11. 5. 2024 Marek Táborský, Daniel Ryl

První posila: finský bek se zlatou stopou

První posilou pro novou sezonu se stává zkušený finský obránce Valtteri Kemiläinen! Olympijský vítěz a trojnásobný ligový šampion přichází z Tappary, které v posledních dvou sezonách pomohl ke dvěma titulům v řadě. Produktivní obránce tak doplní svého krajana Janiho Lajunena, s nímž se zná ze společného působení právě v Tampere. Se Spartou podepsal kontrakt na jeden rok.

"Když jsme zjistili, že existuje teoretická možnost jeho angažování, neváhali jsme. Moc nás těší, že nás upřednostnil před dalšími skvělými nabídkami z hokejové Evropy," říká sportovní ředitel Tomáš Divíšek. Podobných volných hráčů je totiž na hokejovém trhu jako šafránu.

Dvojnásobný vítěz Ligy mistrů by měl přinést nejen body a zkušenosti, ale zejména vítěznou mentalitu. "O hráče jeho typu jsme extrémně stáli. Bek-pravák, který dokáže výborně podpořit útok. Má parádní střelu, zároveň je velice spolehlivý také v defenzivě. Navíc vítězný typ. Valtteri Kemiläinen je navíc charakterově skvělý hráč, který o angažmá ve Spartě navíc opravdu stál," dodává.

Za zkušeného obránce mluví čísla. Kam přišel, tam zvítězil. Valtteri Kemiläinen navíc pravidelně překonává hranici třiceti bodů, přičemž v předposlední sezoně v Tappaře nasbíral skvělých 42 bodů ve 43 zápasech základní části, což činilo průměr téměř jednoho bodu na utkání!


Valtteri Kemiläinen: Mou motivací je získat další titul!

Můžeš uvést hlavní důvod, proč ses rozhodl být součástí našeho klubu?
Je to docela jednoduché. Sparta mě kontaktovala ihned po konci sezony a získal jsem pocit, že má o mě opravdu zájem. To mě potěšilo a zaujalo.

Získal jsi tři finské tituly, poslední dva roky jsi končil sezonu s pohárem. K tomu dva triumfy v CHL a olympijské zlato. Počítám, že vítězit budeš chtít i nadále.
Jo, samozřejmě! Mou motivací je získat titul i v České republice. To je jeden z důvodů, proč jsem ve Spartě podepsal kontrakt. Tady je vždy velká šance, že se nám to může podařit.

Máš recept na to, jak vítězit, nebo jsi měl vždycky štěstí?
Ani jedno. Vždy je to o tom nepřestat maximálně makat.

Bylo pro tebe těžké opustit klub po dvou titulech v řadě?
Trochu ano, byl to byl posledních sedm let můj domov. Mám z Tappary spoustu nádherných vzpomínek. A samozřejmě spousta z nich je spojená se sportovními úspěchy. Nastal ale čas pro nové hokejové dobrodružství, na které se moc těším.

Co od tebe mohou sparťanští fanoušci očekávat?
Věřím, že především kvalitní defenzivní práci a snad i nějaké góly k tomu!


Co naopak očekáváš ty od angažmá ve Spartě?
Slyšel jsem hodně chvály na sparťanské fanoušky, takže se nemohu dočkat chvíle, až si před nimi zahraju. Praha je navíc úžasné město, které jsem už několikrát navštívil.

Prý jsi o možném angažmá ve Spartě mluvil také s Janim Lajunenem, co ti o Spartě řekl?
Je to tak, telefonoval jsem si s ním a potěšilo mě, že jsem měl možnost to s ním probrat před podpisem smlouvy. Řekl mi jen samé dobré věci o celé organizaci a životě v Praze. Bylo pak ještě jednodušší se rozhodnout.

Máme za sebou první zápas mistrovství světa, kde se střetli Češi právě s Finskem. Kdo vyhraje šampionát?
Věřím, že i navzdory včerejší těsné porážce to budou Finové!

Profil a statistiky Valtteriho Kemiläinena:

Rodák z Jyväskyly nakoukl do velkého hokeje v barvách místního klubu. V juniorce JYP získal už v první sezoně titul, načež byl o rok později kapitánem mužstva. Nebylo překvapením, že se produktivní obránce rychle probojoval až do druholigového týmu mladíků a následně také do áčka.

Už v debutové sezoně 2014/2015 si připsal prvních 36 startů v základní části finské ligy, ale už po dvou kompletních sezonách udělal důležité rozhodnutí. Přestup do Tappary a změna prostředí nadějnému obránci výrazně prospěly. Už v prvním ročníku slavil mistrovský titul, k němuž přispěl i bodově. Ve dvou z prvních pěti sezon překonal hranici třiceti bodů a nakoukl do reprezentace.

Turbulentní ročník 2021/2022 však zahájil na prvním zahraničním angažmá. V ruském Podolsku stihl 37 utkání, než se přesunul do švédského Rögle. V jeho dresu vyhrál Ligu mistrů, ale vrcholem povedeného ročníku byla účast na olympiádě v Pekingu. Nikoho už nemůže překvapit, že olympijský debut Valtteriho Kemiläinena skončil další zlatou medailí!

Čerstvý olympijský vítěz se následně vrátil na známou adresu. Coby zástupce kapitána Tappary vylepšil své osobní maximum na 42 bodů ve 43 zápasech základní části, což činilo průměr téměř bodu na utkání! Produktivní obránce zažil produktivní sezonu i ve druhém ročníku po svém návratu, načež pomohl ke dvěma titulům za sebou. V květnu 2024 se však dohodl na smlouvě se Spartou, v jejímž dresu se potkává s krajanem Janim Lajunenem, bývalým parťákem z Tappary.

Statistiky

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Třetí posilou Sparty je Miikka Salomäki

Divíšek: Kádr ještě posílí, CHL je výzva

Martinec: Příprava s áčkem mladým pomůže

Filip Novák: Smlouva je pro mě odměnou!