27. 1. 2012 | Tereza Velikovská

SPA - PCE 4:0 - Sparta bere díky druhému útoku tři body, Pöpperle má pátou nulu

43., pátek 27. 1. 2012
Sparta - Pardubice SPA - PCE
Sparta: Pöpperle - Sersen, Milam, Kučný, Philipp, Košťálek, Žovinec, Husák - Pacovský, Broš, I. Rachůnek - Ton, Bližňák, Tenkrát - Y. Treille, Foster, T. Rachůnek - Lapšanský, Přibyl, S. Treille - Jánský. Trenéři: Jandač, Žemlička a Martinec.
Pardubice: M. Růžička - Píša, V. Kočí, Kolář II, Benák, Borer, Sičák - Kolář I, Koukal, Starý - Šagát, T. Zohorna, Somík - Radil, Kousal, Buchtele - Půhoný, Nahodil, T. Nosek. Trenéři: Hynek a Lubina.
Branky a nahrávky: 17. Broš (Milam, Pacovský), 23. Sersen (Ton, Bližňák), 38. Ton (Bližňák, Tenkrát), 52. Bližňák (Tenkrát, Ton). Rozhodčí: Hodek, Homola - Bejček, Charvát. Vyloučení: 6:8, navíc Pöpperle (SPA) a Kočí (PCE) oba 10 min. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 7247. Střely na branku: 33:30. Průběh utkání: 4:0.
P r a h a - Souboj s Pardubicemi se od začátku nesl ve znamení souboje mezi pardubickým gólmanem Růžičkou a sparťanským kanonýrem Petrem Tonem. Ten se nakonec branky dočkal, když zvyšoval po trefách Broše a Sersena na 3:0. Čtvrtý zásah přidal opět druhý útok, prosadil se jeho centr Bližňák. Sparta si tak připsala již osmou výhru v řadě.

V první nadějnější šanci se prezentoval sparťanský kanonýr Petr Ton, který tak předznamenal svou sérii soubojů s hostujícím gólmanem. Dostal se do samostatného úniku, který zkoušel zakončit klasickou kličkou do backhandu, ale neuspěl. Ve vlastním oslabení se už už do podobné příležitosti dral Buchtele, ale puk mu přeskočil a domácí obrana ho dostihla. Ani jednomu týmu se nevedlo v přesilových hrách, těsně po návratu vyloučeného Kučného ale ujížděli na Růžičku Ivan Rachůnek s Brošem. První jmenovaný střílel pouze do pardubického gólmana, který puk vyrazil mimo dosah dojíždějícího Broše.

Po kličce Yoricka Treilleho už někteří diváci jásali, ale puk skončil pouze na boční síťce. Na druhé straně zkoušel Pöpperleho pozornost Zohorna, ale sparťanský brankář si s jeho dělovkou od modré poradil. Prvního gólu se diváci dočkali v 17. minutě, kdy Milam nahrál čerstvému šestatřicátníkovi Michalovi Brošovi, který procpal puk za Růžičku pouhé čtyři vteřiny po návratu vyloučeného Starého.

I druhá dvacetiminutovka začala Tonovým samostatným únikem. Nejproduktivnější hráč Holešovických tentokrát zkoušel střelu nad lapačku, ale Růžička stihl zareagovat. Na přesilovkovou dělovku Michala Sersena z horní hranice kruhu už to ale neměl nárok. V polovině zápasu přišel už třetí díl ze seriálu Petr Ton vs. Martin Růžička. Při třetím samostatném úniku zkoušel třetí způsob zakončení, ale ani střelou mezi betony pardubického gólmana nepřekonal.

Krátce nato se ovšem pořádně zapotil i Pöpperle. Po obrovském závaru před jeho klecí trefil obránce Kolář tvrdou střelou z kruhu břevno. Odraz puku nakonec přezkoumal i videorozhodčí, který Pardubicím snížení nepřisoudil. Blízko mu hosté byli i při šanci Benáka, kdy puk uvízl Pöpperlemu ve výstroji. Těsně před koncem druhého dějství se přece jen prosadil Petr Ton. Po krásné kombinaci druhého útoku na jeden dotek zůstal sám u pravé Růžičkovy tyče a zametl puk za jeho záda.

I ve třetí části se do výraznějších šancí dostávali domácí hokejisté. Přibyl vykoupal bezmocného pardubického obránce, ale na Růžičku už si nepřišel, neuspěl ani Sacha Treille po návratu z trestné lavice. Čtvrtá branka ale nakonec přišla, a opět se o ni postaral druhý útok Holešovických. Jeho centr Mario Bližňák zakončil akci kličkou do backhandu. Závěr zápasu už rozkouskovala častá vyloučení a tempo opadlo, přesto mohl ještě přidal pátý zásah Ton, který ale svůj další minisouboj s brankářem Růžičkou prohrál. Celkově nicméně Sparta s přehledem získala tři body za jasnou výhru.

Josef Jandač (HC Sparta Praha): "Hráli jsme dobře, ale měli jsme tam určité pasáže ve druhé třetině, kdy soupeř za stavu 2:0 mohl dát branky a ještě utkání zdramatizovat. Při jedné tam puk ještě nepřešel brankovou čáru. Poslední třetinu jsme už potom dohráli v klidu a kontrolovali dobře rozehrané utkání."

Ladislav Lubina (ČSOB Pojišťovna Pardubice): "Sparta potvrdila svou vynikající formu. Předčila nás ve všech parametrech. My jsme si za předvedený výkon v žádném případě body nezasloužili a také to tak dopadlo."