11. 11. 2019 Petr Pavlík

Obránce Bláha: V kabině máme skvělou partu

Platí za jednu z největších nadějí sparťanské juniorky, pravidelně nastupuje v reprezentaci. Obránce MAREK BLÁHA byl za své výkony zvolen trenéry juniorem října. „Hrajeme docela pěkný a rychlý hokej. Když všichni dodržujeme taktiku, daří se nám,“ říká teprve sedmnáctiletý bek.

Soupeři se na nás připravují mnohem pečlivěji

V juniorce jsi byl zvolen nejlepším hráčem měsíce už podruhé. Co to pro tebe znamená?
Jsem moc rád, že se mi tohoto ocenění opět dostalo. Zároveň mám obrovskou radost, že trenéři ocenili moji práci a výkony, které na ledě předvádím. Dobrý hokejista se musí zdokonalovat pořád, pokud si chce udržet dobré výkony a zůstat mezi těmi nejlepšími.

Máme tu výborné zázemí, je tu vše, co potřebujeme k podávání těch nejlepších výkonů.
Marek Bláha o Spartě

Na začátku sezony se nám parádně dařilo, pak přišly první porážky. Co se stalo?
Od začátku sezony nás trochu brzdí koncovka. Snažíme se na ní zapracovat a vylepšit ji. Navíc si myslím, že soupeři se na nás po minulém úspěchu připravují mnohem pečlivěji.

Bude třeba změnit taktiku?
Trenéři taktiku zatím neměnili, myslím, že nám to funguje. Hrajeme docela pěkný a rychlý hokej, v zápasech máme několik dobrých šancí. Když všichni dodržujeme taktiku, daří se nám.

V některých zápasech dáváme spoustu gólů, jindy se trápíme. Čím to je?
Těžko říct. Občas přijdou zápasy, kdy nám tam spadne skoro všechno, jindy zase ne. Každý trénink se snažíme odmakat na sto procent, abychom pak v zápasech stříleli co nejvíc gólů.

Obranu máme jednu z nejlepších v lize. Je právě hra v obranném pásmu hlavní náplní tréninků?
Obraně se věnujeme stejně jako každé jiné herní části v tréninku. Nijak speciálně se na ni nezaměřujeme, zatím nám to funguje. Akorát musíme dávat více gólů, pak to bude dobré.

V nedávném moravském dvojboji jsme dvakrát padli. Co nám chybělo na dalekých stadionech v Ostravě a Třinci?
Dvojzápas jsme bohužel moc nezvládli. Nedrželi jsme se našeho herního plánu a tým na střídačce vůbec nežil. Už jsme si k tomu v kabině něco řekli, vyříkali jsme si pár důležitých věcí. Věřím, že teď už to bude jenom lepší a budeme vyhrávat.

Máme za sebou rovněž první pražské derby. Jak sis ho užil?
Derby se Slavií je vždycky hodně vyhrocené a plné emocí na obou stranách. Moc jsem se na ten zápas těšil. Každý z nás cítil, že jde o speciální zápas, ale i tak jsme se na něj připravovali jako na každý jiný. Jsem rád za celý tým, že jsme ho zvládli a máme důležité tři body.

V této sezoně sis už zahrál za reprezentaci. Věříš si na další nominaci?
V reprezentaci jsem již od nejmladší kategorie do šestnácti let a od té doby jsem nechyběl v žádné nominaci, čehož si moc vážím. Udělám všechno pro to, aby to tak bylo i nadále.

Heslo Nezastavíš? Je pro nás motivující

Do sparťanského týmu přišlo v létě několik nových hráčů. Jak spolu vycházíte?
Hráči do kolektivu zapadli opravdu výborně. Na Spartě se vždycky vytvoří parádní parta.

Koho z týmu považuješ za hlavního lídra? Kdo je zase největší vtipálek?
V kabině jsou lídři ti nejstarší hráči, kteří na ledě tuto roli berou na sebe. Za největšího vtipálka v našem týmu bych označil Kubu Konečného. Jemu tahle role sedí. (usměje se)

39
Do tolika zápasů v reprezentačním dresu naskočil obránce naší juniorky Marek Bláha.

V individuálních statistikách zatím nemáme vyloženého lídra, což nemusí být nutně špatně, cítíš to podobně?
Samozřejmě, snažíme se hrát co nejvíce týmově, ale trošku nás trápí produktivita útočníků. V bodování jsem druhý, další náš bek je pátý. Potřebujeme zlepšit útok.

Do týmu přišel pomoct Vojtěch Kropáček, který už se přiblížil i dospělému A-týmu. Vnímáš ho jako velkou posilu?
Jistě. Je to kvalitní hráč, má už hodně zkušeností v dospělém hokeji.

Přišel jsi na trénink někdy pozdě? Pokud ano, dostal jsi od trenéra "čočku"?
Na srazy naštěstí chodím vždy včas. Pokud ale vím dopředu, že některý z tréninků nestíhám, trenérovi se řádně omluvím. Čočku jsem tedy nikdy nedostal. (směje se)

Jak trávíš hodiny v buse při cestách na ostatní stadiony?
Pokud je to delší cesta, chvíli se prospím, abych byl na zápas plně připravený. Jinak kromě toho často poslouchám písničky nebo si povídám s klukama. Zábava se vždycky najde.

Do nové sezony jsme vstoupili s novou kampaní Nezastavíš. Co na to říkáš?
Slogan se mi moc líbí. Je pro nás všechny motivující.

FOTO: Juliana Zash