KOM – SPA 3:1 – Černá šňůra pokračuje, Sparta jede z Brna bez bodu

19., pátek 5. 11. 2010
Kometa Brno - Sparta KOM - SPA
Kometa Brno: Hovi - Mojžíš, Malec, Zubíček, Stehlík, Bičánek, Protivný, Koma - Jaroslav Svoboda, Huml, Veselý - Erat, Brabenec, Hubáček - R. Hruška, Balej, Kvapil - R. Dlouhý, Meidl, Jakub Svoboda
Sparta: Pöpperle - O´Brien, Gulaši, Philipp, Jan Hanzlík, Salcido, Husák - Kratěna, D. Výborný, Ton - Kůrka, Broš, Pacovský - Smoleňák, Koreis, Hromas - D. Tůma, Karpov, Bartánus.
Branky a nahrávky: 20. Hruška (Kvapil, Balej), 35. Balej (Kvapil), 57. Mojžíš (Svoboda Jar.) - 23. Koreis (Hromas, Bartánus). Rozhodčí: Hodek, Trombík - Poruba, Vengřín. Vyloučení: 7:8. Využití: 3:0. Diváci: 7200. Střely na branku: 26:22.
Před vyprodaným brněnským Rondem neměl zpočátku ani jeden z týmů navrch, přesto se však ještě do první přestávky zaradovali domácí. Sparta sice poměrně záhy vyrovnala, nerozhodný výsledek ale vydržel jen do 35. minuty, trefil se brněnský Balej. Pár minut před koncem ještě zvyšoval Pavel Mojžíš. Všechny góly Brna padly v přesilovkách.

Týmy na začátku první části dlouho čekaly, kdo s čím přijde. Až v osmé minutě se dostaly pořádně na dostřel. Nejprve Huml v jasné pozici trefil beton Pöpperleho a chvíli po něm na druhé straně zahrozil Pacovský, jenž nedokázal do brány usměrnit prudkou přihrávku Broše.

Po polovině první části přebrala aktivitu, alespoň co se vyložených šancí týče, Kometa. Nejprve Brabenec napálil znova jen beton pozorného Pöpperleho a chvíli po něm si na této části brankářské výstroje vylámal zuby i Kvapil.

Když už se zdálo, že skončí první třetina bez branek, v devatenácté minutě přišel faul Salcida, který naskytl Kometě výhodu dvojnásobné přesilové hry. I když se před ním faulující Petr Ton stihl vrátit na led, nezabránil už pohledné akci domácích, na jejímž konci byl nikým nehlídaný Radim Hruška. Brněnský útočník nejproduktivnější formace i s trochou štěstí zvedl puk přesně nad beton přesouvajícího se Pöpperleho – 1:0.

Druhá část přinesla hned na svém počátku parádní hokej s obrovským počtem šancí. A aktivitou hýřili především hosté. Nejprve v přesilové hře u pravé tyče promáchl gólovou přihrávku Smoleňák. Sparťané však příliš dlouho nemuseli věšet hlavu. Jejich vyrovnání zařídil v čase 22:08 Jakub Koreis, jenž sklepl do prázdné brány přesnou přihrávku Hromase.

Následoval festival spálených šancí. Úvodní slovo si v něm vzal obránce Komety Pavel Zubíček. Nejprve jeho nahození jen těsně minulo pravou tyč a chvíli na to ve výborné pozici místo brány trefil jen obětavě padajícího Husáka. Ve stejné, tedy 24. minutě, se ještě stihl protáhnout Pacovský po prvém křídle a svoji střelu poslal po teči brankáře Hoviho těsně vedle.

Přesně v polovině zápasu museli rozhodčí volat po telefonu o pomoc při posouzení brankové situace. Rada byla taková, že Koreis ani Hromas puk za brakovou čáru společně s obráncem Komety a brankářem Hovim nedostali. Za tři minutky se po klidné herní pasáži objevil z ničeho nic před Hovim kapitán Výborný a napálil jej do masky.

Kometa poté sevřela hosty do drtivého tlaku, ze kterého vytěžila fauly. Smoleňák s O’Brienem naskytly Kometě dnes již druhou početní výhodu pěti proti třem. První ještě Kometa nevyužila, ale druhou ano. Kvapil nahrál z pravého kruhu na levý Jozefu Balejovi a slovenský útočník zamířil přesně pod lapačku bezmocného Pöpperleho – 2:1. Branka domácí nabudila a brankář Sparty musel ve druhé části ještě dostkrát prokazovat, proč chytá za tradiční český klub. Z náporu se Sparta dostala až díky vyloučení Erata. Více už se toho ve čtyřiceti minutách nestalo.

Do poslední dvacetiminutovky nastoupili hosté celkem svěží. Ton to prokazoval po únika dvou na jednoho nepřesnou střelou a při následné přesilové hře hrozili Broš, Hanzlík a Hromas. Se všemi puky si však poradil vynikající finský brankář Hovi. Diváci jej za to následně zaslouženě vyvolali.

Kometa začala pořádně bránit a hlídala těsný, jednobrankový náskok. Defenziva jí vycházela na výbornou a Spartu k ničemu nepouštěla. Čtyři minuty před koncem zápasu navíc odmítla vznik dramatu. V přesilové hře na modré čáře napřáhl Pavel Mojžíša přesnou ranou vymetl pravou šibenici. Stanovil tak konečný výsledek na 3:1.

Vladimír Jeřábek (HC Kometa Brno): Chtěli jsme být více aktivní, než jsme v první části byli. Sparta však dobře bránila a naše zakládání útoků měla přečtené. Vždycky nám vyrazili nahrávku a založili útok. Uklidnila nás až první branka. Zápas byl upracovaný a musím klukům poděkovat za to, jak se k tomu postavili a že ho oddřeli, protože to nebylo o ničem jiném. Jen dřina a dřina. Bylo to o tom, kdo udělá míň chyb.

Miloslav Hořava (HC Sparta Praha): Věděli jsme, že Brno hraje velice dobře a čekali jsme, že bude zápas těžký. Potvrdilo se to. Branky jsme dostali bohužel v oslabení. Třikrát jsme vyhodili kotouč z hřiště, což by se nemělo stávat. Jenže stalo se, je to hokej. Hráčům nemůžu upřít bojovnost a myslím, že nastoupená cesta je správná a výsledky se dostaví. Závěrem bych chtěl pogratulovat domácím, kteří hráli velice dobře.