8. 2. 2024 Alžběta Žižková, Lucie Citterbartová

Tomášek: S klukama jsem v kontaktu

Útočník David Tomášek v české výpravě na Švédských hrách v Karlstadu chybí, přesto si našel ve svém volnu čas a s radostí přijal nabídku na rozhovor pro sparťanský web. „Kluky sleduju, a když jsou zajímavé zápasy, ať už s Pardubicemi nebo Třincem, tak se i koukám. Zatím vidím, že se jim daří, což je super,“ přiznal v útrobách Löfbergs Areny, která je domovem jeho Färjestadu, v němž patří k hvězdám ligy.

Aktuálně se nacházíš na páté příčce produktivity švédské ligy a za své výborné výkony sis velmi brzy vysloužil novou smlouvu. Jak zatím sezonu hodnotíš?
Určitě především pozitivně. Teď jsme sice měli trochu horší leden, týmu se ale víceméně celou sezonu daří. Mně se daří i bodově. S prodloužením smlouvy přišli poměrně rychle a já jsem cítil, že mi vše vyhovuje a dává mi to tady hodně i do budoucna, proto jsem se rozhodl zůstat.

Už ses v Karlstadu zabydlel a našel si svá oblíbená místa?
Karlstad je opravdu malý, oproti Praze tu zas tolik míst není. Pár oblíbených míst jsem si však našel, hlavně na kávu. Je tu hodně kaváren, které jsou místními hodně navštěvované. Hodilo se to hlavně ve chvíli, když byla tma a největší zima, to člověk kafe potřebuje trošku víc. (usmívá se)

Byl přesun z Prahy do Karlstadu velký skok?
Mezi oběma městy je velký rozdíl. Praha je oproti Karlstadu opravdu obrovská. Je v ní daleko víc míst, kam se dá zajít. Má ale své minusy, co se týče třeba dopravy. Každé město má své pro i proti. Co se týká zimy, tak jsou tu nejtěžší listopad a prosinec. Možná ještě kousíček ledna, kdy je větší tma, ale zvyknete si. Teď už se vše otáčí a vypadá to dobře.

Dají se porovnat fanoušci Sparty a Färjestadu?
Řekl bych, že je trochu výhoda, že máme trochu menší halu. Kapacita je nějakých osm tisíc, takže se naplní daleko snáz. Jinak je to ale dost podobné. Máme tu za brankou velký kotel, stejně jako v Praze, fandí se pěkně. Myslím si, že v lize se fandí daleko lépe, než třeba teď při Švédských hrách. Fanoušci jsou hodně vášniví, čímž jsou velmi podobní těm extraligovým.

Pokud se budeme bavit o švédské lize, je stále defenzivnější a systémovější?
Je určitě jiná. Je to dané také tím, že tady je větší hřiště. Všichni tu jsou na tom fyzicky velmi dobře. Snaží se plnit systém do sebemenšího detailu, tím je vše náročnější, potom také defenzivnější. Jsou ale i zápasy, kdy se to dokáže utrhnout. Záleží, kdo s kým se zrovna střetne.

V týmu jsi jeden z pouhých tří cizinců, jakým způsobem probíhá komunikace?
Je to možná vůbec nejmíň ze všech týmu ve švédské lize. Färjestad je tím poslední roky tak trochu známý, že nebere tolik cizinců. Jeden z cizinců je dokonce gólman, takže ten má takový svůj svět. Pak je tady obránce z Kanady, se kterým jsem poměrně často. Angličtina tu však není vůbec problém. Všichni mluví výborně anglicky, trenér dokonce v Americe trénoval, takže v tomhle ohledu je vše v pohodě. Na trénincích se s ostatními komunikuje často ve švédštině, když je pak něco přímo k nám, tak si nás vezmou stranou nebo nám kluci v kabině překládají.

Důležitá je top čtyřka, pak se může stát cokoliv

Stíháš sledovat i výkony svých bývalých spoluhráčů a celé Sparty?
Ano, kluky sleduju, a když jsou zajímavé zápasy, ať už s Pardubicemi nebo Třincem, tak se i koukám. S několika klukama jsem pravidelně v kontaktu a píšeme si. Zatím vidím, že se jim daří, což je super. Drží se nahoře a snad to bude pokračovat.

Sparta i Färjestad aktuálně útočí z druhého místa, máme podobné sezony?
Ani ne, to je čistá náhoda. My jsme se celou sezonu drželi až do půlky ledna na prvním místě, pak jsme ale měli nějaká zranění a hlušší období. Myslím si, že to ale není až tak důležité, jestli jsme první, druzí nebo třetí. Top čtyřka je důležitá, pak se ale může stát cokoliv.

Jaký máte program, když je Löfbergs Arena obsazená?
Měli jsme od pondělí do středy tréninky v tréninkové hale, která jen hned vedle hlavní. Ve čtvrtek jsme pak měli už jen posilovnu a další dny máme volno. Sejdeme se znovu až v neděli odpoledne.

Nebyl jsi trochu smutný, když tě trenéři nenominovali na turnaj, který se hraje ve tvém klubovém městě?
Ani ne. Měli jsme docela jasnou komunikaci s hlavním trenérem Rulíkem a bylo to víceméně jasně dané. Teď jsem naopak rád, že můžu potrénovat a nabrat síly do závěru sezony.

V předešlých turnajích se ti dařilo. Pokukuješ po účasti na domácím mistrovství?
Jako každý to mám někde vzadu v hlavě jako cíl, ale snažím se o tom tolik nepřemýšlet. Samozřejmě jsem rád, že se mi doposud dařilo, ale dál zatím nekoukám. Mistrovství je stále poměrně daleko. Je tady spoustu zápasů v lize i v nároďáku, takže může rozhodovat hodně faktorů. Člověk jen dělá to nejlepší, co umí.

Máš motivaci o něco větší, když loňský šampionát i kvůli zraněním tolik nevyšel tobě ani celému týmu?
Samozřejmě že my, co jsme s klukama loni na šampionátu byli, tak víme, že to nebylo dobré - týmově ani individuálně. Ani herní projev nebyl nijak dobrý. Myslím si, že teď nám hokej sedí daleko víc a momentálně hrajeme daleko lépe. Nyní už je tu nový realizační tým, takže člověk se snaží hrát podle něj a zlepšit se. Možná to pár kluků ještě v sobě má, ale je nová sezona a hrajeme jiný hokej. Věříme a doufáme v lepší zítřky a v lepší výkony.

Vyhovuje ti systém Radima Rulíka o něco víc?
Myslím si, že ano. Řekl bych, že nás je víc. Je nám Čechům trošičku přirozenější. Pro mě je to dost podobné, jako hrajeme tady ve Färjestadu, tudíž to pro mě není nijak velká adaptace. V tomhle je to určitě fajn.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Termíny extraligy: začneme proti Ocelářům

Pšenička: V Cornellu se na Spartu i Prahu těší

​Speciální zápas! Sparta vyzve zámořský tým

Gross: Nechci žádnou one man show, jsme tým