23. 8. 2012 Marcela Volfová

European Trophy: Sparta vyzve HV71

V dalším utkání turnaje European Trophy se potká dosud neporažená Sparta se švédským týmem HV71, který v předchozích zápasech také ani jednou nezaváhal. Souboj neporažených týmů z Jižní divize začíná v litoměrické Kalich Aréně v pátek 24. srpna v 18:30.

O soupeři

Jönköpingský celek vznikl v roce 1971 spojením dvou městských rivalů Husqvarna IF a Vätterstad IF. Do nejvyšší švédské ligy se klub poprvé podíval v sezóně 1979/80, pobyt mezi nejlepšími celky ale trval pouze jednu sezonu. Návrat nastal o pět let později, od té doby je klub HV71 stalým členem Elitserien a čtyřikrát převzal Le Matův pohár - cenu pro vítěze ligy.

Sezóna 2011/2012

Před startem domácí ligy se tým HV71 zúčastnil European Trophy, kde se utkal i se Spartou, nad kterou zvítězil 4:1. V dalších utkáních už jönköpingské mužstvo tak úspěšné nebylo a celkově skončilo ve své divizi na nepostupovém 4. místě. V Elitserien si tým HV71 v pětapadesáti utkáních základní části připsal 92 bodů a do vyřazovacích bojů o titul postoupil za třetího místa. Ve čtvrtfinále ale nestačil na úřadujícího mistra Färjestads BK, se kterým prohrál 2:4 na zápasy.

Johan Davidsson

Hvězda soupeře: # 76 Johan Davidsson

Jednoznačně největší hvězdou HV71 je šestatřicetiletý kapitán Johan Davidsson. Do jönköpingského týmu nastoupil v roce 1992 a s výjimkou čtyř sezonou, během kterých zkoušel štěstí v zahraničí, v něm působí dodnes, od roku 2002 jako kapitán. V 864 utkání nasbíral 646 bodů za 201 gólů a 445 asistencí a vede tak klubové statistiky.

Zapsal se i do historie švédského národního týmu, který v seniorské kategorii reprezentoval v letech 2002 – 2004, kdy s týmem Tří korunek získal postupně bronz a dvě stříbrné medaile. Zatím naposledy se na mistrovství světa objevil v roce 2007, kde Švédsko nestačilo v boji o bronz na celek Ruska. Davidsson si alespoň odvezl výhru v individuálních statistikách, když se 14 body vyhrál kanadské bodování turnaje.

Sparta v European Trophy

Holešovický klub zatím v letošním ročníku European Trophy ani jednou nezaváhal. V úvodním utkání si v Bratislavě poradil s domácím Slovanem 5:3. Stejný příděl branek nadělila Sparta ve Finsku týmu KalPa Kuopio, který přehrála 5:1 a bodovala i proti celku JYP Jyväskylä, když vyhrála 5:4 po samostatných nájezdech.

O utkání

Utkání European Trophy začíná v litoměřické Kalich Aréně v pátek 24. srpna v 18:30. Pro ty, kteří se do Litoměřic nevydají osobně, bude připravený textový online přenos na serveru onlajny.cz.

Internetové stránky soupeře naleznete na adrese: http://www.hv71.se//

Foto: sverigesradio.se