SPA-LIN 0:2 - Střelecké trápení proti švédským týmům pokračovalo

EUT6, sobota 21. 8. 2010
Sparta - Linköping SPA - LIN
Sparta: Novotný - Husák, O´Brien, Philipp, Hanzlík, Žovinec, Gulaši, Bolf - Kůrka, Broš, Bartánus - Pacovský, Výborný, Smoleňák - Hromas, Karpov, Kafka - Tůma, Luňák, Sovík.
Linköping: Norrena - Pihl, Bozic, Dahlbäck, Johansson, Persson, Melichar, Hävelid, Karlsson - Andersson, Petterström, Zackrisson - Holmquist, Dahl, Mollinder - Hlaváč, Lindhauen, Ylven Laumann - Häuanson, Hlinka, Jämtin.
Branky a nahrávky: 29. Andersson (Karlsson), 52. Johansson (Hlinka). Rozhodčí: Hodek, Hribik – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 4:3. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1471.
Sparta se trápí v koncovce. Již více než šest třetin se nedokázala střelecky prosadit, což vyústilo v druhou porážku na domácím ledě v rámci European Trophy. Značně omlazená sestava Pražanů nestačila na švédský Linköping poměrem 0:2.

Celá řada zkušených hráčů má v souboru trenéra Holaně zdravotní problémy, a tak do utkání s Linköpingem nastoupili především mladí hráči bojující o místo v sestavě. V brance se objevil junior Novotný. Sparta přesto znovu začala aktivněji, do první vážnější příležitosti se ale dostal švédský celek. V 8. minutě se okolo O´Briena prohnal Hlaváč a svůj švih namířil do náruče maskovaného mladíka v brance. Pražané nejvíce zaměstnali Norrenu v početní výhodě, Gulašiho nahození brankář Linköpingu neudržel a Karpov s Hromasem byli blízko brankové příležitosti. Přesilová hra však zůstala nevyužita, a to také ta v závěru prvního dějství. Oba celky se do velkých šancí dostávaly sporadicky, obstřelovat soupeřovu klec zkoušely spíše z dálky.

Druhá část patřila jednoznačně Linköpingu. Převahu švédského klubu odstartoval skrytou střelou za nohy Luňáka útočník Jämtin, který byl v další dobré příležitosti v početní výhodě. Zcela prázdnou sparťanskou branku však z úhlu nedokázal trefit. Novotný se musel vytáhnout i proti Laumannovi a rychlé střele Hlinky ihned po vhazování. Tlak Linköpingu vyústil ve 29. minutě ve vedoucí branku. Pohlednou kombinaci s Karlssonem zakončil ze vzduchu Andresson. Novotný nemohl nic dělat a i nadále byl zaměstnanějším mužem. V další přesilové hře však odolal nájezdu Hlinky i střelecké příležitosti Karlssona. Sparta si oddechla až v samém závěru, kdy se z převahy soupeře vymanila až ve vlastní početní výhodě. Broš však hledal skulinku ve výstroji Norreny marně, Bartánus chvíli před ním rozezvonil tyč Norrenovy branky.

Holešovičtí chtěli ve třetí dvacetiminutovce jednobrankové manko smazat, ale ani ve stoprocentních šancích nedokázali vstřelit branku. Luňák tváří v tvář Norrenovi nezvládl potrestat hrubici Johanssona za brankou. Linköping si před sparťanským brankovištěm počínal sebevědoměji, narážel ale i nadále na výtečného Novotného. Na něm si opakovaně vylámal zuby Hlaváč i jeho spoluhráč Lindhauen. V 51. minutě Hlinka vyhrál vhazování, kotouč šikovně prostrčil na modrou čáru Johanssonovi, který ranou pod horní tyčku navýšil vedení švédského celku. Pražané se z druhého úderu hostí už neoklepali a ani v posledních minutách střetnutí nedokázali uzamknout soupeře a zápas zdramatizovat. A to ani při závěrečné power play.

Spartu tak v posledních dnech trápí především koncovka. Již šest třetin se nedokázala prosadit a trochu si tak zkomplikovala cestu evropským pohárem. Pokud chce postoupit do finálového turnaje v Salzburgu, musí uspět proti německým celkům Mannheimu a Eisbärenu.