7. 11. 2011 T.Zatloukal, J.Liebreich, R.Mana

Souboj králů mezi brankáři: Tomáš Pöpperle vs. Jakub Kovář

Praha - Duel pražské Sparty a českobudějovického Mountfieldu nabídl bitvu dvou mužstev s nejlepší defenzívou v extralize. Oba týmy spoléhají na výtečné gólmany: někdejší oporu berlínského Eisbärenu Tomáše Pöpperleho a třiadvacetiletého reprezentanta Jakuba Kováře. Vzájemný souboj vyšel lépe Kovářovi, který předvedl zákrok večera proti Dominikovi Pacovskému.

Statistiky Tomáš Pöpperle Jakub Kovář
Odehrané minuty: 65:00 65:00
Zásahy: 34 32
Inkasované branky: 3 2
Samostatné nájezdy (chycené / celkem): 5/8 6/8
Procentuální úspěšnost: 91,9% 94,1%
Chycené puky: 11 12
Vyražené puky: 23 20
Puky ukryté pod lapačku: 6 3
Dobré rozehrávky: 8 2
Špatné rozehrávky: 1 0
Výjezdy za bránu: 3 0

Tomáš Pöpperle

Tomáš Pöpperle, sparťanská jednička, sice neoslavil svůj návrat do branky po třízápasové absenci výhrou, přesto však několikrát podržel svůj tým a významně přispěl k zisku jednoho bodu. Jeho nejlepší okamžik přišel v nervózním závěru třetí třetiny, kdy zlikvidoval trestné střílení.

Těžké chvíle Pöpperle prožil při samostatných nájezdech, kdy hned třikrát čelil vyhlášenému kanonýrovi Aleši Kotalíkovi i budějovickému mistrovi blafáků Jiřímu Šimánkovi. Dvakrát se proti němu rozjel rychlonohý šikula Milan Gulaš. Kotalík uspěl tváří v tvář domácí hvězdě jen jednou, když zvolil svou oblíbenou ránu k pravé tyčce. Nechytatelná střela.

Šimánek vyzrál na Pöpperleho dvakrát, pokaždé poslal bývalého gólmana Columbusu Blue Jackets do rozkleku a pohodlně zakončil do odkryté klece. Nicméně i Šimanka dokázal populární "Pepís" vychytat, ve čtvrté sérii skvěle zasáhl proti prudké střele zápěstím. Jediným neúspěšným nájezdníkem Mountfieldu zůstal Gulaš, který nadvakrát nezvládl napravit nezdar ze základní hrací doby.

Momenty Tomáše Pöpperleho v utkání:

1:30 – Hned v úvodu zápasu si z levého křídla najel hostující Lukáš Květoň, jeho střelu švihem Pöpperle ukryl do lapačky.

22:20 – Na přesnou přihrávku od zadního mantinelu si najel Rudolf Červený, brankář Sparty mu ale rychlým povyjetím zmenšil střelecký úhel a jeho pokus vykryl.

23:45 – Vzápětí se na brankovišti dostal k dorážce Pavel Kašpařík, ale Pöpperle se roztáhl na brankové čáře a zabránil jistému gólu.

24:48 – Na střelu Václava Pletky byl již krátký. Budějovický útočník se ocitl sám mezi kruhy a nedal Pöpperlemu šanci.

35:02 – proti druhé brance hostů toho brankář Sparty mnoho dělat nemohl. Při rozehrávce fatálně chyboval David Kočí, k puku se dostal Jiří Šimánek a samostatný únik zakončil chladnokrevně ranou pod břevno.

58:05 – po faulu domácího Philippa bylo nařízeno trestné střílení. Toho se ujal Gulaš, zkoušel střelu mezi nohy, ale betony sparťanského gólmana sklaply včas.

59:30 – v přesilovce 4 na 3 se Pöpperle výborně přesunul proti střele Vydareného, který by jinak střílel do odkryté branky.

Jakub Kovář

Třiadvacetiletý Jakub Kovář na sparťanském ledě jen potvrdil pověst, jež ho předchází: mluví se o něm jako o nejlepším mladém brankáři v extralize. Kovář poslední dvě sezóny beze zbytku prodává zkušenosti nasbírané během působení v prestižní juniorské soutěži Ontario Hockey League, do Kanady odešel v devatenácti letech a po roce se vrátil zpět na jih Čech.

Jeho pozice brankářské jedničky Mountfieldu je neotřesitelná, vždyť náhradníka Pavla Kantora zatím pustil mezi tři tyče pouze dvakrát, pokaždé šlo o střídání během zápasu. V minulém ročníku se Kovář objevil ve všech dvaapadesáti zápasech Českých Budějovic. Talentovaný gólman se rychle zařadil mezi hvězdy nejvyšší domácí soutěže a upoutal na sebe pozornost reprezentačního kouče Aloise Hadamczika.

Pro širší hokejovou veřejnost se možná překvapivě dostal do nominace pro slovenské Mistrovství světa. Lodivod národního týmu si chce z Kováře vychovat schopnou dvojku k Jakubovi Štěpánkovi. Není divu, že nyní pojede do Finska na turnaj Karjala. Včera Kovář předvedl svůj um v TESLA ARÉNĚ. Zákrok večera vytáhl proti Dominikovi Pacovskému, když se tygřím skokem vrhl zachránit jasný gól.

Momenty Jakuba Kováře v utkání:

4:02 – Kovář se v brankovišti dlouho nudil, nicméně za první vážný zákrok sklidil bouřlivý aplaus budějovických fans. Alex Foster pálil z mezikruží, jeho ránu zastavila hbitá lapačka hostujícího gólmana.

17:25 – Sparťanský štírek Dominik Pacovský se vydal na zteč branky Mountfieldu svižným výjezem od pravého mantinelu, ale pozorný Kovář zastavil slibnou akci příložníkem.

32:10 – Obrovská šance Sparty končí na betonech výtečného brankáře Jihočechů. Yorick Treille tvrdě střílel, Tomáš Rachůnek z bezprostřední blízkosti dvakrát dorážel. Bez úspěchu.

33:35 – Ivan Rachůnek střílí gól! Kovář nedosáhl na Rachůnkovu přesně umístěnou střelu, která vymetla pravý růžek branky a cinkla o spojnici tyče s břevnem. Nádherná rána zápěstím.

35:52 – Daniel Přibyl přidává druhý zásah domácích. Hosté nechali šikovného forvarda trestuhodně opomenutého před brankou,čehož využil chytrým pasem Michal Broš. Přibyl neváhal a rychle poslal kotouč nad Kovářovu lapačku.

46:11 – Přibyl se blýskl nápaditým pasem na volného Pacovského, který měl snadnou úlohu: poslat puk do odkryté klece. Jenže Kovář se nevzdal a skočil do dráhy střely. Kotouč vyrazil mimo branku lapačkou. Fantastický zákrok!

65:00 – Podruhé se během samostatných nájezdů rozjel proti Kovářovi Treille, ale svou úlohu zachránce holešovických nadějí nezvládl. Budějovický gólman ukončil zápas pohotovým zákrokem pravým betonem.