7. 6. 2014 Daniel Ryl

Prioritou je místo v áčku, hlásí mladíci Dvořáček s Chlapíkem

Letní příprava je v plném proudu a pod rukama trenérů se potí také několik nováčků. Mezi ně patří jednadvacetiletý obránce DAVID DVOŘÁČEK a šestnáctiletý útočník FILIP CHLAPÍK, stříbrný medailista z letošního světového šampionátu do osmnácti let. K rozhovoru pro klubový web se dostavili z přednášky o výživě, kterou absolvovali se zbytkem týmu. "Máme za sebou super přednášku, zase víme něco novýho," usmívali se mladíci, kteří za sebou mají první týdny suché přípravy.

Pánové, máte za sebou první týden s A-týmem Sparty. Jak se s tímto skokem do dospělého hokeje vyrovnáváte?

David Dvořáček: Já jsem se už připravoval s áčkem Havlíčkova Brodu, takže to pro mě není zase taková novinka. Máme výborně nastavený tréninkový plán. Každý den máme jenom jednu fázi a máme prostor na regeneraci. Odpoledne si pak každý může zatrénovat individuálně, co potřebuje.

Filip Chlapík: Minulý rok jsem zažil suchou přípravu se starším dorostem a je to velký skok. Je super, že tu máme hodně času na odpočinek. Máme ty tréninky dobře připravené.

David Dvořáček

Davide, jak jste sám zmínil, už jste jednu přípravu s dospělými zažil v Havlíčkově Brodě. Těžíte z této zkušenosti hodně?

David Dvořáček: Minulý rok jsem měl nejtěžší letní přípravu. Každý den jsme trénovali dvoufázově a hodně se běhalo. Bylo to náročné na fyzičku. Tady máme každý den intenzivní a těžký trénink, ale vyhovuje mi to více.

Příprava se liší zejména po fyzické stránce. Máte s něčím problémy?

David Dvořáček: Abych pravdu řekl, tak já osobně s ničím moc problém nemám. Pravdou je, že se můžeme dívat po starších hráčích a brát si z jejich tréninku příklad. To je na přípravě s áčkem perfektní.

Filip Chlapík: Mně dělá největší problémy posilovna, protože jsem to předtím nedělal. Taky ještě běhání, to mi nikdy moc nešlo, ale starší hráči se nám snaží radit a pomáhat.

Strašákem sparťanských hokejistů byla v předchozích letech Stromovka, kde se stékaly litry potu. Už vám starší hráči vyprávěli?

Filip Chlapík: My tam právě tento rok chodíme pouze na třicetiminutové výklusy, takže dobrý. (usmívá se)

David Dvořáček: Všechny tři tréninkové jednotky trénujeme tady na hale, takže jsme alespoň v teple.

Starší kluci se k nám chovají dobře, těší Dvořáčka

Filipe, tato otázka míří spíše na vás. S přechodem do áčka přichází také povinnosti zelenáčů. Už nosíte ručníky a flašky, jak přiznal Honza Buchtele?

Filip Chlapík: Zrovna teď musím uklidit posilovnu, až skončíme s rozhovorem. (usmívá se) Tahání věcí je pro mladší hráče běžná věc. Už to mám delší dobu a už jsem si na to zvykl. Nevadí mi to, počítám s tím.

Filip Chlapík (v šedém) při tréninku

Vaši kolegové v nedávném rozhovoru zmínili, že na ně nejvíce zapůsobil Petr Kumstát. Kdo nejvíce zabodoval u vás dvou?

David Dvořáček: Na mě zapůsobil určitě Lukáš Pech, ale Petr Kumstát taky. Všichni starší kluci jsou sympatický a chovají se k nám dobře. Můžeme se od nich učit a sledovat jejich přístup k tréninku, což je super.

Váš bratr Adam už si stihl v minulé sezoně připsat pár startů. Pomáhá vám při tom přechodu hodně, nebo právě proto, že je váš bratr, tak vám s nadsázkou ještě rád naloží víc?

Filip Chlapík: Hlavně na začátku, když jsem se bál jít sám do kabiny, tak mě tam provedl a seznámil mě s ní. Při tréninku se spolu často hecujeme.

Davide, pro vás mohlo být to přivítání horší. Narodil jste se totiž v Brně a v mládí jste v Kometě působil. Nevyslechl jste si nějakou narážku vzhledem k poslednímu play off?

David Dvořáček: Většina těch kluků, které neznám déle, to ještě neví. (usmívá se) Já se za Brňáka považuju, ale rozhodně ne za komeťáka. Jsem srdcem sparťan, protože tu jsem od čtrnácti let a přirostla mi k srdci. Tu semifinálovou sérii jsem prožíval jako kluci v kabině. Fandil jsem jim.

