pavel Kousal pro změnu v závěru přidal čtvrtý gól. Přesněji řečeno gól, který svět neviděl, jelikož faulující soupeř ho při úniku na prázdnou branku fauloval. Sudí však přesto ukázal do branky a přisoudil našemu útočníkovi technický gól – první ve Spartě.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Mladá krev v áčku: debuty i nové smlouvy

Hyka: Přípravu jsem měl intenzivnější než loni

Termíny extraligy: začneme proti Ocelářům

Pšenička: V Cornellu se na Spartu i Prahu těší