Filip Chlapík: V mládežnickém hokeji už rozhodují maličkosti

Rád bych teď odskočil k mládežnickému hokeji na mezinárodní úrovni. Za příklad jsou dáváni například Finové se Švédy. Kde jsou největší rozdíly?

Filip Chlapík: V bruslení a taktice. Já bych ale řekl, že už to je vyrovnané a rozhodují maličkosti. Třeba v šestnáctkách je rozdíl velký, ale zrovna v osmnáctkách už opravdu rozhodují pouze maličkosti.

Vy jste, Davide, působil dvě sezony právě ve Finsku, kde jste nastupoval za juniorku Tappary Tampere. Jak se liší juniorská příprava tam a tady?

David Dvořáček: Ve Finsku pracují s mládeží velmi dobře. Tady se to už zlepšilo taky, ale tam začali dřív. Poznal jsem tam jiné metody trénování, byla to zajímavá zkušenost. Když se podíváte na finský národní tým, jsou to skvělí bruslaři a mají na to speciální tréninky. Podle mě už se to ale tady dělá taky dobře.

David Dvořáček při tréninku

Hodně mladších kluků přecházejících do velkého hokeje zaskočí zejména profesionální přístup, který v mládežnických týmech není takový. Kde se to nejvíce projevuje?

David Dvořáček: My se to právě učíme od těch starších kluků. U některých je asi potřeba zdůraznit, aby to dostali do hlavy a začali nad tím přemýšlet.

Filip Chlapík: Já jsem hokej vždycky moc neřešil. Chtěl jsem se tím hlavně bavit, ale teď už se musím soustředit více. Musím tomu dávat také věci mimo led, ať je to strava nebo spánek.

Filipe, rád bych se ještě vrátil ke světovému šampionátu, kde jste vybojovali stříbrné medaile. Už jste si uvědomil, čeho jste ve Finsku dosáhli?

Filip Chlapík: Rozjelo se to po výhře nad Kanadou. Potom jsme hráli s Amerikou finále, ale neměli jsme na ně. Brzy jsme prohrávali 0:3 a už to nešlo. Prvních pár minut jsme byli zklamaný, ale potom už nás to přešlo a užívali jsme si to. Když se doma podívám na medaili nebo dres, tak si na to vzpomínám v dobrém.

Mladé pušky se shodují: Sparta je v hokeji zažitým pojmem!

Většina mladých hráčů sní po angažmá v NHL. Jaké jsou vaše hokejové sny?

David Dvořáček: Dávám si krátkodobé cíle. Rád bych se nejdříve prosadil v áčku Sparty a potom můžu přemýšlet dál. Mým prvním cílem je áčko Sparty.

Filip Chlapík: Taky bych se rád prosadil v áčku, ale hlavně si chci hokej užívat.

Oba jste během své mládežnické kariéry oblékali dres jiných celků. Sparta je v hokejovém světe specifická a je na ni vyvíjen velký tlak. Pociťujete to?

Filip Chlapík: Sparta je v českém hokeji zažitý pojem. Každý se chce proti ní vytáhnout a bylo to znát. Když jsem byl třeba v Liberci, tak jsme si říkali, že musíme prostě vyhrát, protože to je Sparta. Je to velká motivace.

David Dvořáček: Proti Spartě jsem hrál snad jenom jednou. V páté třídě za Kometu Brno na nějakém turnaji a hodně jsme se motivovali, abychom Spartu porazili.

Filip Chlapík (v šedém) při tréninku

Během mistrovství světa v Minsku proběhl los základních skupin Ligy mistrů. Bavili jste se o případných soupeřích také v kabině?

Oba: V kabině probíhaly sázky. (oba se smějí)

Koho jste tipovali vy?

Filip Chlapík: Nikoho, já jsem neměl žádný peníze. (směje se)

David Dvořáček: Tak tak.

A kdo z vašich spoluhráčů nakonec vyhrál?

Oba: Šváb (Daniel Schwamberger) a Petr Kumstát, oba uhodli dva týmy.

Letní přípravu si zpestříte konfrontací se švédským, finským a německým hokejem. Jste radši, než kdybyste jezdili pouze po českých stadionech?

Filip Chlapík: Je super, že si vyzkoušíme jiný styl hokeje. Obzvlášť pro nás mladý, protože se můžeme ukázat. Pokud dostanu šanci, tak se budu těšit a budu se chtít předvést.

David Dvořáček: Já jsem právě říkal, že by pro mě bylo zajímavé, kdybychom dostali Tapparu. Nakonec to nevyšlo.

Předpokládám, že s někým z Finska udržujete kontakt...

David Dvořáček: S klukama kontakt udržuju. Na Finsko mám skvělé vzpomínky, ale asi nebudu mít čas se jet podívat do Třince, se kterým Tappara hraje.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Útok posílí Švéd Erik Thorell

Thorell: Chci s týmem dojít co nejvýše

Trenérský štáb A-týmu doplní Tomáš Hamara

Program CHL: start na severu a domácí série